Sinop İl Sağlık Müdürü Dr. Abdülkerim Köroğlu, doğada yetişen mantarların tüketilmesinin Rus ruletinden bile tehlikeli olduğunu söyledi.İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yetişen ve zehirlenmelere yol açan mantarlara karşı vatandaşları uyaran Köroğlu, kültür mantarları dışında mantar tüketilmemesi gerektiğini kaydetti. Mantarı, 'zehirli' ya da 'zehirsiz' diye tanımlayabilmenin mümkün olmadığını belirten Köroğlu, "Mantarların bilinen 79 türü var. Büyük bölümü toksit madde içeriyor. Mantarlar gelişme dönemlerinde toplanarak bilinçsizce tüketiliyor. Haliyle ülkemizde sıkça mantar zehirlenmeleri ile karşılaşıyoruz. Zehirlenmeler genelde ölümle sonuçlanıyor. Vatandaşlarımıza, daha güvenli olan kültür mantarı dışında mantar yememelerini tavsiye ediyoruz" dedi.

Mantarların zehirli olup olmadığını ancak mikrologların tespit edebileceğini kaydeden Köroğlu, "Yağışlı geçen günlerin ardından bol miktarda mantar yetişir ve genellikle düşük gelirli aileler tarafından tercih edilir. Halk arasında zehirli ve zehirsiz mantarları birbirinden ayırmak için yanlış inanış ve bilgiler var. Mesela 'mantar zehirli ise koparınca iç kısmının rengi hemen mavileşir[/swf2][swf3]zehirli mantarları salyangoz yemez[/swf2][swf3]çayırlarda yetişen mantar türleri zehirsiz olur' denilir. Oysa zehirli mantarların şapkasından bir parça koparıldığında hiçbirinin rengi değişmez. Zehirli ve yenilebilen mantarlar yan yana yetişebilir. Zehirli maddelerin çoğu yüksek sıcaklığa dayanıklıdır ve pişirmek, kaynatmak ya da kurutmak mantarın zehrini ortadan kaldırmaz" diye konuştu.

Mantar zehirlenmesinin bulantı, kusma, karın ve baş ağrısı gibi belirtilerle anlaşılabileceğini belirten Köroğlu, "Mantar yedikten sonra bu gibi belirtileri hissedenler hiç vakit geçirmeden en kısa sürede bir sağlık kurumuna başvuruda bulunmalılar. Unutulmamalıdır ki bu tür zehirlenmelerin tedavisi ancak en kısa sürede bir sağlık kurumuna gidilmesi ile mümkündür. Bu sebeple anında yapılacak olan bir tedaviyle mantardan zehirlenen vatandaşlarımız hayatta kalabilirler" şeklinde konuştu. Günümüzde doktorların "Mantar Rus ruletinden bile daha tehlikelidir" dediğini vurgulayan Köroğlu, Rus ruletinde 6'da 1 ölüm ihtimali bulunurken, mantar yiyenlerde bu oranın 6'da 5 olduğunu ifade etti. Köroğlu, kültür mantarları dışında kesinlikle türü bilinmeyen mantar yenmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 576
favori
like
share
DİDEM Tarih: 24.09.2006 21:15
paylaşım için teşekkürler
BoardBeLasi Tarih: 23.09.2006 11:52
paylasim icin tskler
SU-PERISI Tarih: 22.09.2006 21:17
kesinlikle bence tüketilmemeli. kültür manatarını tüketmeliyiz