Bir A.B.D firmasi olan National Instruments, 20 yildan uzun bir süredir endüstri standartlarinda bir bilgisayari test, ölçüm ve endüstriyel otomasyon uygulamalarina hazir hale getirecek donanim, yazilim ve aksesuarlari üretiyor. Bütün dünyada her geçen gün daha fazla mühendis, teknisyen, akademisyen ve ögrenci elektrik sinyallerini ölçmek ve birtakim fiziksel degiskenleri kontrol etmek için "Sanal Enstrumanlar"i kullaniyor.

Hem geleneksel hem de sanal ölçüm aletleri ayni islevleri yerine getirirler: Veri toplarlar, bu veriyi analiz ederler ve sonuçlari gösterirler. Ikisi arasindaki en önemli fark esnekliktir. Sanal enstrumanlar kullanici tarafindan tanimlanirlar; uygulamaniz için gerekli olan donanim, yazilim ve aksesuarlari siz bir araya getirirsiniz. Bu yaklasimin size verdigi esnekligi bütün özellikleri üretici tarafindan belirlenmis -dolayisiyla da sabit olan- cihazlar (voltmetre, osiloskop, sicaklik ve basinç ölçerler...) asla saglayamazlar. Bu cihazlari bir kez, çogu zaman da bnüyük paralar ödeyerek satin alirsiniz ve ekonomik olabilmesi için belirli bir süre ( belki de yillarca!) kulanmak zorunda kalirsiniz. Bu süre içine performansta br artis, yeni bir islevi yerine getirebilme gibi beklentileriniz de olamaz.

Oysa, PC-tabanli oldugu için sanal enstrumantasyon, PCler için gelistirilen her türlü teknolojiden aninda yararlanabilmektedir. Sanal enstrumantasyon durmaksizin gelisen bilgisayar teknolojisi tarafindan desteklenmekte ve performansi sürekli olarak artmaktadir.

Bu teknolojini yararlari ve gelisme potansiyeli kullanicilarin gün geçtikçe artan bir hizla geleneksel yaklasimlar yerine sanal enstrumantasyonu tercih etmelerine yol açiyor. Özellikle günümüz bilgisayarlarinin sürekli gelisen fiyat/performans oranlari pahali ve esnek olmayan geleneksel ölçüm ve test sistemleri yerine sanal enstrumanlarin ekonomik olarak daha uygun olmalarini sagliyor. Sanal enstrumantasyon çözümlerini seçen kullanicilar kurulus, sistem gelistirme, bakim masraflarini azaltirken, ürün kalitelerini ve pazar paylarini artirma firstina sahip oluyorlar.

Sanal Enstrumantasyon bir anlayis veya akimdan daha fazlasidir; gerçekte endüstride gözle görülür sonuçlari olan bir paradigma degisikligidir. Bu yeni yaklasimda sinirli, esneklikten uzak, çogu zaman da pahali olan tek (veya belirli sayida) isleve sahip cihazlarla çalismalarini yürütmek zorunda kalmak yerine kullanicilar tamamen kendi uygulamalarina özel, bütün ihtiyaçlarini karsilayabilen, gerektiginde bambaska islevleri yüklenmek üzere yeniden programlanabilen enstrumantasyon çözümleri üretebilirler.

Asagida National Instruments'in ürün yelpazesi hakkinda çok genel açiklamalar bulacaksiniz. Lütfen ilgilendiginiz ürünlerle ilgili daha ayrintili bilgi almak ya da National Instruments'in genel ürün katalogunu edinmek için E3TAM A.S. ile baglanti kurunuz.

YAZILIMLAR

LabView
1980'lerin başında ilk ortaya çıkışından bu yana çok sayıda başarılı mühendis , bilimadamı ve teknisyen uygulamalarında çıkan sorunlara LabVIEW ile çözüm buluyor. LabVIEW ,veri toplama ve kontrolünde,veri analizi ve veri sunumunda kullanılan, G programlama dili tabanlı bir grafiksel program geliştirme ortamıdır. LabVIEW size karmaşıklıktan, zorluktan uzak güçlü bir programlama dilinin esnekliğini sağlar.

Eğer performanstan ödün vermeden enstrümantasyon sisteminizi daha hızlı programlamanın yolunu arıyorsanız siz de binlerce başarılı LabVIEW kullanıcısının arasına katılın. Test ve ölçümde, veri toplama ve kontrolünde, bilimsel araştırmada, işlem takibinde, fabrika otomasyonunda bir çığır açan yazılımı siz de keşfedin.

LabVIEW sayesinde geliştirmeye harcadığınız zaman farkedilir oranda azalır çünkü LabVIEW ile diğer grafiksel ortamlardan daha hızlı çözüm üretebilirsiniz. LabVIEW, sisteminizi kurarken ihtiyaç duyduğunuz ve ilerde duyabileceğiniz herşeye sahip.

LabVIEW kullanıcıları LabVIEW'in faydalarını beş kategoride grupluyor;

- Üretkenliği 4-10 kat arttırarak geliştirmeye harcanan zamanı azaltır.
- Bilgisayar ve enstrümantasyon donanımına yapılan parasal yatırımı korur.
- Kendi çözümlerini geliştirebilmeleri için daha geniş kullanıcı kitlesini yetkilendirir.
- Daha karmaşık geliştirme araçlarına gerek kalmadan bütün işlemlerinizi tamamlayabilme esnekliğine sahiptir.
- Eklenen güçlü toollarıyla karmaşık geliştirme işlemlerini basitleştirir.
Analiz


Sunum-Kullanıcı arabirimi

LabVIEW Esasları:
LabVIEW ile , program yazmak yerine kendi VI'larınızı (virtual instrument : sanal enstrüman) yaratırsınız.Yazılım sisteminizin aktif kontrolünü sağlayan kullanıcı ön panelini kolaylıkla oluşturursunuz. Bulduğunuz çözüm için gerekli blok diyagramları istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz.Ön Panel Oluşturma:
VI'ınızın ön paneline kontrol paletinden seçeceğiniz sayısal göstergeleri, ölçekleri, metreleri, termometreleri, LED'leri, çizelgeleri, grafikleri ve daha fazlasını yerleştirebilirsiniz. Herşey tamamlandığında çalışan VI'ınızı, bir anahtarı tıklayarak, bir sürgüyü oynatarak, grafiğe zoom yaparak veya klavyeden bir değer girerek, ön panelden kontrol edebilirsiniz.


Grafiksel Blok Diyagram Oluşturma:

VI'ınızı programlarken, bilinen programlarda ortaya çıkan pek çok sintatik detayla uğraşmadan, blok diyagram oluşturursunuz. Nesneleri, fonksiyonlar (Functions) paletinden seçersiniz ve onları bir bloktan diğerine tel çekerek birbirlerine bağlarsınız. Bu blokların içeriği basit aritmetik fonksiyonlardan, ileri veri toplama ve analiz işlemlerine, network ve dosya I\O işlemlerine kadar çeşitlilik göstermektedir.

Veri akışı (Dataflow) Programlaması:

LabVIEW'de kullanılan ve G diye adlandırılan patentli veri akışı programlama modeli, sizi metin tabanlı dillerin lineer mimarisinden kurtarır. Çünkü LabVIEW'deki işletim sırası, ardarda metin satırları şeklinde değil, bloklar arası veri akışı şeklindedir ve aynı anda çalışan diyagramlar oluşturmanız mümkündür. LabVIEW, ayrı yollardan farklı işler görebilen bir sisteme sahiptir. (multitasking and multithreaded system).

Modülarite ve Hiyerarşi:

LabVIEW VI'larının dizaynı modülerdir. Bu sayede VI'larınızı kendi başlarına koşturabilir veya başka bir VI'ın parçası olarak kullanabilirsiniz. Kendi VI'larınız için bir ikon yaratabilirsiniz. Böylece değişen ihtiyaçlarınıza göre yeniden düzenleyebileceğiniz, başka VI'larla birleştirebileceğiniz veya birbirleriyle değiştirebileceğiniz, VI'lar ve subVI'lar hiyerartisi oluşturabilirsiniz.


Grafiksel Derleyici (Compiler):[/SIZE]

Pek çok uygulamada işletim hızı kritiktir. LabVIEW, derlenmiş C programlarıyla mukayese edilebilir işletim hızına sahip derleyicisi olan tek grafiksel programlama sistemidir. İçinde hazır bulunan Profiler ile kodun kritik zamanlı bölümlerini analiz edip optimize edebilirsiniz. Sonuç olarak, grafiksel programlama ile işletim hızınızdan fedakarlık etmeden verimliliği artırabilirsiniz.

Enstrüman Kontrolü:

LabVIEW VISA, GPIB, VXI ve bir seri VI kütüphanesi enstrümantasyon kontrolünde NI endüstri-standardı araç sürücü yazılımını kullanır. NI'ın IEEE 488.2 arayüz kartına bağlı herhangi bir GPIB enstrümanını kontrol edebilirsiniz. VXI enstrümanlarınız VISA (Virtual Instrument Software Architecture) ile kolaylıkla programlanır. Gömülü VXI kontrollerinden, PXI modüler sistemlerinden veya MXI veya GPIB-VXI arayüzüne sahip bilgisayarlardan enstrümanınızla iletişim kurabilirsiniz.

LabVIEW Enstrüman Sihirbazı ile GPIB, VXI, seri ve bilgisayar tabanlı enstrümanlar da dahil olmak üzere, bilgisayarınıza bağlı olan herhangi bir enstrümanı anında bulursunuz. Sihirbaz uygun enstrüman sürücülerini yükler ve enstrümanınızla birkaç dakika içinde iletişim kurmanıza yardımcı olur. LabVIEW, CD'den veya Instrument Driver Network'ten ücretsiz elde edebileceğiniz 600'den fazla enstrüman sürücüsüne sahiptir.

Veri Toplama ve Analizi:

DAQ VI kütüphanesi, National Instruments'ın bütün plug-in ve uzak veri (remote data) toplama ürünlerini kullanarak, veri toplama ve dağıtma fonksiyonlarına sahiptir.

Plug-in kartlar yüksek hız ve kontrol uygulamaları için idealdir. Düşük maliyetleri, kanal başına düşen maliyeti hissedilir oranda düşürüyor. LabVIEW, PLC, data logger, single-loop controller gibi endüstriyel I\O araçları için de sürücüye sahip. NI'ın bütün SCXI modülleri LabVIEW ile iyi çalışıyor. Veri toplama projelerine çabucak ve kolayca bağlamanızı sağlamak için LabVIEW DAQ Çözüm Sihirbazı ve DAQ Kanal Sihirbazı, sizi kanalları konfigüre etmekten, tamamlanmış çözümler oluşturmaya kadar adım adım götürür. Birkaç mouse kliklemesiyle çözümünüz, uygulamanızın ihtiyaçlarını gidermek için koşturulmaya hazır bir şekilde otomatik olarak oluşur.

Veri Analizi:

LabVIEW, sadece bu iş için yapılmış analiz paketleriyle rekabet edebilen, etkili ve geniş analiz kütüphanelerine sahip. Bu kütüphaneler,istatistikler, değerlendirmeler, regresyonlar, lineer cebir, sinyal oluşturma algoritmaları, zaman ve frekans aralığı algoritmaları, pencereleme yöntemi ve dijital filtreler ile tamamlanmıştır.

Bağlanabilirlik:

LabVIEW, diğer uygulamalarla bağlantı kurmak için çok sayıda VI kütüphanesine sahip. Herhangi bir DLL'yi veya paylaşılan kütüphaneyi LabVIEW'den çağırabilirsiniz. CodeLink'i kullanarak LabWindows/CVI içinde geliştirilen C kütüphanelerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Active X kontrolü veya dökümanına ulaşıp onu LabVIEW içinde programlayabilirsiniz.

TCP/IP ve UDP networkleme VI'ları uzak uygulamalarla bağlantı kurmada kullanılabilir. Internet Developers Toolkit, işlemlerinize e-mail, ftp ve web yeteneklerini ekler. Uzak otomasyon VI'ları ile, diğer makinelere dağıtılmış VI'ların işletimlerini kontrol edebilirsiniz. ActiveX otomasyonu veya dinamik veri değişimi (DDE:Dynamic Data Exchange) ile uygulamanızı diğer Windows tabanlı uygulamalarla entegre edebilirsiniz. Mac Os kullanıcıları diğer uygulamalarla haberleşmek için Apple Events VI'larını kullanabilirler.UNIX platformunda VI'lar, isimlendirilen kanallar yolu ile işlemler arası veri geçişini sağlar.

Bağımsız (Stand-Alone) Uygulamalar:

LabVIEW Application Builder ile bağımsız işletilebilen uygulamalar yaratabilir ve onları dağıtabilirsiniz. Bu uygulamalar, derlenen işletim hızlarında çalıştırılır ve ayrı bir run-time sisteme ihtiyaç yoktur.

LABWINDOWS CVI


LabWindows/CVI sanal enstrumantasyon uygulamaları geliştiren mühendisler ve bilim adamları için geliştirilmiş entegre bir ANSI C ortamıdır. Entegre I/O kütüphaneleri, analiz rutinleri, kullanıcı arayüzü araçları ile LabWindows/CVI ileri test ve ölçüm sistemleri geliştirmenizde gerekli her şeyi size sunar. Otomatize test sistemleri geliştirmede, uygulama izlemede ya da laboratuar deneylerinde LabWindows/CVI işinizi kolaylaştıracaktır.

LabWindows/CVI, enstrumantasyon kütüphanelerini 32-bit standalone .dll' ler olarak Windows ve Unix altında Micrrosoft Visual C++, Borland C++, Watcom C/C++, ve Symantec C++ gibi satandart C/C++ derleyicilerle uyumlu olarak uzman programcılara sunmaktadır. Böylelikle enstrumantasyon sistemlerinizi tercih ettiğiniz C ortamında özgürce kurabilirsiniz.

LabWindows/CVI' ı tercih için nedenler :
- C Ortamında Hızlı ve Kolay uygulama geliştirebilirsiniz.
Sürükle-Bırak mantığıyla kullanıcı arabirimi kolayca oluşturabilirsiniz.
Otomatik kod üretim araçlarıyla hızlı ve kolay yazılım geliştirme.
Uygulama geliştirme sürecinizi hızlandırır.
- Mühendisler ve bilim adamları için tasarlanmıştır.
LabVIEW' deki tüm kütüphaneler LabWindows/CVI'da da vardır. (GPIB, DAQ,VXI, İleri Veri Analizi,…)
Enstrumantasyon tabanlı kullanıcı arabirimi kontrolleri (Grafikler, Düğmeler,…) vardır.
Uygulamalarınızda etkileşimli işletim imkanı sağlar.
Yüzlerce enstrumanın (osiloskop, anlizör,…) sürücüleri hazır olarak mevcuttur.
- Kodlarınızı tekrar kullanabilirsiniz.
ANSI C uyumlu bir ortamdır.
Ortamınıza DLL' ler, Nesneler, Kütüphaneler entegre edebilirsiniz.
Windows SDK kütüphanelerini içeren açık ortam
- Yüksek performanslı sistemler için tasarlanmıştır.
ANSI C işletim hızı.
Küçük ve hızlı uygulamalar geliştirebilir veya dağıtabilirsiniz.

LOOKOUT SCADA

Nesne tabanlı mimari
Yalnızca nesneleri yaratır ve birbirine bağlarsınız. Programlama, kod yazma ve derleme yok


Gerçek on-line konfigürasyon
Nesne eklerken, değiştirirken ve silerken prosesinizde kesinti olmaz

Olay sürüşlü işlem
- Nesneler yalnızca bir olay olduğunda çalışırlar.
- Daha büyük I/O sayılarıyla çalışabilir, I/O larınızı daha hızlı dinleyebilir, daha iyi grafik ve
- Animasyonlar kullanabilirsiniz.

İleri telemetri yetenekleri


- Yaygın olarak kullanılan tüm PLC ve RTU’ larla, National Instruments in FieldPoint, Veri Toplama (DAQ), Sinyal Koşullama (SCXI)
- Ürünleriyle, FOUNDATION Fieldbus cihazları ve daha bir çok ürünle komünikasyon.
- DLL tabanlı sürücüler.
- OPC, DDE, ASCII, TCP/IP, UDP uyumluluğu.
- Aynı seri port üzerinden (bir radyo modem seti ile) farklı protokollerle iletişim.
- Uzak telemetri iletişimleri tuningI iin ayarlanabilir RTS-CTS zamanlayıcılar.
- Prosesinizi İnternet’ ten izleyebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Çok geniş nesne kütüphanesi
Sürekli, sıralı ve ayrık kontrol nesneleri, istatiski proses kontrol (SPC), Historical / Realtime veri kaydı ve trendi, SQL, kontrol ve izleme için ayrı ayrı güvenlik seviyeleri, çeşitli alam yetenekleri, animasyon, reçete yönetimi nesneleri ve daha fazlası

Lookout endüstriyel otomasyon yazılımı size basit HMI uygulamalarınızdan kompleks networklenmiş SCADA uygulamarına kadar geniş bir alanda kullanım kolaylığı ve gücü bir arada sunmaktadır. Lookoutun nesne tabanlı teknolojisi programlama veya kod yazmayı gerektirmeyen gerçek kullanım kolaylığının anahtarıdır. Lookout ta anahtar, PLC sürücüleri, istatiski proses kontrol araçları kısaca herşey bir NESNE;dir. Ne kadar basit yada kompleks olursa olsun herhangi bir uygulama geliştirirken yalnızca ilgili nesneleri kolayca yaratır ve birbirine bağlarsınız. Hiçbir şekilde proglamlamanız, kod yazmanız ve derlemeniz gerekmez. Uygulama geliştirme veya değiştirme, kontrol edilen prosesi durdurmaksızın tamamen on-line yapılabilir.

Lookout sistem kaynaklarının yalnızca % 3 ünü kullanmaktadır. Sistem kaynaklarının % 97 sini kullanan alternatif paketlerle gerçekleştirilmiş SCADA uygulamalarında PC çökerken Lookout ile aynı uygulamayı çok daha rahat çalıştırabilir, üstelik bu sırada paralel programlar da kullanabilirsiniz. Lookoutun rahatça çalışması mimarisindeki bu üstünlük sayesindedir.

Kullanımı kolay networkleme yetenekleriyle içinde birçok sunucu ve birçok istemcinin bulunduğu bir organizasyondaki düğümlere bağlanabilir ve prosesinizi uzaktan izleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Lookout 4.0 ın web yetenekleriyle standart web browser ınızı kullanarak prosesinizi dünyanın harhangibir yerinden izleyebilir ve/veya kontrol edebilirsiniz.

Lookout çok büyük miktarda I/O noktasından oluşan sistemlerde sürekli (continous), toplu (batch), ayrık (discrete) kontrol ve telemetri uygulamalarında kullanılabilir. Lookout halihazırda; kimya, petrokimya, yağ ve yakıt, gıda işleme, kağıt hamuru ve kağıt, eczacılık ve ilaç, su ve atıksu, nakliyat, enerji yönetimi ve diğer bir çok üretim endüstrisinde başarı ile kullanılmaktadır.

Lookout tüm önemli PLC ve Telemetri cihazlarının bulunduğu çok geniş bir protokol sürücüleri listesiyle gelmektedir. Bu listedeki tüm sürücüler Lookout un içinde ücretsiz olarak bulunmaktadır. Lookout ta tüm nesneler bulunmaktadır ve hepsi ücretsizdir. Lookout OPC yeteneğiyle bugün markette aralarında BridgeVIEW ölçüm yazılımı ve FieldPoint dağıtık I/O larının da bulunduğu OPC uyumlu tüm donanım ve yazılımlara bağlanabilmektedir.

VI LOGGER

Özellikleri;

- Microsoft Excel veya 3. parti ürünlere veri aktarımı
- LabVIEW ve LabWindows/CVI 'a Bağlanabilme
- Yavaş Kayıt, Hızlı Veri Toplama
- Lokal yada Uzak Veri Kaydı
- Eş Zamanlı ve Kayıtlı data gösterebilme

COMPONENT WORKS

ellikleri;

- ActiveX control suite ve enstruman sürücü araçları
-Kanal sihirbazı desteğiyle veri toplama (DAQ) ActiveX kontrolleri
- GPIB, serial (RS-232) , ve VXI ActiveX enstruman kontrolü
- Kişileştirilebilir enstrumantasyon kullanıcı ara yüzü kontrolü
- Internet iletişimi için veri iletişim araçları

ComponentWorks bilim adamları ve mühendislerin sanal enstrumantasyon sistemleri geliştirmesinde onlara yardımcı olmak üzere dizayn edilmiş 32 bit ActiveX kontrollerinin birleşimidir. ComponentWorks ile Microsoft Visual Basic, Visual C++ gibi standard geliştirme ortamlarının gücünü ve esnekliğini National Instruments'ın deneyimleriyle birleştirebilirsiniz. ComponentWorks bilgisayar tabanlı ölçüm ve otomasyon uygulamalarınız için gerekli geliştirme çözümlerini bu ortamlara ekler. ActiveX teknolojisine dayalı olarak, ComponentWorks kontrolleri yüksek düzey metodlarıyla kolay kullanım sağlar.

DAISYLAB

Özellikleri;

Özellikleri;

- Kullanımı kolay grafiksel veri toplama yazılımı
- Entegre fonksiyon modülleri
- Analog I/O, dijital I/O, tetikleme için destek
- Sinyal analizi ve kontrol için modüller
- Dosya açma-kapama ve gösterme yeteneği
DASYLab kullanımı kolay,Windows tabanlı bir grafiksel veri toplama yazılım paketidir
Bu programla veri toplama ve kontrol uygulamalarınızı daha hızlı ve daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. İkon tabanlı akış çizergelerini kullanarak uygulamalarınızı fare kullanarak geliştirebilirsiniz-programlama deneyimi gerektirmez. Ayrıca DASYLab NI veri toplama donanımlarının çoğuyla uyumlu çalışır.


Veri toplama deneylerinizi kullanımı kolay Windows tabanlı yazılım paketi DASYLab ile gerçekleştirebilirsiniz. İkon tabanlı akış diagramları kullanarak veri toplama sisteminizi hiç bir programlama deneyimine gerek kalmadan konfigure edebilirsiniz. DASYLab size içerdiği bir çok veri toplama kontrol ve analiz fonksiyon modüllerini grafik ekranda bağlayarak kolaylıkla uygulama geliştirme fırsatı sunuyor. Verileri NI veri toplama kartlarıyla toplayabilir, DASYLab Full Version'daki DASYLab VITool kullanarak rapor hazırlayabilirsiniz.

