Mevsimsel geçiş dönemlerinde grip başta olmak üzere soğuk algınlığı hastalıkları arttı.

Mevsimsel geçiş dönemlerinde grip başta olmak üzere soğuk algınlığı hastalıklarının arttığı, soğuyan havalarla artan toplu yaşamların enfeksiyonun yayılmasını kolaylaştırdığı bildirildi. Çukurova Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Rıza Mete, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevsimsel geçiş dönemlerinde vücudun yeni iklime kolay adapte olamadığını ve enfeksiyonlara açık hale geldiğini belirtti.

Soğuk algınlıklarının bu dönemde diğer aylara göre yüzde 50 civarında artış gösterdiğini bildiren Mete, şöyle konuştu: ’’Soğuk havalarda insanların kapalı mekanlarda daha çok bir arada olması ve toplu yaşamın da artması hastalığın yayılmasını tetikliyor. İnsanlar birbirine daha çok yaklaşıyor ve tükürük damlalarıyla enfeksiyon bulaştırıyorlar. Hastalıktan korunmak için enfeksiyon alanlarından uzak durmak, değişen iklim şartlarına uygun giyinmek ve vücudun direncini arttıracağı için bol bol C ve D vitamini almak gerekiyor.’’

Özellikle okullarda ve kreşlerde soğuk algınlığına karşı önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Mete, hastalığa yakalanan çocukların diğer çocuklardan ayrılmasının, salgını önleyeceğini söyledi. Hastalığa yakalanmanın uyku sırasında daha kolay olduğunu vurgulayan Mete, uykuya geçiş öncesi oda sıcaklığının, dışarıdaki havayla uyumlu hale getirilmesi gerektiğini de kaydetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 419
favori
like
share
DİDEM Tarih: 29.09.2006 00:42
bilgileriniz için teşekkürler :2:
refik Tarih: 28.09.2006 08:21
paylaşımların için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 28.09.2006 07:06
teşekkürler su perisi