Her şey bitmiş gibi nazlanıyorsun ey nefis! Sanki cennetten müjde geldi. Cehennemden hâlâs oldun, bu ne hâl?

Hiçbir şey bitmiş değil. Ölüm vakti gelinceye kadar ibadet ve taat gerek insana.

Hiçbir şey bitmiş değil ey nefis!

Kum saati, son tanesini bırakmadı diğer kutba.

Bomboş kalmadı daha gözlerin. Çukuruna kaçmış gözlerin bir noktaya dikilmiş halde fersiz kalmadı.

Belki daha vakit var.

Hiçbir şey bitmiş değil.

Ne günahların için af fermanı yazıldı, ne cennetten bir muştu üveyki kondu pencerene, ne de gaybten bir ses duydun "Kurduldun!" diye. Duysan bile nereden biliyorsun bunların şeytanın hileleri olmadığını.

Öyleyse ne diye kibir dağlarında dolaşırsın? Niçin inmiyorsun kulluk düzlüğüne, kalb
diyarına. Başını niçin secdeye koyup inlemezsin, "Yâ Rabbi günahlarımı affet!" diye.

Hiçbir şey bitmiş değil.

Çilen tamamlanmadı. Sıkıntıların son bulmadı. Gevşeme…

Metafizik gerilimini sağlam tut ve onu dâima muhafaza et.

Ama senin bundan nasibin pek azdır. Zîrâ sen haddi aşmayı, ihlâs ve samimiyetle ibadete tercih edersin. Ve başını alıp nice yâd ellere gidersin. Bunun için bir ömür boyu kayıptasın, hedersin ve baştan aşağı kedersin....

Hiçbir şey bitmiş değil.

Bitti zannediyorsan, sen bittin. Gözyaşların bitti. İniltin tükendi. Gafletin hüşyâr gözlerini yendi. Kapandı basiretin. Gülerken sûretin, kömürleşti sîretin…

Hiçbir şey bitmiş değil.

Daha çok inilti ve efgânın var önünde. Hem nice inilti örgülü, dokulu mahzenlerin. Ve o dehlizler içinde akan nice kuruntu ve gözyaşı sellerin....

Düşme!

Sürçme!

Dikkat et!

Ve her şey bitti deme.
Sakın ipi göğüslediğini söyleme. O bir vehim. Kopan parçaları lehim bile etmedin. Bunlar basit lehim işi değil. Kaynak işi. Hem de sağlam bir kaynak....

Sen kaynağı unuttun. Yanlış yolu tuttun, bir yudum suya hasretken. Dudakların mânâdan kupkuru. Daha da kuruması için şehveti seçtin, malı, menalı, şöhret-i kâzibeyi seçtin. Ve serap dolu şişeleri veya seraptan şişeleri ağzına diktin ve solduran korları, ateşleri, alevleri içtin…

Halbuki yolunda nice engeller var daha. Ama bir tek vaha yok.

Araman gerekirken o vahayı; sen bitmeyi seçtin. Ve baş aşağı gittin bir ömür boyu.

Aşk kanatlarını çıkardın veya yoldun iki omuz başlarından.. bir Tuba ağacını kökler gibi cennet bayırlarından. Sonra onu bir kenara attın.

Sonra yeis kanatlarını, kin ve öfke şahballarını taktın. Yani kendini şeytana sattın. Ardından kendini yedin bitirdin. İçindeki bütün iyilik ve güzellik duygularını ısırdın, kopardın, çiğnedin ve benliğinden yaban otları gibi dışarı attın. Sonra tükürdün bir de....

Halbuki ümidin Bir'de, Tek'te, Yâr'da, Dost ve Enîs'teydi.

Lâkin özün, kalbin; sisteydi, pustaydı, kaostaydı o an....

Sen ışığı bırakıp karanlığı seçtin böylece. Karanlık ve zifir içtin.... Yani hevâ ve heves ektin öz tarlana. Evvelki hâlince yakîn toplaman gerekirken yaktın kendini, kin biçtin, öfke biçtin.

Hiçbir şey bitmiş değil ey nefis!

Sana ulaşsın bu sesim, kısık nefesim.

Sakın aldanma!

Başını secdeden kaldırma. İnle bir ömür boyu. Kopkoyu semavî bir renk, Hakk'ın boyasıyla boyan. Seni solduramasın ne vehim, ne şüphe, ne zaman, ne mekân…

Ezanla uyan mahşer günü.

Sana rehberlik etsin Hz. Muhammed Mustafa (sas). Seni alsın, tutsun elinden, geçirsin haşr, mahşer ve mîzan ilinden. Cennetü'l-Firdevs'e erdirsin. Orada âb-ı hayat, kevser içirsin, mest ü hayran kendinden geçirsin.

Böylece dünya sancısı, ardından kabir, haşir, mahşer, sırat sancısı, korkusu dinsin.

O zaman belki bir parça 'oh' diyebilirsin. Her acı bitti, her elem yok oldu, ızdırablar son buldu, diyebilirsin.

Ama şimdi,
hiçbir şey bitmiş değil.
Bunu bil

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 776
favori
like
share
fikret336 Tarih: 24.11.2006 12:55
paylaşım için teşekkürler
hakan80 Tarih: 09.10.2006 17:54
ALLAH razı olsun
GÜLSiMA Tarih: 06.10.2006 07:10
Ey Nefsim!

Ne kadar da rahatlığına düşkünsün, istiyorsun ki hersey yolunda gitsin.

İstiyorsun ki sana hiçbir kötülük dokunmasın.

İstiyorsun ki hiçbir çileye maruz kalmayasın.