DAISYLAB


MEASURE FOR EXCEL

Özellikleri;

- Microsoft Excel için veri toplama ve enstrüman kontrolü sağlar
- Microsoft Excel 'spreadsheet'e doğrudan veri aktarır.
- Diyalog pencereleri kullanarak ölçüm işlemlerinizi çabucak konfigüre eder.
- Analog input almayı ve dalga formu oluşturmayı sağlar.
- Seri ve GPIB enstrümanlarından veri okur ve kontrol eder.

Microsoft Excel Spreadsheet' leri mühendisler, üretim ve yönetim personelleri tarafından yaygın olarak kullanılan yazılım paketleridir. Spreadsheet, test verilerini arşivlemek, deneysel sonuçları analiz etmek, proses trendlerini çizmek veya tasarım özelliklerini irdelemek gibi işlerde mühendisler ve bilimadamları için gücünü kanıtlamış bir araçtır. Veritoplama işlerinizi doğrudan Microsoft Excel worksheet' lere entegre ederek spreadsheetlerle üretkenliğinizi arttırmak için Measure kullanın.

Measure , veri toplama cihazlarından veri almak ve GPIB ve seri (RS-232) enstrümanlarını kontrol etmek için kullanılan Excel add-in'lerinden oluşur. Kullanımı kolay diyaolog pencereleri ile, farklı analog giriş ve çıkışları DAQ araçlarıyla konfigüre edebilirsiniz.

VIRTUAL BENCH

Özellikleri;

- Size çalışmaya hazır sanal enstrumanlar sunar.
- Osiloskop, Dinamik Sinyal Analizörü (DSA)
- Arbitary Waveform Generator (ARB)
- Sayısal Multimetre (DMM)
- Fonksiyon Jeneratörü (FG)
- Veri Kaydedici (Logger)

Masaüstü ve notebook PC'lerin işlemci ve görselleme yeteneklerindeki yükseliş ölçüm araçları olarak da tercih edilmelerine neden oldu. Bu gün tak-çalıştır DAQ kartları, PC kartları (PCMCIA) ve paralel port I/O araçlarındaki teknolojik gelişim bunların veri toplama ve kontrol yeteneklerini geleneksel enstrumanlarla karşılaştırılabilir duruma getirmiştir.

Geleneksel ölçüm araçları üç temel unsura sahiptir :

Toplama ve kontrol
Veri analizi
Veri sunumu
VirtualBench yazılım paketi, uygun veritoplama donanımıyla birlikte size bu üç unsuru da PC tabanlı bir sistemin tüm avantajlarıyla birlikte sunar.

CompactRIO- Konfigüredilebilir Gömülü Sistem

LabVIEW kullanılması kontrol ve signal işleme işlemlerini otomatik olarak esnekleştirir.
- Gömülü geliştirme için sağlam, esnek, yüksek-performans sistemi
- Deterministik kontrol, data logging ve analiz işlemleri için real-time kontrolör
- 4 ve 8 slot şase
- Yüksek/Son RIO proses gücü için 1M / 3M gate konfigüre edilebilir I/O FPGA çekirdeği

CompactRIO NI tekrarkonfigüredilebilir (RIO) teknolojisi ve ral-time kontrolör içerir. FPGA çipi CompactRIO şasesine gömülüdür ve yıldız opolojisiyle I/O modüllerine bağlanır. Buda doğru kontrol için direk her module direk ulaşımsağlar. Ayrıca zamanlamada esneklik, tetikleme ve senkronizasyon özellikleri katar.I/O modülleri sensörlerinize ve aktuatörlerinize direk bağlantı sağlamak amacıyla sinyal koşulama ve izolasyon özelliklerini içercek şekilde tasarlanmıştır. Veri FPGA çipten real-time kontrolöre iç PCI bus üzerinden geçer. NI CompactRIO real-time kontrolör güçlü floating-point prosesöre sahiptir ve kapalı çevrim kontrol, veri toplama, sinyal işleme, data logging ve haberleşme için LabVIEW Real-Time uygulamalarını destekler.


HIQ

HIQ gerçek hayattaki bilim ve mühendislik konularındaki sorunlara analiz etme, görselleme ve döküman çıkarma yoluyla çözümler bulan interaktif bir ortamdır. HiQ Notebook, interaktif analizi, veri görsellemeyi ve rapor oluşturmayı tek bir ortamda birleştiriyor. HiQ içindeki interaktif toolları kullanarak, veri nesneleri yaratabilir, analiz edebilir, hareket ettirip döndürebildiğiniz grafikler çizip verinizin önemli noktalarını gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz. İşinizi bitirdiğinizde, eksiksiz bir interaktif teknik dökümana sahip olursunuz.

