Adı konan çocuğun ismi değiştirilirmi - ezanla ismi konan çocuğun adı tekrar değiştirilirmi


SORU: Bir oğlum oldu 2 gün önce ezanla okuyarak kulağına meriç ismini verdik, ama ben şimdi pek bir anlamı olmadığı için bu ismi istemiyorum ama kulağınada okunduğu için ismi. sizce ne yapmalıyım tekrardan başka bir isim koyabilirmiyiz tekrardan kulağına yeni isim okunması gerekirmi lütfen bana yardımcı olurmusunuz çok huzursuzum bu isim için. şimdiden teşekkürler (bu arada daha kimliğini çıkartmadık).

CEVAP: Aynı işlemi yeni uygun gördüğünüz isimle yapın. Allah mübarek etsin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2069
favori
like
share
Nirvana Tarih: 25.08.2011 18:48
Yeni doğan bir yavrunun ismi verilmeden önce sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okunması Peygamber Efendimiz’in (asm) tavsiye ettiği sünnetlerdendir. Resûlullah (asm), torunu Hasan'ın kulağına ezan okumuştur. (Ebu Davud, Tirmizi, Ahmed, Müsned)

Allah'ın Resûlü (asm) şöyle buyurmuştur:
''Her kim yeni doğan bir çocuğun sağ kulağına ezan, sol kulağına da kamet okursa, o çocuğa ümmü sıbyan hastalığı (havale ve cin çarpması) isabet etmez." (Ebu Ya'la, Beyhaki, İbn Hacer, Müsned)

"Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız öyleyse isimlerinizi güzel yapın." (Ebu Davud)
Bu hadis-i şerifteki "kıyamet günü isimlerinizle.." ifadesi güzel isim koymaya teşvik için buyurulmuştur.
Sphere Tarih: 25.08.2011 18:47
ezan okunarak konulan isimle, okunmadan koyular isim arasında ne fark var? hem de neden kulağına ezan okunarak isim konur?:17: