[COLOR=burlywood]Kariyerinde ilk defa yabancı bir takıma transfer olduğunda 30 yaşındaydı. Bir dönem kaptanlığını da yaptığı Sarı-Kırmızılı renklerden kopuşu ani olmuştu.

Teknik Direktör Fatih Terim;in onu son zamanlarda sık sık yedek kulübesinde tutması, parasal sıkıntılar Tugay Kerimoğlu;nun ayrılış kararını hızlandırır. 1999-2000 sezonunun ortasında Aslan yuvasından Ada;ya doğru yol alır. Kısa zamanda İskoç devi Glasgow Rangers;ın ilk 11;inde yer bulur.

2000-2001 sezonda Glasgow Rangers;ın ligdeki 25 maçında forma giyerek onu transfer eden G.Saray;dan eski hocası Greame Souness;ı da mahcup etmez. Mavi-Beyazlı ekipte üç gol de atan Tugay, artık Ada’ya iyice ısınmaya başlamıştır. Ancak G.Saray;ın 17 Mayıs 2000;de UEFA Kupası;nı kaldırması, Tugay;ı tarifsiz duygular içine sokar. Avrupa;ya gitmek için biraz sabretse kariyerinde bir Avrupa kupası şampiyonluğu olacakken, tarihî bir fırsatı elinden kaçırmıştır. 2001-2002 sezonunda G.Rangers;tan, İngiltere Premier Ligi ekiplerinden Blackburn Rovers;ın teknik direktörlüğüne getirilen İskoç hoca Souness, öğrencisi Tugay;ı da yanında götürür. Trabzonspor altyapısından başlayan futbol kariyeri, onu sonunda futbolun en önemli ligi Premier Ligi;ne kadar götürür. Tugay, yüz yıl önce İngiltere;nin tekstil merkezi olan, ancak 60;lı yıllardan sonra yıldızı sönen bu küçük şehirde, sanki küllerinden yeniden doğar. 2004 ve 2005 yılında Blackburn Rovers seyircileri tarafından yılın futbolcusu seçilen yıldız futbolcu, takımın adeta demirbaşı olur. Nitekim, Blackburn Rovers Teknik Direktörü Mark Hughes da geçen hafta Tugayla bir yıl daha devam etmek istediklerini açıkladı. Türk yıldızın İngiltere;de uzun yıllar futbol oynaması Türkiye;nin bu ülkeyle olan ilişkilerine de olumlu yansır. Bu senenin başında Türkiye;yi ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Türk futbolcunun mükemmel bir oyuncu ve iyi bir elçi olduğunu belirtir.

Tugay;ın yurtdışı tecrübesi futbolunu da değiştirir. Türkiye;de topla oynamayı seven, çalım yapan Tugay;dan eser yoktur artık. İngiltere;deki tempolu futbola kısa sürede uyum sağlar. Orta sahada oyun kuran, topa basıp tek pas yapma alışkanlığı kazanan Türk futbolcu, artık pres de yapar. Tugay;ın büyük ilerleme gösteren futbolu, Milli Takım için de önemli bir kazanç olur. Avrupa tecrübesi kazanan Tugay, 2002 Dünya Kupası;nda Ay-Yıldızlı ekibin üçüncü olmasında büyük pay sahibi olur.

Seyrederken keyif alıyorum

Glasgow Rangers'ta onu yakından takip ettim. Çok yetenekli bir futbolcuydu, zekice paslar atardı. Futbolu ayaklarının yanında beyniyle de oynardı. Şimdi, Blackburn;da da iyi işler yapıyor. Seyrederken keyif aldığım ender futbolculardandı. İlerlemiş yaşına rağmen Premier Lig'de rahatlıkla oynayabiliyorsa, bu Tugay'ın kalitesini gösterir.

Keith Jackson, Daily Record Gazetesi spor yazarı (İskoçya)

Alpay gibi çok konuşmuyor

Tugay'ı önceki yıllarda daha çok izleme fırsatı bulmuştum. Çok çalışan bir isim, takım için oynuyor. Her teknik direktörün rahatlıkla güveneceği yetenekte bir futbolcu. İngiltere'de Alpay, Aston Villa'da oynarken çok konuşuyordu. Basınla, taraftarlarla kavga ediyordu. Tugay ise medya ile oynamıyor. Polemik oluşturacak açıklamalarda bulunmuyor.

David O'Byrne, İngiliz gazeteci UEFA.COM

Tugay'la kendimi geliştirdim

Tugay ile keşke 5-6 yıl önce aynı takımda oynama şansı bulsaydım. O zaman kariyerim daha da iyi olurdu. Onunla kendimi geliştirdim. Tugay'ı çok seviyorum ve Blackburn'da kalması daha iyi olacak. Onunla Türk futbolu ve Türkiye hakkında bilgi sahibi oldum. Bence yaşının ilerlemiş olması çok büyük problem değil. İngilltere Premier Ligi'nde 40 yaşa kadar forma giyebiliyorsun.

Craig Bellamy, Liverpool

Yeni Tugaylar olmadığı için düşüşteyiz

Henüz genç takımda oynarken bile savaşan orta saha oyuncularının tipik bir örneğiydi. Tugay, Milli Takım;ın ve G.Saray'ın Avrupa'daki başarılarında kilit isimdi. Tugay tarzı futbolcu yetiştiremediğimiz için futbolumuz düşüşe geçti. Futbolu ve davranışlarıyla İngiltere'de büyük saygınlık kazandı. Onun kariyerini tüm gençler örnek almalı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 496
favori
like
share
kurtjara Tarih: 04.10.2006 12:28
Her Türk Futbolcunun örnek alabileceği bir star