-Kapsamlı matematik ve veri analizi fonksiyonları
- OpenGL 3D veri görselleme
- OLE otomasyona bağlanabilirlik ve ActiveX container
- Akıllı veri alma ve yollama sihirbazları
- MATLAB kodları ile uyumluluk

YARDIMCI YAZILIMLAR

Automated Test Toolset

Özellikleri;

- TestStand: kullanılmaya hazır, konfigüre edilebilir test yöneticisi
- Test serileri oluşturmak için interaktif ortam
- ASCII, HTML, ve veri tabanlarına otomatik rapor oluşturma
- LabVIEW ve LabWindows/CVI ile entegrasyon
- IVI Sürücü Kütüphanesi

Automated Test Toolset, en etkili test geliştirme ve yönetme parçalarını tek bir pakette birleştirir. İsterseniz fabrika için, geniş hacimli üretim test sistemi kurun,isterseniz karmaşık otomatize onay sistemi kurun; Automated Test Developers Toolset size en ileri test sistemi ihtiyaçlarını giderecek gücü ve esnekliği verir. Automated Test Toolsetin içinde ,kullanımı kolay,konfigüre edilebilir test yöneticisi TestStand ve donanımdan bağımsız test sistemleri kuran yüksek performanslı enstrüman sürücülerine sahip IVI Driver Library bulunur.Bütün bu toollar, LabVIEW geliştirme ortamını tamamlar ve eksiksiz bir üretim-kalite test sistemi kurmak için etkili,optimize paketler oluşturur.System Simulation & Design

Özellikleri;

- Kontrol blok diyagramlarını kullanan dizayn kontrol sistemleri
- Lineer ve lineer olmayan sistemlerin kontrol ve simulasyonu
- National Instruments donanım ürünlerine direk bağlantı
- PID, düzenleyiciler, filtreler ve daha fazlası için kullanımı kolay kontrol elemanları
- Çalışma anında kontrol parametrelerinin interaktif olarak değiştirilebilmesi

National Instruments System Simulation and Design Toolset, lineer ve lineer olmayan kontrol sistemlerinin simulasyonu,dizaynı,analizi ve optimizasyonu için kullanılan bir ek yazılımdır.Kontrol mühendisliğinde sembollerin ve blokların ( transfer fonksiyonu için H(s), integral için 1/s,gecikme için z v.b.) kullanımının ardından modellenen VI'ları kullanarak sisteminizin dizaynını hızlandırabilirsiniz. Bu kontrol ve simulasyon VI'larının kullanımı kolaydır ve özellikle maliyeti düşürme ve işi hızlandırma gibi yükümlülükleri olan kontrol mühendislerinin ihtiyaçlarını gidermeye yöneliktir.Mantıklı isimlendirilmiş VI'lar ve önceden tanımlanmış PIDler,düzenleyiciler ve filtreler işinizi kolaylaştırır.

LabView IVI
Özellikleri;

- Değiştirilebilir sanal enstrümanlar
- Donanım bağımsızlığı için standard sürücüler
- Modeller ve imalatçılar arasında takas enstrümanları
- State caching yoluyla daha hızlı uygulama
- İleri düzeyde enstrüman simülasyon yetenekleri

IVI ileri düzeyde enstrüman sürücüleri kurmak için yeni bir mimariye sahiptir. IVI enstrüman sürücüleri, hız esneklik, uzun süreli kullanım konularında üretim test sistemlerinin daha ileri gereksinimlerini karşılamak için dizayn edilmiştir. IVI ile, donanım ve protokolden (GPIB, VXI, and RS-232) bağımsız test programları oluşturabilirsiniz. Böylece enstrümanlarınız ve enstrümantasyon platformlarınız değişse de test yazılımına yaptığınız yatırımı korursunuz. Değiştirilebilirliğe ek olarak IVI sürücüleri, enstrüman simulasyonu ve yüksek hızda state caching sağlar.

Motion Control

LabVIEW ve BridgeVIEW'a etkili entegre servo ve adım motor kontrolü ekleyen hareket kontrol araçlarından oluşur. ValueMotion ve FlexMotion plug-in hareket kontrol kartlarını kontrol etmeniz için VI kütüphanelerine sahiptir. Her VI kütüphanesi düşük seviyede hareket kontrol komutlarından ileri seviyede entegre hareket kontrollerine kadar geniş bir spektrumu kapsar. ValueMotion ailesi, 4-eksenli servo veya stepper kartlarını içerir. FlexMotion ise 6-eksenli servo hareketi ile daha ileri bir denetimci üründür. VI kütüphaneleri, başlatma, ayrı kontrol ve programlama komutları,statü raporları,ve hareket sırasının akış kontrolü sağlayan alanlara ayrılmıştır. İleri seviyedeki hareket VI'ları setup'a kolay erişimi sağlar.Aynı zamanda her denetimci kartı başlatır ve tekli ve çok eksenli kontrol VI'ları arasında hiyerarşi oluşturur.

- Tam fonksiyonlu hareket örnekleri
- İleri seviyede grafiksel hareket fonksiyonları
- Entegre servo ve adım motor kontrolü
- Tam kapsamlı hareket komut seti
- Hareket sistemi başlatma dosyası

National Instruments’ın çok eksenli hareket ürünleri, bütün servo ve adım uygulamaları için ihtiyaçlarınıza uygun ve yüksek performanslı hareket sağlar. Kullanımı kolay hareket kartları, yazılımlar ve donatılar entegre hareket çözümlerine işlerlik ve güç katar. Hareket kartları LabVIEW, BridgeVIEW, LabWindows/CVI, Visual Basic ve C veya C++‘dan programlayabilirsiniz. Entegre çözümler ve bir dizi kullanımı kolay ,tak-çalıştır hareket denetçileri içeren kartlarımız PC tabanlı hareket kontrolü için iyi bir seçimdir.


Hareket Kontrol Kartları

National Instruments, hem PCI hem ISA konfigürasyonlarında iki tam hat hareket kontrol kartına sahiptir. - FlexMotion ileri düzeyde güç ve performansı sağlar. ValueMotion ise genel amaçlı, çok eksenli hareket uygulamaları idealdir. FlexMotion, motorları gerçeğe uygun kontrol etmek ve karmaşık,koordinatlı,çok eksenli pozisyon kontrol sıraları oluşturmak için, Motorola gerçek zamanlı ,çok amaçlı 32-bit CPU ile Analog Devices dijital sinyal işlemcisini birleştiren altı eksenli servo ve adım mimarisine sahiptir. ValueMotion, dört eksenli servo ve adım denetçilerini içerir.Kart üzerindeki işlemci ve eksen başına düşen DSPler veya adım sayıcıları gerçek zamanlı kontrol sağlar.Noktadan noktaya hareket, çok eksenli koordinatlı kontrol, elektronik donanım ve hız profili, bütün genel amaçlı hareket uygulamalarında kullanılabilen standard özellikleridir.

