Kalbiniz değerlidir.. Peki onu nasıl genç tutabilirsiniz?

Türk Kardiyoloji Derneği, “24 Eylül Dünya Kalp Günü” nedeniyle insanların kalp yaşını belirlemek için “Kalbiniz ne kadar genç?” sloganıyla bir tarama çalışması başlattı. Bu kapsamda, 10 yıl içinde kalp krizi geçirme ve inme riskini belirleyen, kalp yaşını hesaplayan testler yapılacak. Testlerin ilki, cumartesi günkü Trabzonspor-Galatasaray maçında şeref ve basın tribünlerinde yapılacak. Risk ölçümü Avrasya maratonunda da tekrarlanacak.

Kardiyoloji derneğinin başkanı Prof. Dr. Çetin Erol, dernek merkezinde dün yapılan basın toplantısında ülkemizde her yıl 170 bin kişinin kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Erol, “Kalbinizi ne kadar iyi korursanız o kadar genç kalır. Kalbin yaşı biyolojik yaştan farklı olabilir. Her gün düzenli yapılan egzersizle kalp hastalıkları yüzde 25, inme riski ise yüzde 40 düşüyor” dedi.

KALBİNİZİN HEP GENÇ KALMASI İÇİN

Düşük kalorili ve dengeli beslenin.
Düzenli egzersiz yapın, günde yarım saat tempolu yürüyün.
Sigara içmeyin.
Beslenmenizde bol miktarda sebze, meyve, tam tahıllı ürünler, yağsız et, balık, düşük yağlı ya da yağsız ürünler, zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısırözü gibi sıvı yağları kullanın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 534
favori
like
share
DİDEM Tarih: 24.09.2006 21:03
paylaşım için teşekkürler
puslukurt Tarih: 24.09.2006 12:44
Bu güzel bilgiler için teşekkürler su-perisi..
ozlems_o Tarih: 22.09.2006 09:56
teşekkürler su perisi