Türk Bilim adamlarının önderliğinde başlatılan projeyle 3 boyutlu görüntü aktaran ve gözlük takmaya gerek bırakmayan televizyonlar 3 yıl içinde evlerdeki yerini almaya başlayacak.
AB Komisyonunun desteklediği ve Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Onural’ın koordinatörlüğünü yürüttüğü projede, 7 ülkeden yaklaşık 200 bilim adamı görev alıyor. Proje, geniş araştırmacı kitlesiyle AB Komisyonunun desteğindeki en önde gelen projeler arasında gösteriliyor.
Prof. Dr. Onural, AA muhabirine projeye ilişkin yaptığı açıklamada, projenin 3 boyutlu televizyonun her yönden teknolojisini içerdiğini, ortaklarının bu
teknolojinin farklı boyutları üzerine çalıştığını ifade etti.

7 ÜLKEDEN 200 ARAŞTIRMACI GÖREV ALIYOR
AB Komisyonunun projeye, 6.15 milyon Avro destek verdiğini, Türkiyenin yanı sıra Almanya, İngiltere, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan ve Yunanistandan kurumsal ortakların projede yer aldığını kaydeden Onural, 19 kurumsal ortağın projeye yaklaşık 200 araştırmacı verdiğini belirtti.
Projede, CD, DVD ve MP (veri sıkıştırma) teknolojilerini geliştiren bilim adamlarının görev aldığını ifade eden Onural, 3 boyutlu televizyon teknolojisi üzerine araştırmacıların çok anlamlı şekilde ortaklık yaptığını dile getirdi.
Onural, 3 boyutlu televizyonda ana işlevsel birimler bulunduğunu, bunların en başında çekim konusunun geldiğini belirtti. Çekimlerin çok çeşitli teknolojilerle yapılabildiğini anımsatan Onural, aslında 3 boyutlu çekimlerin halihazırdaki 2 boyutlu çekimler kadar eski olduğunu söyledi.
1950li yıllarda da steriyoskopik teknolojiyle 3 boyutlu filmler
çekildiğini, bu filmlerin gözlükler yardımıyla izlenebildiğini anlatan Onural, şimdi holografik teknolojinin geliştiğini, bu teknolojinin ise ışığın tekrar üretilmesine dayandığını kaydetti.
Onural, 3 boyutlu yeni teknolojiye uygun programların çekilmesi gerektiğini, 2 boyutlu çekimlerin de 3 boyuta dönüştürülebileceğini belirtti. Eskiden yapılan
3 boyutlu çekimler izlenirken, bazı teknik hatalardan dolayı seyircilerde deniz
tutmasına benzer bir his yarattığını vurgulayan Onural, 3 boyutlu çekimlerin popüler olmamasının da bundan kaynaklandığını kaydetti. Onural, yeni teknolojinin bu hataları da ortadan kaldıracağını vurguladı.

"YOLUN YARISINA GELDİK"
Yeni 3 boyutlu teknolojinin askeriye, tıp, kültür sanat ve eğitimde de uygulanabileceğini anlatan Onural, 3 boyutlu müzeler kurulabileceğini kaydetti.
Yeni teknolojilerle donatılmış 3 boyutlu televizyonların piyasaya çıkarılması konusunda yolun yarısına geldiklerini söyleyen Onural, "Bu proje, ABnin 3 boyutlu televizyon konusunda ABD ve Japonyaya rekabette gücünü artırsın diye oluşturulmuş bir proje. Rekabette birinci sıradayız. Benim kanım 3-4 yıl içinde evlerde seyredilebilir 3 boyutlu televizyonlar olacak. Adım adım bu zaten içimize giriyor" dedi.
Onural, 3 boyutlu teknolojiyle yapılan çekimlerin izleyicideki keyfi artıracağını, 3 boyutlu televizyonun da görsel hazzı yükselteceğini kaydetti.
Yeni televizyonların gözlük takma gereksinimini ortadan kaldıracağını ifade eden Onural, "3 boyuta bakmanın vereceği keyif 2 boyutta kesinlikle yoktur. Buna bir kez dönerse gözler, bir daha geri gelmez ve herkes 2 boyutluyu yıllarca nasıl izlemişiz diyecektir. Dolayısıyla 3 boyutlu televizyonun ticari olarak yayılmaması mümkün değil" diye konuştu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 629
favori
like
share
ozansaridogan Tarih: 26.11.2006 21:43
Zekama güveniyorum çünki ben bir ....
3 boyutlu tv işe yaramaz,
Biz sinama seti alır hoparlörlerinin hepsini aynı yere koyarız,
3 boyutlu tv nin de heneyini ise mesela kamerasını aynı dolaba koyar 2 boyutlu seyrederiz.
aloneman09 Tarih: 24.11.2006 00:05
Emeğiniz için teşekkürler. Ellerinize sağlık... helal olsun...
xHakanx Tarih: 23.11.2006 14:42
Tesekkürler dostum, ellerine saglik
eBRa Tarih: 21.10.2006 08:10
Paylasimin icin tesekkurler
elki Tarih: 21.10.2006 03:58
En değerli şeyler bile gösteren olmadıkca değersizdir.Gözlerimiz herşeyi üç boyutlu görüyor.
JENER_81 Tarih: 06.10.2006 17:54
wallahi helal olsun ne dim..
CADIKIZ Tarih: 06.10.2006 17:46
[COLOR=coral]himm acaba nasil birsey kurt resmi felan yokmu yaa cok merak ettim :3: