Evlenecegim Ki$inin Dini - Nasil Biriyle Evlenmeli - Islamda Evlilik


.
..
...
Evlendiğiniz kişinin dini önemli mi ?
...
..
.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1108
favori
like
share
küçük bilgin Tarih: 28.08.2011 00:09
siz HZ. İSA nın en büyük isteğinin ne olduğunu bilir misiniz en büyük isteği bizim peygamberimzin (sav) ümmetinden olmakmış hadi onu da geçtik diyelim peki kıyamet gününde Hz İsa gökten yere indiğinde tüm Hristiyanların Müslüma olacağını biliyor muydunuz

biz diğer dinlere meilli olursak herkesi dinimize çağıracağımız yerde dinimizi değiştirirsek onlar neyapacak demekki doğru değil diyecekler onlar dinlerine uymak yerine kendilerine dinlerini uydurmayı seçti aynı yasaklar aynı kuralllar onlar içinde geçerliydi oruçlarını 1güne inndirdiler hangi hiristiyansınız peki o kadar varki maltaya mı inanıyorsunuz hangisi sormam gerektiğini aklımda bile tutamıyorum zaten gerçek bozulmamış İncil de son peygamberin geleceğini ve adının da MUSTAFA olduğu bilinmiyor mu bunları bildikten sonra hala ddininizi değiştirmeyi istiyor musunuz o zaman yapabileceğimiz birşey yok biz elimizden geleni yaptık...
Nirvana Tarih: 27.08.2011 17:43


Allahı bimek ayrı inançları doğrultusunda yaşamak ayrı.Allahı biliyorlarsa ALLAHIN gönderdiği kitabı kafalarına göre değiştiremezler.Bu apaçık Kuranda var.İçki haram,evlilik dışı cinsi münasebet haram,sünnet olmak farz,5 vakit namaz farz farz da farz yani.Müslümanlığın şartları var.Ki dinimz Müslüman olmayan erkekle evliliği kesinlikle men etmiş,Müslüman olmayan kadın ile evliliğe sıcak bakmıştır.Oda neden evlenince onu müslüman olaya teşvik açısından.Tabiki kimseyi zorla dinini değiştirmeye davet edemezsin.

Çünki böylesi bir evlilikte, mümin kadının küfre düşmesi korkusu vardır. Koca, karısını kendi dinine çağıracaktır. Kadınlar genelde erkeklerine uyarlar ve onların yaptıklarından etkilenirler ve onları dinlerinde tahrik ederler.


Nitekim,

Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: "Ey iman edenler! Allah 'a ortak koşan kadınlarla, onlar iman etmedikçe evlenmeyin... Bakara suresi
Bir müslüman erkeğin Yahudi veya hıristiyanlardan bîr kadınla evlenmesinde bir sakınca yoktur.Bu konuda ulema icma etmişlerdir.Ayet-i kerimede şöyle buyuruluyor: "...Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden yine hür ve iffetli kadınları, mehirlerini verip nikahlayınız, onlar size helaldir. "Maide Suresi

Müslüman bir kızın bir gayrimüslim erkekle yapacağı nikah sahih değildir. Müslüman kız ancak Müslüman erkekle evlenir, Hıristiyan’la, Yahudi’yle değil. Hattâ Müslüman kadınla Yahudi veya Hıristiyan koca arasında miras bile cereyan etmez, taraflardan birinin mirası diğerine intikal etmez. Doğacak çocukların durumu ise ayrı bir macera... Çocuklar hangisinin dini üzere yetiştirilecek. Çifte şahsiyetli mi olacaklar? Yahudi baba yanında Yahudi, Müslüman ana yanında Müslüman görünmek zorunda mı kalacaklar? Bu çıkmazın tek çaresi, erkeğin Müslüman olmasıdır.
Ay Kız Tarih: 26.08.2011 10:02
güzel bir konu açmışsın çiçeğim teşekkürler :3:

:20: arkadaşlar yorumları okudumda şuna anlam veremedim.neden diğer dinlere ait kişileri Allah'ını bilmemekle inançsızlıkla değerlendiriyorsunuzki? onlarında dinine Allaha, dininin buyruklarına inanan ibadetini yapanlar var.benim tanıdığım her hafta bayrama gider gibi giyinip kiliseye gidenler var.
hem onların peygamberlerini de Allah göndermedimi onlarda Allahın kulu değilmi?

ben bu konuda kişinin özüne bakarım. kalbi temiz olsun,fitne fücur olmasın,adil ve merhametli olsun her şeyden önce..
Sphere Tarih: 26.08.2011 09:52
bakın beni öyle din-i bir kişilik olarak görmeyin, eyw. hepimiz müslümanız ama yaptıklarımız hep aynı değilmi. oldugu zaman bol keseden atmak, kulaktan doğma cümleler kurmak ama olay pratiğe, geriye dönüp baktıgımızda ise hiç bişey yapmamış olmak. veya yaptıgımızı sanmak..
küçük bilgin Tarih: 26.08.2011 09:45
katlıyorum başka söyleyecek birşey yok zaten çok güzel açıklamışsınız
Nerissa-Su Tarih: 26.08.2011 08:54
Evet önemli kesinlikle Allahı bilmeli inançlı olmalı....
Nirvana Tarih: 26.08.2011 00:24
Belirli yaşa gelmiş olsada Müslümanlık bence önemli bir konu...Eğer biz Müslüman isek ve Allahı Peygamberi biliyorsak efendimizin şefaatini bekliyorsak,seçeceğimiz eşte bunları bilmeli ve ona göre yaşamalı.

Yaşını başını almış hayat tecrübesi var bundan bana koca olur,yok kadın olur demek bence saçmalıkHayat tecrübesi kazanmakla bitmiyo ki herşey.
Dinini Allahını sünnetleri bilmeyen bir insandan ne bekleyebiliriz ki.
Bu konu derin bir konu,
Kısaca temizliği bilmeyen, eşini diğer şahıslardan kıskanmayan bir koca ile yaşamak bence mantıksızlık.Gusül abdesti bilmez,köpek eti yer,namus kavramı yok denecek kadar azdır,mahremiyet nedir...Bunlar önemli unsurlar.Bunlarda biz müslümanlarda doğrusu İslamiyeti yaşayıp ahlak kavramını bilen herkeste var.Olması gerekenler..Ben böyle düşündüğüm için eşiminde benimle bu tip konularda ortak fikirde olması gerekli.:20:
Sphere Tarih: 25.08.2011 18:50
bence iki kişinin ne düşündüğü, ne istediği önemlidir. belirli bir yaşını almış insanlar bence bunu konuşmaz bile belirli bir mantığa erişmiştir..
küçük bilgin Tarih: 25.08.2011 18:46
bencede en önemli konu bu . sonra daha bunlarda haberi olmayanla nasıl birşey olur bilemiyorum