Çeşitli hastalıklara yol açan sigara, aynı zamanda AIDS hastalığına sebep olan HIV virüsünün bulaşma riskini de artırabiliyor.
Sigara içenlerde HIV riski daha yüksek

Sigara ve HIV arasında ilişki olup olmadığına dair yapılan araştırmalarda, İngiliz doktorlar analiz ettikleri altı araştırmadan beşinde sigara içenlerin HIV virüsüne yakalanma oranının içmeyenlere göre daha yüksek olduğunu açıkladılar.

On çalışmanın dokuzunda HIV virüsünün AIDS hastalığına dönüşmesinde ise sigara ile bir bağlantısı bulunmadı.

South East Sheffield Sağlık Hizmetleri’nde araştırmalar yapan Dr Andrew Furber “Bu sistematik araştırmada tanımlanan çalışmalar, sigaranın HIV virüsünün bulaşmasında bağımsız olarak ilişkili olduğu görülmekle birlikte AIDS hastalığına dönüşmesinde açık olarak ilişkili olduğu görülmemiştir” dedi.

Dr Furber ve ekibi, araştırma sonuçlarının yayınlandığı Sexually Transmitted Infections dergisinde yaptıkları açıklamada, sigaranın bağışıklık sistem tepkisinin çeşitliliğini değiştirmekle HIV virüsünün bulaşmasına karşı duyarlılığı artırabildiğini söylediler.

Araştırma, sigaranın önlenebilir ölüm vakalarının başlıca sebebi olduğunu gösterdi. Kalp krizi, felç, solumum hastalıkları, akciğer ve diğer kanser türleri riskini artırmaktadır.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada, sigara içenleri bıraktırmaya teşvik eden halk sağlığını koruma çalışmalarının aynı zamanda HIV/AIDS’i önleme programlarının etkinliğini de geliştirebileceğini belirttiler.

Şu anda dünyada yaklaşık 40 milyon HIV/AIDS’li insan yaşıyor. 2005 yılında yaklaşık 5 milyon insana HIV virüsü bulaştı ve aynı yılda 3 milyon yetişkin ve çocuk AIDS’ten öldü.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 520
favori
like
share
BoardBeLasi Tarih: 23.09.2006 11:45
paylasim icin tskler
ozlems_o Tarih: 23.09.2006 11:31
hiç şaşırmadım sigaradan her türlü hastalık kapılabiliyor :18:

teşekkürler su perisi