Yerküre yanıyor! Bildiğimizden farklı bir dünyaya doğru...

Amerikalı bilim adamları, karaların sıcaklığının yaklaşık 12 bin yıldan bu yana en yüksek seviyede olduğu ve bu ısınmanın son 30 yılda iyice hızlandığı uyarısında bulundular.
Aralarında Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) önde gelen iklim bilimcilerinden James Hansen'ın da bulunduğu bilim insanları, son 30 yılda yerkürenin sıcaklığının, her 10 yılda 0,2 derece artarak çok hızlı bir yükseliş gösterdiğini ve yaklaşık bir milyon yıldan bu yana karaların sıcaklığının en az bir derece civarında arttığına dikkati çektiler.
Termometredeki bu yükselişin Yerküre'nin 12 bin yıl öncesinden bu yana en yüksek sıcaklığı yaşadığı anlamına geldiğini belirten James Hansen, ''Belirtiler, iklim değişikliğinin başlıca nedeni olan sera gazı etkisine yol açan karbondioksit gibi gazların son yıllardaki artışından ötürü insanlığın neden olduğu tehlikeli bir kirlilik seviyesine doğru yaklaştığımızı gösteriyor'' dedi.
''Eğer ısınmadaki artış 2 veya 3 dereceye varırsa büyük olasılıkla bildiğimizden farklı bir Dünya göreceğiz'' diye uyarıda bulunan Hansen, Yerküre'nin yine böyle sıcak dönemi olan, insanın atalarının iki ayak üzerine kalktığı yaklaşık 3 milyon yıl önceki ''Pliocene'' çağında okyanusların seviyesinin bugünkünden 25 metre aşağıda olduğunun tahmin edildiğini belirtti.
Amerikan Ulusal Bilimler Akademisinin bugün yayınlanan yıllık bülteninde de yer alan araştırmanın sahipleri, İngiliz bilim dergisi Nature'da 2003'te yayımlanan bir raporda, 20. yüzyılın son yarısından bu yana 1700 değişik bitki ve hayvan ile böcek türünün 10 yılda 6 km hızında bir ritimle Kuzey Kutbuna doğru göç ettiğinin belirtildiğini anımsattılar.
Bilim adamları, son araştırmalarında okyanusların da büyük bir hızla ısındığını tespit etmişlerdi.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 460
favori
like
share
guven80 Tarih: 02.10.2006 16:05
insan ın yaşamı gün gectikce kısalıyor en azından o sıcaklara bizler kalmayız :16:
puslukurt Tarih: 26.09.2006 20:02
Dünya agır agır ısınıyor.. :79: