Uzmanlar, el ve ayakların soğuk olmasının, kan dolaşımı bozukluğu veya damar sertliği hastalıklarına yol açabileceğini belirtiyor


Sağlık Vakfı'na ait internet sitesinde yer alan bilgilere göre uzmanlar, el ve ayakların soğuk olmasının, ciddi bir sağlık sorunu olan kan dolaşımı bozukluğu ya da damar sertliği belirtisi olabileceği uyarısında bulunuyor.

KAN AKIMI

Otonom sinir sisteminin karmaşık dengeleme işlemine sahip olduğunu ifade eden uzmanlar, şu bilgileri veriyor: 'Bedenin bir bölgesine daha fazla kan akımı, soğuğun daha güçlü olarak hissedilmesini sağlar. Fazla sıcak hissedildiğinde, otonom sinir sistemi, deri yüzeyine daha fazla kan akımı olmasını sağlayarak, küçük kan damarlarının genişlemesine yol açar. Böylece ısı kaybedilir, kan soğur.

ISINMA VE SOĞUMA

Kişi üşüdüğünde denge değişir. Küçük, yüzeysel kan damarları daralarak, kalp ve beyin gibi önemli organların ısısını korumak için, kan akımını deri yüzeyinden uzağa yönlendirir. Isınma ve soğuma mekanizmaları herkeste aynıdır. Üşüyen kişide, otonom sinir sistemi, bedenin düşmüş iç ısısına, deri yüzeyine olan kan akımını azaltarak cevap vermektedir. Eller ve ayaklarda küçük yüzeysel kan damarları daha çok olduğundan, bu işlemden daha çok etkilenirler'' diyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 523
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 04.10.2006 23:46
teşekkürler özlemciğm bilğilerin için
NaZ Tarih: 04.10.2006 15:19
Bilgiler icin tesekkürler
Serendipity Tarih: 04.10.2006 09:33
sağolasın özlem
güzel bilgilerin için
walla benimde ayaklarım çok üşür