İleri Düzeyde Programlama Gücü

Kullanımı kolay Windows yazılımını ve C, Visual Basic, DLLler ve benzeri programlama toollarını birleştiren dual işlemcili teknoloji harikası FlexMotion, yüksek seviyeli komut ve statü veri paketleriyle,karmaşık, çok eksenli kontrol ve ana program operasyonunu etkilemeden, süratli iletişim kurar.FlexMotion kartları,16 ve 32-bit DLLler,C çağırabilen fonksiyon kütüphanesi, VisualBasic örnekleri ve FlexCommander interaktif komut ve kodlama hizmetlerini içerir.

Hareket Kontrol Donatıları

NuDrive National Instruments’ın hareket kontrol kartları,motorları,limitleri,kullanıcı I/O’ları ve kodlayıcılarıyla kullanılan bir motor sürücüsüdür.Tek bir kapsamlı kontrol kablosu,bütün komutlar ve geri besleme sinyalleri için yol açarak, ValueMotion veya FlexMotion kartlarını nuDrive’a bağlar.Uç bağlantı arabirimine vidalanmış opsiyonel Universal Motion Interface (UMI) üç partili motor ve sürücü/güçlendirici bağlantılarına erişimi sağlar.

NuDrive

NuDrive, standard kablolar ve vida uçlu bağlantılar yoluyla,endüstri standardı motorlara, kodlayıcılara,limitlere,I/O’lara rahatlıkla bağlanabilen, kullanımı kolay bir hareket güç sürücü alt sistemdir. Çok eksenli sürücü/güçlendiriciler,güç kaynakları,hareket ara birim parçaları ve bir masa üstü veya 19 in. kabin monte metal muhafaza içerir. NuDrive, tipik hareket sistem konfigürasyonları için gerekli bütün güç kaynaklarına sahiptir.Dahili kaynaklar, motor sürücüler için DC veriyolu voltajı oluşturur ve aynı zamanda, kodlayıcılar, limitler ve kullanıcı programlamalı dijital I/O devreler için +5 VDC ve +12 VDC oluşturur.

UMI

Universal motion interface (UMI), hareket kontrolü ve geri besleme sinyalleri için tek bir noktadan ara bağlantı sağlar.Hareket denetçisinden UMI’ye giden tekli kablo, bütün eksenler için giriş ve çıkış sinyallerini taşır.UMI, bu sinyalleri eksenlere ve özel fonksiyonlu takılabilir bağlantılara ayırır ve üç partili sürücüleri,güçlendiricileri,kodlayıcıları,limitleri ve I/O’ları veri yolu tabanlı denetçilerle entegre eder.

Enterprice Connectivity Toolkit

Özellikleri;

- Program bilgilerini paylaşmak için internet toolları
- Web'de uygulamaları izlemek ve kontrol etmek
- İş için networke erişim
- Veri tabanı bağlantıları için SQL toolları
- Veri toplarken on-line SPC yapmakİşiniz büyüdükçe, araştırma ve geliştirmeden ürünlerin üretim, test ve servisine geçişte size yardımcı olması için bağlayıcı toollara yatırım yapmanız gerekir. LabVIEW Enterprise Connectivity Toolset, SQL (Structured Query Language) veri tabanı işlemleri, SPC kalite kontrolü, ve işleriniz için gerekli erişim ve networklemeyi sağlayan İnternet-yetkilendirme (enabling) teknolojisi için entegre araçlar sağlar.

Signal Processing Toolki
Özellikleri;

- Dijital sinyal işleme (DSP:Digital Signal Processing) toolları
- Dijital filtre dizaynı
- Üç oktav analiz
- Birleşik zaman frekans analizi(Joint time-frequency analysis)
- Wavelet ve filtre bankası dizaynı

Advanced Signal Processing Toolset, son kullanıcılara,kullanıma hazır, bağımsız sinyal işleme yeteneği kazandırır ve geliştiricilere de ileri seviyede dijital sinyal işleme (DSP) toolları sağlar.Bu toolset ,dijital filtre dizaynı,üç oktav analiz,birleşik zaman frekans analizi(JTFA),wavelet ve filtre bankası dizaynı, yüksek çözünürlüğe sahip spektral analiz yapabilecek parçalar içerir ve dinamik sinyal toplama,gösterme ve analizi için Virtual Bench-DSA içerir.

Vision Development
National İnstruments görüntü geliştirme yazılımı, IMAQ Vision ve IMAQ Vision Builder'dan oluşur.Görüntü geliştirme yazılımı,machine vision ve bilimsel imge işleme uygulamaları geliştiren bilimadamları ,otomasyon mühendisleri ve teknisyenleri içindir. IMAQ Vision Builder, hiçbir şey programlamadan LabVIEW görüntü uygulamalarının prototipini görmek isteyen veya görüntü işleme fonksiyonlarının nasıl çalıştığını test edip öğrenmek isteyenler için ideal bir araçtır.IMAQ Vision, LabVIEW'in görüntü işleme VI'larından oluşan bir kütüphanedir.Diğer ürünlerden farklı olarak IMAQ Vision Builder ve IMAQ Vision işlerinizi kolaylaştırmak için bir arada çalışırlar.

