[MARQUEE]ABden Microsofta ikinci ceza[/MARQUEE]


AB Rekabet Komisyonu, 2004te koyduğu yaptırımların gereğini yapmadığı gerekçesiyle Microsofta yeni bir ceza kesmeyi kararlaştırdı.


Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu müfettişleri, Microsoftun kendisine konan yaptırımların şartlarını yerine getirmediğine karar verdi. Bu karar Microsoft için ikinci bir ceza anlamına geliyor. Ancak, AB Rekabet Komisyonu, Microsofta verilecek ikinci cezanın meblağını henüz açıklamadı; komisyonunun cezayı gelecek hafta açıklaması bekleniyor. Microsoft ise, AB Rekabet Kurumunun ikinci kez bir ceza vermesine tepki gösterdi.
" ABden Microsoftta ikinci soruşturma

AB Rekabet Komisyonu, Microsofta tekel konumunu kötüye kullanmaktan günlük 2 milyon Euro ceza kesmişti. Microsoft daha sonra AB Adalet Divanında temyiz davası açmıştı. AB Rekabet Komisyonu söz konusu 2 milyon Euroluk cezanın 15 Aralık 2005 tarihinden itibaren hesaplanmaya başladığını açıkladı.
ABden Microsoftta ikinci soruşturma

Komisyon, Microsoftun işbirliği için geç kaldığını, gerekli belgeleri 15 Aralık 2005te getirmiş olması gerektiğini belirterek bu noktadan sonra yeni cezanın işleyeceğini vurguluyor. Komisyon üyeleri, Microsoftun şimdiye dek hazırladığı belgeleri yetersiz, eksik ve amacına uygun değil şeklinde niteliyor.

MICROSOFT: İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ
Öte yandan, ikinci bir ceza ile karşı karşıya kalan Microsoft komisyonun orijinal isteklerini yerine getirme telaşına girdi. Microsofttan yapılan açıklamada, şirketin 300 mühendisinin ABnin yaptırımlarının gereklerini yerine getirmek özel olarak ilgilendiği belirtildi. Microsoft açıklamasında, şirketin AB Rekabet Komisyonunun yansıttığının aksine işbirliğine hazır olduğu vurgulandı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 376
favori
like
share