Biz müslümanlar orucu herhangi bir menfaat düşüncesi ile değil, yalnız Allah'ın emrini yerine getirmek ve onun rızasını almak için tutarız.Oruç bu niyetle tutulduğu zamanda makbul olur. Ancak Allah ın her emrinde olduğu gibi oruç ibadetinde de bizim için maddi ve manevi faydalar bulunmaktadır.


*Oruç ahlakımızı güzelleştirir...
Oruç, belirli bir süre sadece aç kalma olayı değildir.Oruç köklü bir irade terbiyesidir.İnsanı kötü alışkanlıklardan korur.İyi huylar kazanmasına vesile olacak bir ahlaki eğitimdir.


*Oruç kötülüklerden korur...

Dünya da her kötülüğün başı , Allhaı unutmak ve sorumluluklarımızı kaybetmektir.Oruç ise bize daima Allah'ı hatırlatır,sorumluluk duygusunu geliştirir.Bir ay boyunca devam eden bu manevi eğitimin olumlu tesiri ile insan, davranışlarını kontrol altına alarak her türlü kötülükten uzaklaşır..


*Oruç sağlığı korur...

Oruç sırasında organizmalarda depo edilmişbesin maddelerinin harcandığını sonradanda bunların yerine yenilerinin geldiğini, böylece bütün vücutta bir yenilenme olayının olduğu belirtilir.Bu bakımdan orucun faydalı olduğu ifade edilir.


*Oruç nimetlerin kıymetini öğretir...

İnsan, elindeki kıymetlerin değerini ancak, bunar elinden alındığı zaman anlar.Fakat işişten geçtiği için bir yararı olmaz .Oruç tutmakla bir süre nimetlerden uzak kaln insanın gözünde bu nimetlerin değeri daha iyi anlaşılır.

*Oruç , insana sabırlı olmayı öğretir...

Oruç tutmakla belirli bir zaman kendini yememeye ,içmemeye alıştıran insan ,hayatta karşına çıkabilecekgüçlüklere sabreder,acılara ve sıkıntılara dayanmasını,zorlukları yenmesini bilir.Kaynak: İslam ilmihali

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3717
favori
like
share
SheqeYy_BeBiSh Tarih: 15.12.2009 14:48
[COLOR="deepPink"]PayLa$im icin t$kLer
Ba$Ligin sadece Büyük HarfLerde oLu$masi yasak.
Lütfen konu acarken Ba$Liga özen göstereLim.

SaygiLar
ümido Tarih: 10.12.2009 14:32
çok güzel bir bilgi ama kopyalıyorum omuyo
Gönülce Tarih: 10.09.2007 11:20
verdiğin değerli bilgiler için teşekkürler
BoNcuKK Tarih: 04.09.2007 22:02
saol kardeş allah razı olsun
Lulu Tarih: 04.09.2007 19:47
teşekkürler
saliş20 Tarih: 02.10.2006 20:49
teşekkürler verdiğin bilgiler için.