Diş bakımı eğitimi çocukluktan itibaren başlar. Erken yaşta alınan tedbirler dişlerimizin daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor.
Anadolu Sağlık Merkezinden Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Özge Sönmez, ebeveynlere, çocukların diş sağlığı konusunda dikkat etmeleri noktalar konusunda bilgi verdi. Süt dişleri, bebekliğin 6. ayından itibaren çıkmaya başlar ve 3 yaşına kadar tamamlanır. Çocuklarda 20 adet süt dişi vardır. Süt dişleri, bebeklik döneminde ebeveynler tarafından temizlenmeli, daha sonraları ise çocuklara diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması gerekmektedir. Süt dişlerinin sağlıklı olması en az sürekli dişler kadar önemlidir. Süt dişlerinin nasıl olsa düşecekleri düşünülüp oluşan çürüklerin tedavi ettirilmemesi bu dişlerin vaktinden önce kaybedilmesine yol açabilir. Bu da daimi dişlerin diziliminin bozulmasına ve ortodontik tedaviye gereksinime neden olabilir.Tedavisi mümkün olmayıp çekilmesi gereken süt dişlerinin yerine yer tutucu adı verilen apareylerin yapılması ile ileride oluşabilecek ortodontik bozukluklar önlenebilir. Tedavi edilmeyip uzun süre ağızda kalan süt dişlerinin kök ucunda oluşabilecek iltihap, çocuğun genel sağlığını etkileyebileceği gibi süt dişinin altında bulunan daimi dişe de zarar verebilir.

Çocuklarda diş çürüklerini en aza indirmek için şunlar önerilebilir:

Çocuklara günde iki kez diş fırçalama alışkanlığı edindirilmeli.

Aşırı şeker tüketimi önlenmeli, şekerli yiyecekler yemek aralarında değil, yemekten hemen sonra verilmeli.

Özellikle emzik ya da biberon şeker, bal, ve reçel gibi gıdalara batırılmamalı, gece uykuda biberonla verilen süte bal, şeker konulmamalıdır.

Çürük oluşumunu engellemek amaçlı koruyucu diş hekimliği yöntemlerden birisi Fissure Sealant uygulmasıdır. Fissür örtücü genellikle 6 yaşından itibaren çıkan daimi büyük azı ve daha sonra süren küçük azı dişlere uygulanır. Fissür örtücü yapılacak dişte dolgu veya çürük olmaması gerekir.

Diğer bir yöntem de topikal florür uygulanmasıdır.Florür çürüğe karşı direnç artıran bir maddedir.Yüzeyel florür uygulaması sistemik kullanıma göre daha etkilidir.

Bunların dışında önemli bir nokta, çocuğun erken yaşlardan itibaren diş hekimine götürülerek ortamı tanımasının sağlanması ve diş hekiminden korkmamasının sağlanmasıdır.

Düzenli aralıklarla yapılacak diş hekimi ziyaretleri sağlıklı dişlere sahip olmanın önemli bir şartıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 641
favori
like
share
corleoni Tarih: 03.10.2006 19:04
paylaşım için sağol
guven80 Tarih: 01.10.2006 21:25
herşeyin başı saglık o da agızdan başlar
puslukurt Tarih: 27.09.2006 11:56
Bu önemli bilgiler için teşekkürler özlems..
SU-PERISI Tarih: 26.09.2006 18:34
diş saglığı çoçouklarımız için önemlidir taiki ama bizler içinde önemlidir. teşekkürler paylaşımların için
meryemce Tarih: 26.09.2006 11:07
her dönemde diş sağlığımız çok önemlidir. tabi çocukluk döneminde bunun alışkanlık haline gelmesi gerek

ben anaokulu öğretmeniyim ve çocuklara diş sağlığıyla ilgili her türlü bilgiyi ve alışkanlığı kazandırmaya çalışıyorum

teşekkürler