Hepatit (sarılık) hastalığına karşı bilinç oluşturmak için ilan edilen "1 Ekim Dünya Hepatit Bilinçlendirme Günü"nde Viral Hepatitle Savaşım Derneği, ücretsiz test ve aşı uygulaması yapacak.
AIDS ile karşılaştırıldığında dünyada daha hızlı yayılmaya başlayan ve Türkiyede de ciddi bir sağlık sorunu olmaya başlayan Hepatit B nedeniyle yılda 500 bin 1 milyon 200 bin kişi ise yaşamını yitiriyor. Türkiyede 3-4 milyon kişi Hematit B ve yaklaşık 600 bin kişi Hepatit C ile yaşıyor.
-Hepatit B aşı, Hepatit Cnin ise tedaviyle önlenebildiğine dikkat çeken Viral Hepatitle Savaşım Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. İsmail Balık, 1 Ekim Dünya Hepatit Bilinçlendirme Gününde İstanbulda ücretsiz test ve aşı yapacaklarını açıkladı.
Hepatit (sarılık) hastalığına karşı bilinç oluşturmak için ilan edilen "1 Ekim Dünya Hepatit Bilinçlendirme Günü"nde Viral Hepatitle Savaşım Derneği, ücretsiz test ve aşı uygulaması yapacak.
AIDS ile karşılaştırıldığında dünyada daha hızlı yayılmaya başlayan Hepatit C virüsü, Türkiyede de ciddi bir sağlık sorunu olmaya başladı. Erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalık olan Hepatit C, tedavi edilmediği takdirde siroz ve karaciğer kanserine neden olabiliyor. Tıraş bıçağı, diş fırçası, tırnak makası gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı sonucu kolayca bulaşabilen Hepatit C hastalığı; manikür, tıraş bıçağı, diş fırçası, tırnak makası gibi şahsi eşyaları paylaşmamak; korunmasız cinsel ilişkide bulunmamak; kesik, yanık ve diğer açık yaraları bandaj ile kapatmak; dövme, piercing, akupunktur, sünnet, kulak deldirme, diş tedavisi gibi risk taşıyan işlemleri sağlıklı ve steril şartlarda yaptırmamak; sadece tek kullanımlık iğne ucu ve şırınga kullanmak gibi işlemlerde bile kişiden kişiye bulaşabiliyor.
ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
Viral Hepatitle Savaşım Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. İsmail Balık, yaptığı açıklamada, henüz aşısı bulunmayan Hepatit Cnin tedavisinde en önemli unsurun erken teşhis olduğuna dikkat çekti. Hastalığın ilk evresi hiçbir belirti göstermeden yıllarca sürebildiğini vurgulayan Balık, en önemli belirtisinin ise hafif ateş, kas ve eklem ağrısı ile mide bulantısı olduğunu bildirdi. İsmail Balık, bu belirtileri kusma, iştah kaybı, karın ağrısı, ishal ve gözlerde sararmanın izlediğini kaydetti. Erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir hastalık olan Hepatit C, tedavi edilmediği durumlarda hastayı ölüme kadar götürebildiğine dikkat çeken balık, Türkiyede yaklaşık 600 bin kişinin HCVli olduğunu bildirdi.
BASİT HİJYEN KURALLARI HEPATİT CDEN KORUNABİLİRSİNİZ
Toplumun Hepatit C konusunda bilinç kazanarak, basit hijyen kurallarına uyarak Hepatit Cden korunabileceklerini söyleyen Balık, böylece yüksek tedavi maliyetlerinin siroz, karaciğer kanseri gibi hastalıkların önüne geçilerek ülke ekonomisine katkıda bulunacağını belirtti.
Viral Hepatitle Savaşım Derneği olarak herkesi test olmaya çağıran Balık, ekim ayı boyunca devam edecek kampanya süresince olabildiğince fazla insana ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.
2 MİLYAR İNSAN HEPATİT B VİRÜSÜ TAŞIYOR
Bugüne kadar 2 milyar insan Hepatit B virüsü ile enfekte oldu. 350-400 milyon kişi virüse bağlı kronik Hepatit B ile yaşamını sürdürüyor. Yılda 500 bin1 milyon 200 bin kişi ise kronik Hepatit B nedeniyle yaşamını yitiriyor. Türkiyede 3-4 milyon kişi Hepatit B ve yaklaşık 600 bin kişi Hepatit C ile yaşıyor. Hepatit B aşı ile önlenebiliyor, Hepatit C ise tedavi edilebiliyor.
1 EKİMDE ÜCRETSİZ HEPATİT TESTİ
Hepatite Teslim Olma, Doktoruna Danışıp Test Ol sloganıyla toplumu bilinçlendirme kampanyası yürüten Viral Hepatitle Savaşım Derneği, "1 Ekim Dünya Hepatit Bilinçlendirme Günü" dolayısıyla ücretsiz test ve aşı yapacak. Dernek, 1 Ekim pazar günü, Şişli Belediyesi;nin kurduğu iftar yemeği sonrasında, risk grubu içinde olduğu düşünülen kişilere Hepatit C ve B testi uygulayacak. Hepatit çıkan kişilere de, ücretsiz aşılama yapacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 576
favori
like
share
corleoni Tarih: 03.10.2006 19:03
çok yaralı bilgiler
ozlems_o Tarih: 02.10.2006 07:05
verdiğin değerli bilgiler için sağol hadi aşıyaa:3:
guven80 Tarih: 01.10.2006 21:23
verdiginiz bilgilere teşekkürler
DİDEM Tarih: 30.09.2006 14:20
paylaşımın için teşekkürler. :2: