Gerekli Dosyalar ve Programlar

1- Nero Burning ROM ( 5.5 ve üstü versiyonu )

2- Windows XP SP1a Network ( Full ) Install Dosyası ( Bu dosya ingilizce işletim sistemi kullanıyorsanız ingilizce türkçe işletim sistemi kullanıyorsanız türkçe olarak bulunmalıdır. Ben bu kurulumda türkçe versiyonunu baz aldım. Dosyanın türkçe versiyonunun ismi "xpsp1a_tr_x86.exe" ingilizce versiyonunun ismi ise ise "xpsp1a_en_x86.exe" dir. Siz ingilizce işletim sistemi için bu uygulamayı yapmak isterseniz dosyanın ismi geçen yerlere ingilizce sürümünün ismini yazmalısınız )

3- Windows XP CD si ( Aktivasyon gerektirmeyen her hangi bir sürüm )

4- CD-RW sürücüsü ve bir adet boş CD

4- En az 500 MB boş disk alanı

5- WinRAR yada WinZIP programı

6- bbie programı ( Programı içeren zip uzantılı dosyayı [URL]http://www.nu2.nu/nu2files/bbie10.zip adresinden indirebilirsiniz )

Şimdi aşama aşama CD mizi oluşturmaya başlayalım...

1. C sürücünüzde "WinXP-CD", "SP1a" ve "Boot" adında üç adet klasör oluşturun.

2. "WinXP-CD" klasörüne Windows XP CD sini komple kopyalayın. Ardından kopyalanan klasörlerden I386 klasörünün özelliklerinden salt okunur seçeneğini kaldırın ve gelen mesajda ayarları tüm alt klasör ve dosyalara uygula seçeneğini işaretleyerek onaylayın.

3. "xpsp1a_tr_x86.exe" dosyasını WinRAR yada WinZIP ile SP1a klasörüne açalım. Eğer bu işlemi doğru yapmışsanız SP1a klasörü içerisinde I386 adında yeni bir klasör oluşmuş olmalı.

4. Şimdi "C:\WinXP-CD" klasöründe bulunan dosyaları açmış olduğumuz SP1a dosyaları ile güncellemeye geldi. Başlat/Çalıştır dan komut satırına;

"C:\SP1a\I386\Update\Update.exe -S:C:\WinXP-CD" yazın ve tamam deyin. Böylece "WinXP-CD" klasöründe bulunan eski dosyalar artık Service Pack 1a lı hale geldi.

5. Sıra elimizde bulunan Windows XP CD sinin boot sektörünü image dosyası olarak Nero Burning Rom da kullanmak üzere "bbie" programı ile almaya geldi. Programı içeren zip uzantılı dosyayı ilgili internet adresinden indirdikten sonra WinRAR yada WinZIP ile C:\Boot klasörüne açın ve Windows XP CD nizi CD sürücünüze yerleştirin. Sonra aşağıdaki komutu girin.

"C:\Boot\bbie.exe X:" ( Siz X yazan yere Windows XP CD sinin bulunduğu CD sürücünüzün harfini yazacaksınız )

Böylece Windows XP CD nizin boot sektörü image dosyası olarak (image1.bin) "C:\Boot" klasörüne atıldı.

6. Artık sıra boot edilebilir Service Pack 1a yüklü Windows XP CD mizi oluşturmaya geldi.

Nero Burning Rom programını çalıştırın karşınıza sihirbaz gelirse kapatın ve karşınıza çıkan pencerenin sol tarafından "CD-ROM (Boot)" seçin ve ekrandan "Boot" tabına geçin image file olarak "C:\Boot\image1.bin" seçin, "Enable expert settings" kutucuğunu işaretleyin, "Kind of Emulation" kısmından "No Emulation" seçin, hemen altta bulunan "Load segment of sectors" kısmındaki değeri "07C0" yapın, "Number of loaded sectors" değerini de "4" yapın. Aynı ekranda bulunan "ISO" tabına geçin "File/Directory Name Lenght" "ISO Level 2" yapın. "Format" kısmını "Mode 1" seçin. "Character Set" için "ISO 9660" seçin. "Relax ISO Restrinctions" un altındaki üç seçeneğide seçili duruma getirin eğer seçili durumda iseler dokunmayın. Daha sonra aynı ekranda bulunan "LABEL" tabına geçin. Burada "Publisher" ve "Data Preparer" değerlerini "MICROSOFT_CORPORATION" olarak girin. Alttan üç değeri boş bırakarak diğer değerlere "WXPVOL_TR" ( ingilizce sürüm için WXPVOL_EN ) yazın. Ardından "Burn" tabına gelin ve "Finalize CD" seçin "Write Method" olarak da "Track At Once" seçin ve "NEW" e tıklayın. Şimdi "C:\WinXP-CD" klasörünün tüm içeriğini sol taraftaki ISO penceresine sürükleyin ve normal bir biçimde yakma hızınızı belirleyerek CD nizi yazmaya başlayın. İşlem bitince artık bootable bir Windows XP Service Pack 1a yüklü CD niz olacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4541
favori
like
share
sefikural Tarih: 13.12.2008 21:58
teşekkürler...
tekkes Tarih: 13.09.2008 09:07
çok sağol kardeşim
ali 291 Tarih: 21.08.2008 11:00
ÇOK GÜZEL OLMUŞ
AYICIKMISIN Tarih: 01.07.2008 21:50
güzel bilgi
hano Tarih: 28.06.2008 00:57
teseekkküür
xx.byron.xx Tarih: 15.05.2008 14:32
tşkr ettik
hoca19 Tarih: 12.05.2008 16:07
Teşekkürler arkadaşım
CeHeNNeMTuRK Tarih: 12.12.2004 15:47
Tesekkurler...
LEVIS-501 Tarih: 02.11.2004 13:36
[quote]Orijinalin yazari battal
lostmaze ben hep şunu merak ediyorum. şimdi ben bilgisayara format attım diyelim. sonra xp kurdum. ve elimde en çok kullandığım bir kaç program var. mesela flash get skype msn yeni, sürüm neyse win rar yahoo messenger falan bunları bu şekilde boot edebilirmiyim. yani xp kurarken bunları da beraberinde kurup beni zahmetten kurtarabilirmi. :20:
şimdiden teşekkürler [/quote]


Bunu Xp CD si üzerinden yapamazsin.

Ama bu dedigin olayi ben yillardir yapiyorum ancak Norton Ghost ile. Evvela Tertemiz XP yi kuracaksin ve tüm vazgecilmezlerini, daha sonra ghost ile backup aliyorsun. Herhangi bir sorunda virus yavaslama vesayre yaklasik üc bes dakikada pc ilk günkü haline geliyor. Eger bir adet ghost boot disket yaparsan format bile ceksen yine bu disketle acip yine üc bes dakika icinde herseiyn geri gelir.

Ancak bunun icin C ve D seklinde en az 2 partitiona ihtiyacin olacak.