Prof. Menteş, "Uzun ömürlü homojenize kutu sütleri kesinlikle kullanmayın. Sütünüzü sokak satıcısından, Meyve ve sebzenizi ise market yerine pazaryerinden alın" tavsiyesinde bulundu

Prof. Dr. Bülent Menteş, vatandaşlara Uzun ömürlü homojenize kutu sütleri kesinlikle kullanmayın. Meyve ve sebzenizi ise market yerine pazaryerinden alın. Çünkü doğal olanları pazaryerlerinde yığılmış birbirine benzemeyen, kimi büyük, kimi küçük meyve ve sebzelerdir dedi.

Prof. Dr. Bülent Menteş, vatandaşlara Güveniyorsanız sütü sokak sütçüsünden, meyve ve sebzenizi ise pazaryerinden alın önerisinde bulundu.

Bülent Menteş ANKAya yaptığı açıklamada, kaymak bağlamayan, ekşimeyen ya da kesmeyen süt ya da yoğurdun doğal olmadığını belirtti. Mümkünse günlük mandıra sütü tüketilmelidir. Güveniyorsanız sokak sütçüsünden de süt alabilirsiniz diyen Menteş, şehirdeki en iyi olabilecek seçeneğin günlük pastörize şişe sütler olduğuna işaret etti. Menteş, süt pastörizasyonunun bazı hastalık patojen bakterilerini ortadan kaldırırken, faydalı bakterileri de yok ettiğini kaydederek, Bu nedenle şehir ortamında sütten çok mayalanmış süt ürünleri tercih edilmelidir dedi.
EKŞİYEN SÜT TÜKETİN

Menteş, sadece ekşiyen veya kesilen süt ve yoğurtların yenilmesi gerektiğini belirtirken, kefirle mayalanmış sütün çok yararlı olduğunu bildirdi. Uzun ömürlü homojenize kutu sütlerininin kullanılmamamsı gerktiğini ifade eden Menteş şunları kaydetti: Süt ya da yoğurt ekşimesin ya da kesilmesin diye içlerine antibiyotikler konulmakta ve süt içindeki probiyotiklerin tümüne yakını kaybolmaktadır. Ayrıca homojenizasyon sırasında süte 2 ton civarında bir basınç uygulanmakta ve süt proteinlerinin moleküler yapısı büyük ölçüde değişmektedir. Molekül yapısı değişmiş proteinler immün sistemi aşırı uyararak, çocuğun ileriki yaşamında Tip 1 diabet ve mültipl skleroz gibi otoimmün (kendi dokularını tahrip edici) hastalıklara yol açmaktadır.

SEBZENİZİ MARKETTEN DEĞİL PAZARYERİNDEN ALIN
Menteş, teknolojinin değdiği her şeyden uzak durulmasını isterken, olanak varsa yiyeceklerin kırsaldan getirilmesini önerdi. En azından pazar yerinden alışveriş yapılması gerektiğine işaret eden Menteş, Büyük marketlerde ambalajlı, her biri bir diğerine benzeyen ürünleri tercih etmeyiniz. En doğal olanları, pazaryerlerinde yığılmış birbirine benzemeyen, kimi büyük, kimi küçük kimi çürümüş meyve ve sebzelerin güzel olanlarını ayıklayıp alınız.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 704
favori
like
share
corleoni Tarih: 03.10.2006 18:56
paylaşım için sağol
drorhan Tarih: 03.10.2006 13:00
kimmiş bu bülent menteş yaa. komedimi yapmaya çalışmış, gündemm mi?

Paylaşım için teşekkürler.
DeNiZKiZi Tarih: 29.09.2006 03:27
Artik ne yapacagimizi bizde sasirdik iyimi :67: tesekkurler bilgiler icin arkadasim
DİDEM Tarih: 29.09.2006 00:40
benim aklım karıştı şimidi

daha düne kadar sokaktan süt almayın demiyorlar mıydı yaaa

özlem sana katılıyorum , ama bence pastörize süt daha sağlıklı gibi
geliyorrrrrrrr :46:
refik Tarih: 28.09.2006 08:19
neyi nereden alacağımız şaşırdık
teşekkürler ellerine sağlık
ozlems_o Tarih: 28.09.2006 07:08
benim aklım karıştı şimidi:189:

daha düne kadar sokaktan süt almayın demiyorlar mıydı yaaa

neyse teşekkürler su perisi