[COLOR=tomato]İNGİLİZ ve Belçikalı bilim adamları tarafından ortaklaşa yapılan bir araştırmada, bitkisel hayatta beyin faaliyetlerine ilişkin yeni bulgular elde edildi.


Çalışmaya göre bitkisel hayattaki bir kişinin beyninin verdiği tepkiler, sağlıklı bir insanınkiyle aynı olabiliyor. Hasta aslında karmaşık bir iç yaşam sürdürüyor. Dış dünyaya bilinçli olduğu yönünde bir tepki vermiyor ama beynin karar mekanizmaları çalışıyor.


TEK HASTA YETERLİ DEĞİL


İngiltere Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü uzmanları, '5 ay önce bir araba kazası geçiren 23 yaşındaki bir kız üzerinde deneyler yapmaya başladık. Hastanın beynin konuşmaları algılayıp algılamadığını anlamak için kulağına 'Kahvede süt ve şeker var' dedik. Beyin filmleri, konuşmaya dair bölgenin aydınlandığını gösterdi. Ayrıca, hastadan tenis oynadığını ve evde yürüdüğünü düşünmesi istendik. Bu kez de beynin uzuvların hareketinden sorumlu kontrol bölümleri aydınlandı' dedi.


Bulgular, bitkisel hayattaki bir hastanın kendi rızası olmadan hayatına son verilmesi konusunda yepyeni bir tartışma yaratıyor. Uzun bir süre geçmesine rağmen durumunda değişiklik olmayanlar, kalıcı bitkisel hayat durumunda kabul ediliyor. Bu duruma örnek olarak geçen yıl uzun tartışmalar ardından yaşam destek birimleri kapatılarak ölüme bırakılan ABD'li Terry Schiavo gösteriliyor. Bazı bilim adamları çalışmanın sadece tek bir hasta üzerinde yapıldığını ve her hastanın aynı tepkileri vermeyebileceğini savunuyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1216
favori
like
share
keko6262 Tarih: 08.07.2008 16:01
selam arkadaslar gif nasıl yapılır
ersinmariana Tarih: 08.07.2008 12:09
selam
SU-PERISI Tarih: 22.09.2006 00:14
verdigin bilgiler için teşekkürler.yanlış hatırlamıyorsam bu durumda olanların destek birimlerinin kapatılması için ailenin onayını alıp ailesine kapattırıyorlar
fiber_optic Tarih: 21.09.2006 09:28
Paylaşımın için teşekkürler
refik Tarih: 20.09.2006 13:55
paylaşımlarınız için teşekkürler