[COLOR=tomato]Psikiyatri Uzmanı Dr. İbrahim Bilgen, dürtüsel olarak saç ve vücut kıllarını yolma hastalığı olarak bilinen "Trikotilomani"nin, çocukken ailesinden ayrılan veya yakın aile fertlerinden birini kaybeden kişilerde sıklıkla görüldüğünü söyledi.


Bilgen, yaptığı açıklamada, saçını veya vücudunun çeşitli yerlerindeki kılları kendi çabasıyla dürtüsel olarak koparan kişilerin, bu davranışlarını genellikle inkar ettiklerini belirterek, hastaların saç yolma öncesinde veya bu davranışı engelleme çabası sırasında giderek artan bir gerginlik yaşadığını ifade etti.

Hastalığın tedavi edilmesi gereken psikolojik bir rahatsızlık olduğunu kaydeden Bilgen, "Saç yolma kişide belirgin sıkıntıya yol açar, toplumsal mesleki ve diğer önemli alanlardaki uyumu bozar. Genellikle ergenlik döneminde başlayan hastalık, kadınlarda erkeklerden 5-10 kat fazla görülürken, daha sonra erken erişkinlikte kadın ve erkek arasında eşit oranda görülür" dedi.

Hastalığın en önemli nedeninin çocukluk döneminde yaşanan ayrılık ya da kayıplar olduğunu belirten Bilgen, "Çocukken ailesinden ayrılan veya yakın aile fertlerinden birini kaybeden kişilerde bu hastalık daha sık gözleniyor. Bu hastaların anneleri aşırı eleştirici ve reddedici, babaları ise pasif ve zayıf kişilik yapısında kimselerdir" diye konuştu.

Hastalığın esas klinik özelliğinin saç, kaş, kirpik koparmak olduğunu belirten Bilgen, şöyle devam etti: "Daha az olarak sakal, bıyık ve diğer beden kılları da koparılabilir. Hastaların yüzde 75'i saçı, yüzde 53'ü kirpik, yüzde 42'i kaşını koparırken, yüzde 8 çocuklarının saç veya kaşını, yüzde 3'ü de eşi veya başkalarının saçını koparmaktadır. Beyazlaşmış saçları koparmak daha büyük haz verirken hastaların sadece yüzde 28'i koparma esnasında acı duyduklarını ifade etmiştir. Yüzde 95 hastada koparma öncesi gerginlik artmakta, yüzde 88'i ise koparma sonrası tatmin ve rahatlama hissi yaşamaktadır."

Hastaların kopardığı kılı özellikle ağız çevresine sürerek rahatladığın anlatan Bilgen şunları söyledi: "Hastalarda bazı davranışlar tipiktir. Kılı dudaklarına değdirmek, yanaklarına sürmek, kıl kökünü ısırmak tipik olarak görülebilir. Ağız etrafına sürmek, yalamak veya yemek, kılın ucunu çiğnemek ve ısırarak koparmakta görülebilir. Saç koparmak genellikle sakin dönemlerde olur. Televizyon izlerken, okurken, telefonla konuşurken veya yatakta yatarken. Genellikle geceleri ve hatta yatmadan önce daha kötüye gider. Bireyler yaygın olarak saç yolma davranışlarını inkar ederler ve meydana gelen kelliği giderirler ya da saklarlar. Bazı bireyler başka insanlardan saç yolma dürtülerine sahiptirler ve bazen bunu gizlice yapma fırsatı elde etmeye çalışırlar. Ev hayvanlarından, oyuncak bebeklerden ve diğer fibröz eşyalardan kıl yolabilirler. Muhakkak tedavi edilmesi gereken bu hastalık, psikiyatrik bir hastalık olup tedavisi hastayla uyum içinde olunduğunda mümkündür."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6384
favori
like
share
kadi_korhan Tarih: 22.06.2011 19:05
bende uzun süredir bununla mücadele ediyorum trikotilomani hastalığı tedavisi zor bir hastalık ben sadece kaşımın sağ tarafını yoluyorum. bu hastalıkla benim hibi mücadele eden arkdaşlara sesleniyorum hiç bir şekilde insanlardan kaçmayın başınızıda eğmeyin herzaman dik yürüyün şükredinki eliniz kolunnuz sağlam konuşa biliyorsunnuz göre biliyorsunnuz. bunlar için şükredin siz bunu yaparkende kendinnizden asla nefrette etmeyin .. herkese geçmiş olsun
farkındayım Tarih: 01.02.2011 15:47
Bu işin çaresi doktorda olduğunu sanmıyorum benim şahsi düşüncem .Tırnaklarını yiyenler psikologa gidiyormu hayır sadece o çok fazla insanda olduğu için normal karşılanıyor bizimki nadir görüldüğü için yadırganıyor .Asıl iş kendimizde bitiyor. Eger 2 yıl bırkmayı başardıysam yine yaparım sizde yaparsınz .
farkındayım Tarih: 01.02.2011 15:39
Merhaba aslında buraya üzülerek yazıyorum 9 senedir bu lanet olası alışkanlık var zaman zaman bitiriyorum tekrar başlıyor özellikle çok stres yaşadığım zamanlar artıyor onun dışında engel olmaya çalışıyorum psikologa ğidemiyorum çünkü ciddi boyutlarda ücretler istiyorlar. parmağıma yara band sarmayı denedim ama ğeçiçi çareler yemin ettim kendime yapmayacağım diye 2 yıl bıraktım üniversiteye hazırlanma döneminde tekrar başladı. ve buğün tekrar kendime söz verdim yapmayacağım diye .bazen kaşındığında dahi bir tel saç çekerek yok etmeyi deniyordum. tırnak yemekle aynı psikolojiye bağlıymış sadece bu alışkanlığın acı ojesi yok
_AnKaR_aLi_ Tarih: 15.07.2009 18:19
:20:
cellin17 Tarih: 10.07.2009 19:15
ne zaman başladığımı bilmiyorum tahminimce 3-4 yıldır bende kaşlarımı koparıyorum..bu durumdan kurtulmayı çok istiyorum ama bi türlü vazgeçemiyorum, garip bi zevk alıyorum aslında bunu yaparken..durumum baya kötüye gitmek üzere kaşım kalmıyacak artık nerdeyse..daha önceden psikoloğa gittim görüştük antidepresan verdi fakat çok fazla yan etkisi oldu..acayip bi mide bulantısı yaşıyodum bide neden ilaç kullanayım kendim de yenebilirim bu durumu diyerek ilacı bıraktım aslında bu tür ilaçları doktor kontrolünde bırakmak lazım ama gitmedim tekrardan..bi ara parmaklarımı bile bantlıyodum ama nafile bu durum için çözümleri olan arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum neler yapabilirim...
Minik SeRCe_ Tarih: 17.08.2008 12:20
gercekten ilginc bir hastalik...paylasim icin tskrler..
sunbird Tarih: 16.08.2008 10:23
gerçekten çok ilginç birkaçyıl önce tv de bir çocuk görmüştüm saçlarını koparıp yiyordu ailesi engelliyemiyordu miğdesi kıl doluydu demekki oda trikotilamanmış
trikotilomania Tarih: 06.08.2008 03:11
bayan uzun sizinle kesinlikle en kısa sürede iletişime girmek isterim...
puslukurt Tarih: 27.09.2006 11:54
Çok ilginç bir hastalık..
Paylaşım için teşekkürler ozlems..