Mona Lisa'nın gülümsemesinin sırrını üç boyutlu lazer çözdü

Leonardo da Vinci'nin ünlü eseri Mona Lisa'nın esrarengiz gülümsemesinin, yeni doğum yapmış bir annenin gülümseyişi olduğu bildirildi.
Kanada ulusal araştırma konseyi uzmanları, Louvre müzesi yönetiminin isteğiyle tabloyu üç boyutlu renkli lazer taramasından geçirerek rapor hazırladı. Araştırma sonunda, Mona Lisa'nın o zamanlar genellikle hamile ya da yeni doğum yapmış kadınların kullandığı çok ince ve saydam bir tülle boynundan aşağısını örttüğü anlaşıldı.
Uzmanlara göre, tablo Mona Lisa'nın ikinci oğlunun doğumuna ithafen yapıldı.
Kızılötesi yansıma tekniğini de kullanan araştırmacılar, ayrıca nam-ı diğer Jokond'un saçlarının serbest bırakılmamış olduğunu ve başın arkasında topuz yapılarak toplanmış olduğunu fark etti.
Şimdiye kadar Jokond'un saçlarının serbest olduğu düşünülüyordu. Saç topuzu, tarihçileri şaşırttı, zira Rönesans'ın bu tür saç bağlama tarzı ''kötü kızlara mahsustu'', oysa Mona Lisa iyi bir aileden geliyordu ve bir ipek tüccarının karısıydı...
Da Vinci'nin tablosunda ayrıca hiçbir fırça izi de belirlenemedi. Tabloda çok ince ve yekpare boya tabakası bulunduğu anlaşıldı. Eserde hiçbir parmak izi de tespit edilmedi, oysa bazı uzmanlar, sanatçının tabloyu parmaklarını kullanarak yaptığına inanıyordu.
Uzmanlar, tabloda ''da Vinci Şifresi'' romanındaki gibi bir esrar bulunmadığını da belirterek, eserin sadece Da Vinci'nin maharetini gözler önüne serdiğini vurguladı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 626
favori
like
share
Kral Memocan Tarih: 29.09.2006 19:44
Cok ilginc valla....filmini de izlemem lazim :5:
Bilgi icin te$ekkür ederim canim abim
-MiSs- Tarih: 29.09.2006 10:23
Ayyy..bende tam kitabini okuyurum, müthis heyecanli.. haber de tam geldi üstün tesekkürelr kurtjara
fiber_optic Tarih: 28.09.2006 08:44
Tesekkurler Paylasımın icin
XMaSteR Tarih: 27.09.2006 18:26
valla ilginc gercekten saqol abi :23:
sennur Tarih: 27.09.2006 17:23
ilginç bilgiler ,bizlerlede paylaştığın için teşekkürler kurtjara