karında şişlik - karın şişliğinin nedenleri - karın şişmesi - karında su - karın şişliği neden olur - karında asitBazı hastalıklarda karında periton boşluğunda serbest su toplanır, buna tıp dilinde asit (ascite) denir. Sıvı ile dolmuş olan hastanın karnı şişliği ile belli olur, ayrıca parmak üzerine diğer elin parmaklarıyla vurmak suretiyle yapılan muayenede (perküsyon), matite denen değişik bir ses alınır. Halbuki karında normal olarak barsaklardaki gaz dolayısıyla timpanizm denen bir ses vardır.

Karında toplanan asitlere yoğunluklarına ve içinde bulunan albumin miktarına göre isim verilir. Yoğunluğu 1,016′dan düşük % 3 gr. dan az albümin bulunan asitlere transüda, daha yoğun ve proteini çok olanlara ise eksüda denir. Asit sıvısı içinde kan, cerahat, yağ veya habis tümör hücreleri de bulunabilir.

Parasentez denilen bir usul ile yani ponksiyon iğnesi ile karından alınan asit muayene edilir ve ona gere hastalık teşhis edilmeye çalışılır. Sağ kalp yetersizliğinde, perikarditlerde, nefrotik sendromda, karaciğer sirozunda karında transüda şeklinde asit meydana gelebilir.

Peritonit tüberkülozda, peritonun kanser hücreleri ile buloştrğı tümör vakalarında, Meigs sendromunda karında eksüda şeklinde ve bazen de yağlı bir asit (asit şilö) bulunabilir.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6385
favori
like
share