Yaz aylarının sonunda cilt genellikle kurumaya,
nemini yitirmeye eğilimlidir. Kuruluğun oluşması,
yağ bezlerinin yeterli sebum veya yağ üretememesinin sonucudur. Nemin yitirilmesi ise
cildin su ihtiyacının yeterince karşılanmamasından kaynaklanır. Ne yazık ki su bazlı ürünlerin kullanımı, su buharlaşma nedeniyle deriye nüfuz edemeyeceğinden, cildi daha da çok kurutur. Sonuçta kuru cilt gerilir, tabakalı bir hal alarak donuk ve bozuk bir görünüme bürünür. Bu durumda cildin kırışık, çizgili ve damarlı durması hatta kaşıntı
vermesi kaçınılmazdır.
Yıl boyu ılıman iklimi olan bir bölgede yaşamıyorsanız, kış aylarının soğuk, sert ve acımasız etkileri kendini hissettirmeden almanız gereken önlemler var demektir.
Nasıl teshis edilir?
Kuru cilt yeterli yağı olmayan cilttir. Nemini yitirmiş cilt ise susuz kalmış demektir. Öncelikle bu ikisinin karıştırılmaması gerekir. Cilt kuruysa yağ bezleri cildin ihtiyacı kadar yağı sağlayamıyor demektir.
Cildinizin nemini yitirmiş olup olmadığını anlamak için aynaya bakarak abartılı bir şekilde gülümseyin. Cildiniz burnunuzdan yanağınıza doğru birçok ince yüzey çizgisiyle geriliyor mu?
Şimdi de yüzünüzü serbest bırakın. İşaret parmağınızı yanağınızdan burnunuzu gösteriyormuş gibi yüzünüze yerleştirin. Parmağınızla cildinizi hafifçe yukarı kaldırın. Cildinizin yüzeyinde kağıt
hissi veren birçok küçük çizgi görüyor musunuz?
Bu iki soruya "evet" cevabını verdiyseniz cildiniz muhtemelen nemini yitirmiştir. Diğer belirtilerden bazıları ise, cildin tabakalara ayrılması ve tenin mat, sağlıksız bir görünüm almasıdır.
Neden olur?
Cildin nemini yitirmesinin birçok nedeni olabilir.
Söz konusu nedenlerden bazıları kullandığınız ürünler, bazıları da çevreden kaynaklanan etkiler
veya yaşam şeklinizle ilgilidir.
Güneş
Cildin nem kaybetmesine neden olan en önemli etkenlerden biri güneştir. Özellikle yaz aylarındaki yoğun güneş ışınlarının ciltte yarattığı hasarları gidermek için nemlendirici, besleyici, onarıcı ve yenileyici bakımlar ve kürler uygulayın.
Temizleme losyonunuz
Cilt neminin yitirilmesinde sıkça etkili olan bir neden, kuvvetli bir temizleme losyonunun kullanılmasıdır. Örneğin sabun bazlı temizleyiciler çok alkali olduklarından cildin doğal nem dengesini korumakla görevli olan asidik koruyucu tabakaya zarar verirler. Bu nedenle sabun içermeyen temizleme ürünleri kullanmaya özen gösterin.
Klimalar
Klimalar bulunduğunuz ortamı sıcaklık anlamında daha yaşanır hale getirse de cilt, klimaların pompaladığı kuru havadan zarar görür. Bu gibi
bir durumu uzun bir uçak yolculuğu sırasında kolayca hissedebilirsiniz çünkü basınçlı kabin ortamı cildinizin nem kaybını kolaylaştırır. Uzun bir uçuş yapacaksanız veya sürekli klimalı bir ortamda bulunuyorsanız yapılacak en iyi şey, içebildiğiniz kadar çok su içmektir. Kaybedilen nemin geri kazanılması için günde en az 8 bardak su içilmelidir. Bunun dışında, gün boyu cildinizi nemlendirmek için sprey nemlendiriciler de kullanabilirsiniz.
Sigara
Diğer birçok zararının yanı sıra, sigara cildin nemini yitirip canlılığını kaybetmesine neden olur. Sigara içmiyorsanız bile, restoran-bar gibi mekanlarda duman altında kalmanın cildinize olumsuz etkileri vardır. Bu gibi yerlerde sigara içilmeyen bölümlerde oturmayı tercih edin ve çevrenizdeki sigara tiryakilerini bu alışkanlıklarından vazgeçiremeseniz dahi en azından kendi çevrenizden uzaklaştırın.
İlaç kullanımı
Tedavi amaçlı aldığınız ilaçların cildinize birçok etkileri olabilir. İlaç kullanmadan önce, mutlaka doktorunuzdan ilacın yan etkileri konusunda bilgi isteyin. Bazı akne tedavisi ilaçlarının cildin nemini yok eden yan etkileri vardır. Eğer dermatolog
veya doktorunuz cilt için ilaç tedavisi vermişse, tedavi süresince hangi bakım ürünlerini kullanabileceğinizi önceden sormanız yerinde olacaktır.
Nasıl giderilir?
Temizleme losyonunuzun etkilerini ve içeriğini kontrol ederek fazla sert veya sabun bazlı olmamasına özen gösterin. Eğer cildiniz temizlik yaptıktan sonra (nemlendirilmeden önce) sertse, kaşınıyorsa temizleme ürününüzü değiştirin.
Düzenli aralıklarla cildinizi arındırın. Cilt yüzeyindeki ölü hücrelerden kurtulmak cildin canlanmasına da yardımcı olacaktır.
Alkol içermeyen bir tonik kullanın. Aloe vera
veya gliserin gibi içerikler alkolün aksine cildin su tutmasına yardımcı olur.
Cilt temizliğinden sonra mutlaka bir nemlendirici kullanın. Kuru cilt tipleri için krem nemlendiriciler, yağlı ciltler için ise yağ vermeden nem sunan jel nemlendiriciler daha uygundur. Nemlendiriciyi cildiniz hafifçe ıslakken uygulayın. Bu yolla cildinize daha fazla su hapsetmiş olmanın yanı sıra nemlendiricinin daha derinlere ulaşmasına da yardımcı olursunuz.
Kuru ve nemini yitirmiş ciltler genellikle hassas
ve kırılgan olduğundan Alman (mavi) papatyası, neroli, gül, sardunya, lavanta, sandal ağacı, ylang ylang öz yağları tavsiye edilebilir. Öz yağlar birer doğal nemlendiricidir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 489
favori
like
share