Bazı ana babalar, çocukları yanlış bir davranış sergilediğinde küsmekle onlara ders vermek isterler ? Peki bu davranışla ona hangi mesajı gönder­miş olurlar: Küsme, sağlıklı bir iletişim şekli midir
Büyüklerin birbirlerine küsmeleri doğru mu? İslâm Dini, küsme hakkına üç günlük bir sınır getirmiştir. Çünkü küs­me, iki tarafı da azap içinde yaşatmaktadır. Hatta küsmeyi, pasif saldırganlık olarak nitelendirenler vardır. Pasif saldır­ganlığın sonucu ise pasif çatışmadır. Tabi, arkadan aktif ça­tışma gelebilir.

Bazı ana babalar, küsmekle çocuklarına şu mesajı gönder­miş olurlar: "Hata yapanlarla iletişim kesilir; hatalılar bağış­lanmazlar. "Bu tutum, içlerinde kendi rahatsızlıklarını yaşa­yan ve çocuklarına aktaran yetişkinlerin ruh hâlinden kay­naklanmaktadır. Aslında problem, çocuğa değil ebeveyne aittir.

Küsme, sağlıksız bir iletişim şeklidir. Etkileşim ortamını fakirleştirmektedir. Herkes gibi çocukların da çevreden gele­cek uyarıcılara ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç giderilmezse ruh sağlıkları bozulabilir. Çocukları sevgiden yoksun bırakmak yerine onlarla konuşarak hatalarını tartışmak, verdikleri za­rarları telâfi ettirmek çok daha etkili olabilir.
Çocuklarımıza konuşmayı mı, küsmeyi mi öğretmeliyiz? Küstüğümüzde, onlara örnek olarak küsmeyi öğretmiş oluruz. Küsmeyi alışkanlık hâline getirmiş kimselerin hayatları, ıstırap ve sıkıntılarla dolu geçmektedir. Onun için çocukları­mızı, sıkıntıları konuşarak gidermeye alıştırmalıyız.
“Bana anne, deme!" tarzındaki sözlerle çocuğa takınılan tavır ve küsmek, dayaktan daha tehlikeli bir yoldur. Çocu­ğun üzdüğü durumlarda annenin biraz soğuk durması, so­rularına kısa cevaplar vermesi, uzun süre küs durmaktan daha isabetli olur.

Beğeniler: 5
Favoriler: 2
İzlenmeler: 1325
favori
like
share
Wish Tarih: 26.09.2006 01:09
Küsgünlük büyükler arasinda bile hos bir durum degilken, cocuklara karsi küslük cok kötü bence...tabii ki cocuklar sinirlarini bilecek, yeri geldiginde uygun cezalar alacak ama küsmek cok yanlis bir davranis...kaldi ki, insan hayatta en deger verdigi, en sevdigi varliga küsebilir mi (zaman zaman her ne kadar da sinir etsler bile :46...

faydali bilgiler icin tskrler