Flyboys

Vizyona Giriş Tarihi
06.10.2006

Türü
Aksiyon

Ülke
Fransa / ABD

Süresi ve Yapım Yılı
139 dakika - 2006

Yönetmeni
Tony Bill

Oyuncular
Jean Reno
James Franco
Martin Henderson
Jennifer Decker

Senaryo
David S. Ward

Müzik
Trevor Rabin

Görüntü Yönetmeni
Henry Braham

Göklerde ölümüne bir mücadele

Kolayca alev alan, kırılgan, açık kokpitli bir uçakla göklerde süzülmek Böyle bir uçakla, kendisinden daha iyi ekipmanlı düşman uçağına saldırmak Üstelik bu görevi yapan insanların ortalama yaşam beklentisinin sadece altı hafta olduğunu bilerek... Kahraman Pilotlar, Lafayette Escadrille filosunun cesur ve kahraman pilotlarının öyküsünü beyazperdeye yansıtıyor. Onlar, demokrasi adına savaşmak için Birinci Dünya Savaşına gönüllü katılan ilk Amerikalı avcı uçağı pilotlarıydı. Hayatın farklı kulvarlarından geldiler, aynı davada buluştular...

Yıl 1916... Birinci Dünya Savaşı tüm şiddetiyle sürmektedir. İngiltere ve Fransanın müttefik güçleri, batı cephesinde Almanların sağlam siperlerine karşı verdiği savaşta başarılı olamamış, milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Avrupalıları kendi savaşlarıyla başbaşa bırakmayı tercih eden Birleşik Amerika, tarafsızlık ve izolasyon politikasını ısrarla korusa da, gönüllü ambulans sürücüleriyle Fransız lejyonunun üyesi olan bazı Amerikalılar, müttefiklere yardım etmek için Avrupaya geçmişlerdir.

Çok geçmeden gönüllülerden bazıları, iyi teçhizatlı Alman pilotlarıyla baş edebilmek ve müttefiklerin savaş çabalarına yardımcı olabilmek için kendi özel filolarını oluştururlar. Ölümüne mücadeleyi göze alan Kahraman Pilotlar filosu, bu şekilde meydana gelir...

Birinci Dünya Savaşının uzay araçları

Oscar ödüllü yönetmen Tony Billn yönettiği Kahraman Pilotların başrollerinde Martin Henderson, Jean Reno, Altın Küre ödüllü James Franco ve Fransız sinemasının yeni yıldızı Jennifer Decker kamera karşısına geçmiş. Oyunculara, Birinci Dünya Savaşına katılmış gerçek uçaklardan oluşan bir filo ve benzeri görülmemiş özel efektler eşlik etmiş. Filmin senaryosunu Phil Sears ile Blake Evansın orijinal senaryosunu temel alarak Oscar ödüllü David S. Ward yazmış.

Yönetmen Tony Bill, Birinci Dünya Savaşında uçakların yeri konusundaki düşüncesini şu sözlerle ifade ediyor Birinci Dünya Savaşı patladığında, bırakın uçakla yolculuk yapmayı, birçok insan henüz uçak bile görmemişti. Dolayısıyla havacılık teknolojisinin gelişiminden söz edilemezdi. Çoğu insanın henüz araba dahi kullanmadığı yıllardı. Bu yüzden Birinci Dünya Savaşının uçaklarını o dönemin uzay araçlarına benzetebiliriz. Pilotlar kapalı kokpit içinde değildi. Paraşüt ve diğer koruma yöntemleri yoktu. Küçücük bir kıvılcım bile ölümcül sonuçlara yol açabiliyordu. Daha da önemlisi, düşman için kolayca tutuşabilen uçan hedef gibiydiler.

Tony Bill sözlerine şöyle devam ediyor Her türlü tehlikeye açık olan bu uçaklarda avcı pilotu olmayı seçen cesur insanların neler yaşadığını tüm detaylarıyla göstermeye kararlıydım. Açık kokpitli uçaklarla havalanarak gökyüzünde alçalıp yükselmenin, kimi zaman havada ters dönüp taklalar atarak uçmanın nasıl bir şey olduğunu merak edenler varsa, bu film onlar için büyük bir şans.

Filmin aktörlerinden Tyler Labine ise görüşlerini şu sözlerle dile getiriyor Çekimler başlamadan önce Tony bana bazı kitaplar vererek bu insanların öykülerini okumamı istedi. Hepsi birbirinden büyüleyiciydi. Örneğin uçağının alabora olduğu sırada kendisini yeniden kokpite çekmeye çabalayan bir pilotun aynı zamanda uçağı kontrol etmeye çalışması, bir yandan da düşman ateşinden sakınma çabası anlatılıyordu. Bunların hepsi uçak yere çakılmadan önce oluyordu!
Onlar Gökyüzünün Şövalyeleriydi...
O dönemden kalan gerçek bir uçakla ilk kez Kahraman Pilotların setinde karşılaştığını söyleyen Jean Reno ise, izlenimlerini şu sözlerle dile getiriyor Uçağı bu kadar yakından görünce o insanların olağanüstü cesaretini daha iyi anlıyorsunuz. Gerçek uçağın görüntüsü bana sanki bulutların üzerinde süzülen bir uçurtmayı çağrıştırdı. İnsanlar bu uçaklarla nasıl uçabilir, nasıl savaşabilir diye düşündüm. Bulutların üzerinde oturuyor gibiydiler ve çevredeki her türlü tehlikeye açıktılar. Hepsi de cesur insanlardı.

Askeri tarihçilerin ve havacılık tarihçilerinin, Birinci Dünya Savaşında yaşanan hava savaşlarının günümüz savaşlarından çok farklı olduğuna dikkat çekerek yaptıkları Son centilmenin savaşı tanımlamasına, yönetmen Tony Bill şu sözlerle açıklık getiriyor:

Birinci Dünya Savaşı tarihinde bizim ilgilendiğimiz bölüm hava savaşları oldu. Çünkü havada çok farklı bir savaş yaşanıyordu. Aslında bu durum, pilot olabilecek vasıflara sahip insanların kısmen de olsa elit statüsünden kaynaklanıyordu. Bu genç gönüllülerin büyük kısmı iyi eğitimli, aristokrat insanlardı. Havacılık taktikleri geliştikçe bu yeni savaşlar ortaçağda yapılan askeri turnuvaları çağrıştırmaya başladı. Pilotlar arasında meydana gelen birebir it dalaşları, aslında at sırtındaki savaşçıların mücadelesini çağrıştırıyordu. Onlara, Gökyüzünün Şövalyeleri denmesi bu yüzdendir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 749
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 19:19
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
corleoni Tarih: 23.09.2006 22:23
sağol kardes
puslukurt Tarih: 22.09.2006 13:33
Teşekkürler kurt...
ozlems_o Tarih: 22.09.2006 10:25
pilotların olduğu bi film görünce aklıma top gun ve pearl harbour gelir :85:

bu film de o tarza sanırım eminim çok güzeldir.

teşekkürler abi