Kardeşlerin, Müslüman kardeşlerin kafirlerin bitmeyen tükenmeyen zulümlerine sabır ederken, sırf O'nun rızasını kazanmak için, sen otur koltuğunda, TV den izle ne olup ne bitiyor dünyada, sana ne zaten değil mi, sen çekmiyorsun ya, sen dayamıyorsun ya onca acılara, sen katlanmıyorsun ya onca işkenceye, neden elinden gelen bir tek silahla kafirlere kursun sıkasın!

Herkes kendi derdine derman bulsun, bende hayatla mücadele ediyorum, diyorsun. Ne kadar da duyarsızsın sen böyle.

Müslüman böyle mi olur?

Modern Müslüman olmuşsun sen, Kuran'dan, din kardeşliğinden, tevhid den bahsediyorsun ama gırtlaktan aşağı inmiyor, sözde Müslümansın yani ama yaşamaya gelince taviz üstüne taviz veriyorsun. İstiyorsun ki kimseden ağır bir söz işitme, istiyorsun ki davan yüzünden kimse sana yan bakmasın, istiyorsun ki sıra dışı olmayasın. Birde utanmadan kendini cennetlik sanıyorsun! Hayır, hayır boşuna kendini kandırma,İnsanlar imtihandan geçirilmeden, sadece demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar (Ankebut,2) Sana ağır geliyor, lüks olmayan bir hayata alışmak, ağır geliyor her gün 3 çeşit yemek yememek, mazlumlar dünyanın dört bir yanında yiyecek bir lokma ekmek, yatacak bir yer bulamazken, sana zor geliyor kuru yerde yatmak. Başına içinden çıkamayacağın bir iş gelsin hele hemen isyana koyuluyorsun, duymadın mı Rabbin seni nasıl uyarıyor: Fakat insan, Rabbi kendisini imtihan edip de ikramda bulunduğunda ve bol nimet verdiğinde der. Onu imtihan edip de rızkını daralttığında ise der.
Resulullah (s.a.v.), Biricik Sevgilini, önderini çok sevdiğini söylüyorsun ama bunu ne davranışlarınla ne sözlerinle ne hayatınla ispatlıyorsun!

Ey Nefsim!

Hani söz vermiştin,Evet, Sen benim Rabbimsin demiştin, hani vefan nerde kaldı?!

Dalmışsın biroyundan ve eğlenceden (Muhammed,36) ibaret olan dünya hayatına, sana verileni tepip sanki İslam öncesi cahiliyesini arıyorsun( Maide,50)

Uyan artik, Kim Allah ile olan ahdine vefa gösterirse Allah ona büyük bir mükâfat verecektir. (Fetih,10)
Sen Kur'anı düşünmüyormusun, yoksa kalbin kilitlimi? (Muhammed,24). Rabbim seni hem müjdeliyor, hem de korkutuyor, tercih senin elinde. Henüz geç değil, pişman olmadan değiştir kendini çünkü SENİNDE BIR DAHA Kİ SANİYEDE NEFES ALIP VERECEĞİNE ELİNDE GARANTİ BELGEN YOK! Söyle bir silkinip, yeniden İslami Dirilişe deyip,sadece Rabbini büyük tanı (Müddesir,3) ve Dua et, Dua et, Dua rahmetin anahtarıdır.

Dua et ki yeryüzünde bütün Müslümanlar kardeş olsun, kalplerindeki kin kalksın, Tevhid bayrağı altında toplansınlar

Dua et ki Zalimlerin, emperyalist güçlerin zulmünde inleyen Mazlumlara, Müslüman kardeşlerimize Allah sabır versin, zira sabredenler müjdeleniyor (Bakara,155)

Dua et ki bunca işkenceye dayanamayıp Hayye alel cihad diyen yiğitlere, mücahid/elere Allah güç, kuvvet ve askıyla kavruldukları şehadeti nasip etsin Dua etki İmana saldırıların arttığı şu zamanda Mücadele Aşkından, Cihad ruhundan, yüreğindeki İslam gülünden ayrılma ki böylece yegane barınak olan Cennette nail olasın. (Naziat,40/41)

Dua et ki meydanlarda Din Allahın oluncaya kadar (Enfal,39) savaşamıyorsan, yaşantınla cihad edip bunun için çaba sarf et, bilesin ki Allah katında rütbe bakımından daha üstün ve kurtuluşa erenlerden (Tevbe,20) olacaksın.

UNUTMA, her zaman Allah için Dua et yalvara yakara ve gizlice Dua et.(Araf,55)Kendi kendine yalvararak ve ürpererek ağlayarak yüksek olmayan bir sesle sabah aksam Rabbini an, gafillerden olma. (Araf,205)

UNUTMA, Allah’a muhtaç olan sensin (Fatir,15). O Sameddir, hiç birleye muhtaca değildir. El açıp yalvarmaya layık olan ancak O`dur. (Rad,14)

Ve unutma, sabret, yılma, sen Müslümansın, sen güçlüsün, sen özelsin Gevşeklik gösterip, üzüntüye kapılma. Eğer inanmışsan üstün gelecek olan sensin.

eline yüreğine sağlık kardeşim buda benden bir yazı olsun nefislere.selam ve dua ile
Sari Menekse Tarih: 05.10.2006 23:37
Ey Nefs hic birsey bitmis degil, kum saatinden son kum tanesi düsmedi, hic birsey bitmis degil .

Ey Nefsim seni istedigim gibi yapacagim bir gün Insaallah, henüz hic birsey bitmis degil !


fiber_optic tesekkürler, cok güzel bir yazi. okurken sanki nefsimi karsima alip konusur gibi oldum