'Popüler' sağlık haberlerinde, 'kansere bile etkili' diye tanıtılan kantaron otu, tıp çevrelerini endişelendiriyor. Çok sayıda aktif madde içeren ot beraberinde pek çok sağlık problemi getirebilir

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canfeza Sezgin, son günlerde 'kantaron otu'nu kanser tedavisinde kullanan hasta sayısında büyük bir artış olduğunu belirterek uyardı: "Bu otta vücutta kimyasal olaylar başlatan çok sayıda aktif madde var. Bu yüzden de kanser dahil pekçok hastalığın tedavisinde kullanılan bazı ilaçların etkinliğini azaltıyor."

Sezgin, son zamanlarda basında çıkan haberlerde 'kantaron otu, bindebirlik otu, kan otu, kılıç otu, mayasıl otu, yara otu, kuzu kıran' gibi çeşitli isimler verilen 'Hypericum perforatum L.' bitkisinin kanser tedavisinde yararlı olduğuna ilişkin haberler yayımlandığına dikkat çekti:

"Bu haberlerin ardından kanserli hastalar kantaron otuna yöneldi. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar bu otun bazı kanserli hücreleri öldürdüğünü gösterdi. Ancak insanlarla yapılmış bir çalışma yok. Kantaronda insan vücudunda birçok kimyasal olayı başlatan çok sayıda aktif madde var. Bu maddeler birçok ilacın metabolizmasını ve etkinliğini değiştirip şiddetli yan etkilere neden olabiliyor"

Doç. Dr. Canfeza Sezgin kantaron otunun 'yan etkileri' ve diğer ilaçlarla etkileşimi konusunda da şu bilgileri verdi:

"Kantaron otu, doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltarak istenmeyen gebeliklere, bazı kalp ilaçlarının etkinliğinin azalmasına, depresyon ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında da şiddetli reaksiyon gelişmesine neden olabiliyor. Kanser ilaçlarının etkinliğinin azalmasına, kolesterol düşürücü ve ülser ilaçlarının metabolizmasını değişmesine neden olabiliyor. saydığımız bu ilaçların etkinliğinin bozulması tehlikeli sonuçlar doğurabilir."

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 942
favori
like
share
ZulkarNeyn Tarih: 05.10.2006 00:08
Şu var ki babam yıllardır mide problemi yaşıyordu. Hiç hastaneye gitmeyen adam artık gitme kararı aldı ve muayene oldu. Verilen ilaçlar tabi çare olmadı onun için. Bir arkadaşının tavsiyesiyle kullandığı bu ot sayesinde son 2 senedir mide rahatsızlığından bahsetmiyor. Belki bir hafta ya kullandı ya kullanmadı.
DİDEM Tarih: 29.09.2006 00:43
bilgileriniz için teşekkürler :2:
sennur Tarih: 27.09.2006 16:50
çok önemli bu bilgiler için teşekkürler superisi ,özellikle kemoterapi sırasında mümkün olduğu kadar bilmediğimiz bitkileri kullanmamalıyız,ama son derece sağlıklı ve dengeli beslenilmeli :67:
refik Tarih: 27.09.2006 16:10
işine gelmiyorsa kullanmıyacaksın teşekkürler eline sağlık
puslukurt Tarih: 27.09.2006 11:51
Paylaşım için teşekkürler su-perisi..
ozlems_o Tarih: 27.09.2006 06:59
öle araştırılmadan her ot her derde deva denirse işimiz dertler artabilir :18:

teşekkürler su perisi