Oruç tutan kişilerin, açlık hissiyle birlikte gelen stresten korunmak için günlük çalışma programlarını Ramazan'da yeniden düzenlemeleri, bedensel ve ruhsal açıdan yorucu çalışmalardan uzak durmaları gerekiyor. Ramazan ayında oruçla birlikte yeme alışkanlığının değiştiğini belirten uzmanlar, bu durumun stresi beraberinde getirebileceğine dikkati çektiler. Peki ne yapmak gerekiyor?

Uzmanlar, oruç tutan kişilerde kan şekerinin düştüğünü, sinirli, gergin ve sabırsız olma gibi duygusal davranışlarda değişiklikler meydana geldiğini belirttiler. Uzmalar, manevi duyguların güçlendiği bu kutsal dönemi en sağlıklı şekilde geçirmek için günlük işleri mutlaka yeniden programlamak gerektiğini vurgulayarak, şu önerilerde bulunuyor:

"- Oruç tutanlar öncelikle sahura kalkmalıdır. Böylece gün içindeki açlık hissi azalır.
- Bedensel ve zihinsel çok fazla çaba ve dikkat gerektiren işler iftardan sonraya ertelenmeli ya da bölerek yapılmalıdır.
- Günlük çalışma sırasında 10'ar dakikalık küçük molalar vererek, vücudun gerginliğini gidermeye çalışmalıdır.
- Açlıkla birlikte dikkat azalması ve odaklanma zorluğu olabileceğinden, mümkün olduğu kadar araç kullanmaktan kaçınmalıdır.
- Oruçlu kendine vakit ayırmalı ve dinlendirici hobilere yönelmelidir".
Öte yandan, diyabet ve tansiyon gibi kronik hastalıkları olan kişilerin, doktora danışmadan oruç tutmasının üzücü sonuçlar doğurabileceğini bildirdi. ''Manevi duygularımızı tatmin etmek isterken, kendimize zarar vermeyelim'' uyarısında bulunan uzmanlar, şunları söylüyor:

''Kronik hastalıkları olan kişiler, uzun süre aç kalmalarının hastalıkları üzerinde ne gibi bir etki yapacağını uzman doktorlara danışmalıdır. Çok küçük yaştaki çocukların oruç tutması özellikle derslerindeki başarılarını olumsuz etkiliyor. Eğer çocuk oruç tutmak istiyorsa, anne-baba bunun için en uygun zamanın, hafta sonları olduğunu anlatmalı ve çocuklarını bu şekilde yönlendirmelidir''.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1166
favori
like
share
niyekine Tarih: 22.09.2007 18:09
Bende Sadece Sabahları Biraz Oluyor O'da Sabırla Geçiyor
poyraz Tarih: 20.09.2007 22:24
Allah (c.c) razı olsun insan zaten oruc tutmanın sadece ac kalmak olmadıgı bilincine varırsa vesabı daha yüksek olacaktır
missx Tarih: 17.09.2007 14:52
sağol Allah razı olsun bilgiler için..
Gönülce Tarih: 10.09.2007 11:14
teşekkürler bilgiler için
korsan191 Tarih: 07.09.2007 12:22
Allah razı olsun
GÜLSiMA Tarih: 04.09.2007 20:23
Allah (c.c) razı olsun
BoNcuKK Tarih: 01.09.2007 23:32
allah razı olsun hakikaten çok geriliyo insanlar bi iş yapmış gibii aç kalmışsak ölmedik ya allah rızası oldugunu düşündügün an zaten tüm gerginligini gider
eskitoprak Tarih: 06.02.2007 17:52
kimse yazmamis ben yazayim dedim ALLAH razi olsun paylasim icin