Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, aşının özellikle bebek ve çocukları birçok hastalıktan korurken, aşılanmamış çocuklarda hastalık, sakatlık ve ölüm oranlarının çok sık görüldüğü belirtiliyor.


Açıklamada, dünyada her yıl 'Aşı ile korunabilir' hastalıklardan 1 milyon 700 bin çocuğun hayatını kaybettiğine dikkat çekildi.

Bakanlıkça yürütülen 'Genişletilmiş Bağışıklama Programı' kapsamında, bebek ve çocuklarda görülen, difteri, boğmaca, tetanoz, verem, kızamık, çocuk felci, hemofilus influenza tip b (hib), kızamıkçık, kabakulak ve hepatit B hastalıklarına bağlı sakatlık ve ölümlerin ortadan kaldırılmasının hedeflendiği ifade edilen açıklamada, çocuklarda boğmaca, tetanoz ve kızamık hastalıklarının yol açtığı ölümlerin önemli bölümünün yaşamın ilk yıllarında gerçekleştiği belirtildi.

Yenidoğan her bebeğin bir yaşına ulaşmadan önce aşı takvimine uygun olarak bağışıklanmasının, 'aşı ile korunabilir' hastalıkların zararlarının en aza inmesini sağladığını vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Aşılar, vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yakalayıp yok eden koruyucu antikorların oluşmasını sağlar. Aşılanan kişi, hastalıklara karşı bağışık yani dirençli olur. Oluşan bu antikorlar genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeniyle karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır. Aşı hayat kurtarır. Bakanlık olarak yürüttüğümüz 'Genişletilmiş Bağışıklama Programı' kapsamında, aşı ile önlenebilir hastalıkların zararlarını en aza indirmeyi hedefliyoruz.''

YENİ AŞILAR

BCG (verem), çocuk felci, difteri-boğmaca-tetanoz karma aşısı, hemofilus influenza tip b (hib) ve hepatit B aşılarının tamamının sağlık ocakları ile ana çocuk sağlığı merkezlerinde ücretsiz yapıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bakanlık olarak, bebek ve çocuklar için uyguladığımız aşılama takvimine göre, aileler bebekleri doğar doğmaz hepatit B, iki ay dolunca BCG (verem), difteri- boğmaca-tetanoz karma aşısı, hemofilus influenza tip b (hib), ağızdan çocuk felci aşısı, hepatit B, üç ve dört ay dolunca, hemofilus influenza tip b (hib), difteri-boğmaca-tetanoz karma ile ağızdan çocuk felci aşısı, dokuz ay dolunca hepatit B, 12. ayda, kızamık-kızamıkçık-kabakulak kombine aşısı, 16-18 ay dolunca yine difteri-boğmaca-tetanoz karma aşısı ile ağızdan çocuk felci pekiştirme dozunu ücretsiz yaptırabilmektedir.

Okul dönemi çocuklar için de ilköğretim birinci sınıfta 'erişkin tipi difteri dozu' içeren tetanoz-difteri aşısı, ağızdan çocuk felci, kızamık-kızamıkçık-kabakulak kombine aşısı, ilköğretim sekizinci sınıfta öğrenim gören çocuklar için yine erişkin tipi difteri dozu içeren tetanoz difteri aşısı ile kızamıkçık ve hepatit B aşılarının uygulanmaktadır.''

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 665
favori
like
share
DİDEM Tarih: 30.09.2006 14:21
paylaşım için teşekkürler özlem :3:
SU-PERISI Tarih: 30.09.2006 12:16
aşı olan bir çoçuk hastalandıgı vakit hastalıgı çok düşük oranda riskli geçirir. aşı olmayan çoçuklarda ise genelde ölümle sonuçlanır.teşekkürler özlem