Rahatsızlığı nedeniyle hormon ilacı kullanamayan Emel Emir'e dünyada da çok yeni olan ilaçsız tüp bebek tedavisi uygulandı. Genç kadın anne oldu. Bu yöntem tüp bebek tedavisi maliyetini de düşürüyor.

Tüp bebek isteyen Emel Emir'in rahatsızlığı, hormon ilacı almasına engeldi. Genç kadın, Türkiye'de ilk kez ilaçsız tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi oldu.

Defne bebek tüp bebek tedavisinde çığır açtı. Çünkü annesi onu dünyaya getirirken, diğer tüp bebek sahibi olan annelerin kullandığı hormon iğne ve ilaçlardan bir tane bile almadı. Böylece tedavinin maliyeti de neredeyse yarı yarıya azaldı. Defne bebek de, tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmak isteyen kadınların hormon ilacı almak zorunda olmadığını da kanıtlamış oldu. Çiçeği burnunda anne Emel Emir 27 yaşındaydı ve eşi ile beş yıldır bebek istiyorlardı. Ancak "Polikistik Over Sendromu" nedeniyle kısırlık tedavisi görmüş hatta bir kez başarısız tüp bebek denemesinde bulunmuştu. Emel Emir'in hormon ilacı alarak tüp bebek denemesi son derece riskliydi. Emir'in anne olması için, Prof. Dr. Timur Gürkan tarafından beş yıldır üzerinde çalıştığı ve dünyada son derece yeni bir yöntem oyan "ilaçsız tüp bebek yöntemi" uygulandı. Yöntem için uygunolduğunun belirlenmesinin ardından Emel Emir'in küçük bir operasyonla yumurtaları toplandı. İğne ve ilaçlarla anne karnında olgunlaştırılmak yerine, yumurtalar laboratuvarda olgunlaştırıldı. Yumurtalardan da yine laboratuvarda embriyo elde edildi. Üç embriyo anne rahmine yerleştirildi. Ve Emir çifti 31 Ağustos'ta bebeklerini kucaklarına aldı.

35 HASTADAN 5'İ GEBE KALDI
Prof. Gürkan polikistik yumurtalık hastalığı olan kadınlar için bu yöntemin alternatif tedavi olduğunun altını çiziyor. Yöntemin, aileleri bin YTL ilaç masrafından kurtardığını belirten Gürkan, yumurtaları erken yaşlanmış veya azalmış kişilerde de bu yöntemin uygulanabileceğini söylüyor. İlaçsız tedavi yöntemi, ilkin Kanada Montreal'de, McGill Üniversitesi'nde uygulandı. Türkiye'de ise bu yöntemi Prof. Gürkan yönetimindeki CLINIC Tüp Bebek Merkezi uyguluyor. Merkez, çalışmalarını McGill Üniversitesi ve Danimarka'nın Kopenhag Üniversitesi'yle birlikte yürütüyor. Şu ana kadar, yöntemin uygulandığı 35 hastadan 5'inde gebelik elde edildi.

Yöntemin avantajları

* Daha ucuz. Çünkü pahalı ilaçların kullanılmasını gerektirmiyor. Klasik yöntemde maliyet 3 bin 500 doları bulurken, bu yöntemde tüp bebek maliyeti 1500 dolar civarında. Hastalar daha az tetkik yaptırıyor. Daha az doktor ziyareti yapıyor ve daha az zaman harcıyor.

* Tedavi süresi daha kısa. Yan yetkisi yok.

* Tedavi başarılı olmazsa diğer tedaviye başlamak için aylarca beklemek gerekmiyor.

* Yumurtaların elde edilmesi esnasında ağrı duymuyorlar, genel anestezi almaları gerekmiyor. Oysa iki klasik yöntemde, özellikle polikistik yumurtalık hastalığı olan kadınlarda kullanılan ilaçlar; karında ve göğüs boşluklarında sıvı birikmesi, nefes darlığı, kan pıhtılaşma bozukluğu, böbrek yetmezliği gibi sorunlar yaratabiliyor.

* Tecrübeli ve başarılı merkezlerde, uygun hastalar yüzde 30-35 gebelik şansı elde ediyorlar. Bu yöntemle birlikte genetik ayrıştırma ve lazer uygulaması gebelik şansını artırıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 721
favori
like
share
refik Tarih: 29.09.2006 09:44
ellerinize sağlık değerli bilgileriniz için
ozlems_o Tarih: 29.09.2006 07:01
teşekkürler su perisi
DİDEM Tarih: 29.09.2006 00:42
bilgileriniz için teşekkürler :2: