You, Me and Dupree

Vizyona Giriş Tarihi
06.10.2006

Türü
Komedi

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
108 dakika - 2006

Yönetmeni
Anthony Russo, Joe Russo

Oyuncular
Owen Wilson
Kate Hudson
Matt Dillon
Michael Douglas

Senaryo
Mike LeSieur

Müzik
Theodore Shapiro

Görüntü Yönetmeni
Charles Minsky

Bir geçerken uğramıştı, tam 18 ay oldu...

Çok sevdiğiniz ama evinize misafir olarak gelip bir türlü gitmek bilmeyen; üstelik bırakın gitmeyi, evde kendi borusunu öttürmeye çalışan tembel arkadaşlarınız mutlaka olmuştur.

Aslında hepimiz Dupreeleri tanırız. İyi kalpli ve sırdaştırlar. Sözleriyle hayatlarımıza bir tutam bilgelik katmaları önce hoşumuza gider. Ama misafirlikleri bitmek bilmez. Dışarıda insanlar gündelik hayatın yükü altında ezilirken, onlar evimizin en rahat koltuğunda keyif çatarlar.

İşte Sen, Ben ve Dupree de, bu çileyi çekmek zorunda kalan Carl ve Molly çiftinin öyküsünü anlatıyor. Yeni evli Carl ve Molly çiftinin dünyasına, hiç beklenmedik bir anda Dupree girer. Şair ruhlu tembel adamın bu misafirliği sonlandırmaya hiç niyeti yoktur. Carl ve Mollynin Hawaiideki nikahında Carlın sağdıçlığını yapmak için bir haftalığına oraya gittiği için, patronu tarafından kovulmuş; işsiz ve arabasız kalmış; üstelik çok sevdiği evinden de çıkartılmıştır. Kendisini toplamak için birkaç güne ihtiyacı vardır; bu yüzden Carl ve Mollyden kendisini misafir etmelerini rica eder.

Başlangıçta Dupree her ikisi için de iyi bir arkadaş, mükemmel bir sırdaştır. Ama misafirliği uzadıkça Carlın sinirleri bozulmaya başlar. Her gün koltuğunu misafirine kaptırmaktan sıkılmıştır. Molly de, Dupreenin iyi niyetli antikalıklarına sabırla dayanmaya çalışmaktadır.

Balayının ardından aynı zamanda kayınpederi olan patronunun işyerine dönen Carl, evliliğin getirdiği yeni sorumluluklar ile Dupreenin varlığı arasında denge kurmakta bocalarken işkolik olup çıkar. Oysa Dupreenin bolca boş zamanı vardır ve Carlın işkolik eğilimlerinin altını çizerek Mollye çok iyi bir arkadaş olur. Hatta sergilediği bilgelik karşısında, Mollynin babası bile onun etkisinde kalmaya başlamıştır. Bu da Carlı iyice çileden çıkarmaktadır.

Çok geçmeden Carl hariç herkes Dupreesiz yapamaz hale gelir. Ancak evin içinde tam bir kargaşa hakimdir. Carl ve Mollynin evlilikle ilgili fikirleri yavaş yavaş değişim geçirirken, sevgili dostları Dupree de, hayatın gizli sırlarından birinin, içimizdeki Dupreeyi bulmak olduğunu hatırlatıcı bir simge işlevi görmeye başlar...
Herkesin hayatında bir Dupreesi olmuştur
Yönetmenliğini Anthony ve Joe Russo kardeşlerin üstlendiği Sen, Ben ve Dupreenin senaryosunu Michael Le Sieur yazmış. Filmde özgür ruhlu Randolph Dupree rolünde, Wedding Crasherstaki rolüyle beğeni toplayan Owen Wilson, Dupreenin kahrını çekmek zorunda kalan eski arkadaşı Carl Peterson rolünde Matt Dillon, Carlın yeni evlendiği anlayışlı öğretmen eşi Molly Peterson rolünde ise The Skeleton Keyden tanıdığımız Kate Hudson kamera karşısına geçmiş. Mollynin babası ve Carlın patronu Bay Thompson karakterini iki Oscar ödüllü Michael Douglas, Carl ve Dupreenin iyi huylu arkadaşları Neil karakterini ise Seth Rogen canlandırıyor.

O, tüm arkadaşları evlendikten sonra geriye kalan tek bekar erkektir. Bekarlık sultanlıktır felsefesini benimsemiştir. Tatile çıktığında size de uğrayan iyiniyetli arkadaşınızdır. Sözde kısa süre kalıp gidecektir. Ancak misafir odanızdaki en sevdiğiniz kanepenizdeki keyfini birazcık fazla uzatır. Üstelik daha iyi keyif yapmak için size her gece dışarı çıkmanız için ısrar eder. You, Me and Dupreenin senaryo yazarı Michael Le Sieurun ilham kaynağı, işte bu karakter olmuş. Genç yazar, bu düşüncenin beyninde filizlenişini şu sözlerle anlatıyor:

Bundan 1 buçuk yıl önceki nikahım sırasında bu fikir aklımda şekillenmeye başladı. O günlerde arkadaşlarımın çoğu arka arkaya evleniyorlardı. Nikahımda sağdıçlığımı yapan arkadaşım diğer arkadaşlarımın da sağdıçlığını yapmıştı. O arkadaşım Her zaman sağdıç olarak kal ama asla damat olma felsefesine yürekten inanan birisiydi. Samimi arkadaşlarının sağdıçlığını yapıyor ama kendisi nikah masasından uzak duruyordu. Asla evlenmeme kararı vermiş çok samimi iki erkek arkadaş düşünün. Bunlardan bir tanesi kuralı ihlal ediyor ve kendisine eş buluyor. Dupreenin doğuşu böyle gerçekleşti. Romantik komedi için mükemmel bir altyapı oluşturabileceğini düşündüm.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 477
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 19:17
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
ozlems_o Tarih: 29.09.2006 11:32
bu film kaçmaz benden sölemesi :78:

teşekkürler kurtjara abi