- İleri seviyede machine vision ve imge işleme fonksiyonları
- Kullanımı kolay,ileri seviyede fonksiyonlarla hızlandırılan
- uygulama sitesi Intel MMX technolojisi ile performans artışı
- Monokrom ve renkli imge işleme İmge gösterme toolları Görüntü

Toplama Hakkında Teknolojinin ilerlemesiyle, PC-tabanlı görüntü işleme sistemleri artık çok daha pratik ve hesaplı. MMX'li hızlı Pentium işlemcileri, daha dayanıklı işletim sistemleri, PCI veriyolu, ve kullanıcı dostu görüntü işleme donanım ve yazılımları gibi ileri teknoloji ürünleri PC tabanlı vision uygulamalarını, basit karar verme uygulamalarının ötesine taşımaktadır. Eskiden PC tabanlı görüntü sistemleri kurmak görüntü sistem entegratörleri, OEMler, ve şirket içi vision gruplarına özgüydü. Artık, günümüzün yeni teknolojileri ve kullanımı kolay imge işleme yazılım ve donanımı sayesinde etkili ve hesaplı PC tabanlı görüntü işleme uygulamaları, daha fazla sayıda son kullanıcıya ulaşıyor.

Application Builder


Application Builder kendi başına çalışabilen uygulamalar (.exe file) yaratabileceğiniz ek bir yazılım paketidir. LabVIEW veya LabWindows/CVI' da geliştirdiğiniz programları tek başına çalışan uygulamalar haline getirir. Bu uygulamalar yalnızca çalıştırılabilir fakat edit edilemezler.

Programlarınızı Application Builder ile uygulamaya dönüştürdüğünüzde hiç kimsenin onları inceleyemez ve/veya değiştiremez. Eğer bir geliştiriciyseniz, uygulamanızda operatorlerin istemediğiniz değişiklikleri yapmasını önlemiş ve geliştirdiğiniz uygulamaları derleyip kullanıcılara dağıtmanın en uygun yolunu bulmuş oldunuz.

PID Control


Özellikleri;

- Kontrol algoritmaları geliştirmek için GUI(Graphical User Interface)
- P, PI, PD, ve PID kontrol algoritmaları
- PID kontrollerinin performansını geliştirmek için autotunning
- Kompleks sistemler için Fuzzy lojik toolları
- LabVIEW ile kolaylıkla geliştirilen kontrol stratejileri

PID Control Toolset ,enstrümantasyon yazılımı geliştirme sisteminize incelikli kontrol algoritmaları ekler.Bu toolsetteki PID ve fuzzy lojik kontrol fonksiyonlarını LabVIEWdeki matematik ve lojik fonksiyonlarla birleştirerek ,seri bir şekilde otomatize kontrol programları geliştirebilirsiniz.

Automation Symbols

Özellikleri;

- HMI gösterimleri için endüstriyel otomasyon geliştirme toolları
- 2D ve 3D imgeler
- Pompalar, valflar, ve diğer semboller
- Kontroller, göstergeler

Automation Symbols Toolkit ,HMI (human-machine interface) uygulamaları yaratmak için kullanılan kontrollerden ve imgelerden oluşur.Endüstriyel otomasyon ve işlem kontrolü uygulamalarında çoğunlukla ISA (The International Society for Measurement and Control)standardına uygun semboller içeren kullanıcı ara birimlerine ihtiyaç olur.Bu semboller bütün mühendisler ve operatörler tarafından iş gereçlerinin standard gösterimi olarak kabul edilmiştir. Toolkit ile otomasyon kontrollerini ve göstergelerini ön panele direk yerleştirebilir ve sembollerin resimlerini kullanarak özel kontroller yaratabilirsiniz.

LabView Test Executive Toolkit

Özellikleri;

- Esnek sıralama ve uygulamayı bölme
- Otomatik ASCII rapor oluşturma
- Düşük maliyetli laboratuvar sistemleri otomasyonuna uygun dizayn

Test Executive Toolkit, laboratuvarınızı veya onaylama test programlarınızı otomatize etmeye yarayan düşük maliyetli,kullanıma hazır bir sıralama tertibatıdır.LabVIEW ‘i kullanarak toolkiti sisteminizin ihtiyaçlarına göre özelleştirebilirsiniz.Test Executive toolkit ,test programlarınızı kontrol etmeniz ve yönetmeniz için standard bir operator arabirimi, sıralama tertibatı, ve rapor oluşturma yetenekleri sağlıyor.Daha yüksek performans ,daha esnek test işlemleri gerektiren uygulamalar için, National Instruments eksiksiz bir test yönetim ortamı olan TestStand'i öneriyor.

SANAL ENSTRUMANLAR

Osilaskoplar


15 Mhz,20 MS/s,8 bitlik Sayısal Osilaskop

Yüksek hızda değişim gösteren işaretlerin ölçümünde sayısal osiloskoplar çözümdür.

Daha hızlı kurum ve veri iletim hızı, uygulamanıza bağlı olarak esnek çözünürlük oranları, hızlı örnekleme oranları ve yüksek band genişliği, kayıt, birden fazla aletle eşzamanlı olarak çalışabilme, gelişmiş tetikleme seçenekleri, küçültülmüş ölçülerde ve herhangi bir Bilgisayar'la kullanılabilmeleri nedeniyle tercih edilmektedirler.

Kullanım Alanları

Sayısal osiloskop
- Ultrasonik test
- Otomatize ateşleme sistemi
- Kablo testi
- Telefon
- Disk sürücü testi
- NDT

Dijital Multimetreler

5 1/2 Digit Taşınabilir Multimetre

Sayısal multimetreler çeşitli alanlarda direnç, akım ve gerilim ölçmelerinde kullanılan tak-çalıştır sanal multimetrelerdir. Bilgisayar tabanlı bu multimetrelerin başlıca fayda ve özellikleri;

Çözünürlük,doğruluk,geniş bir okuma ve ölçme alanı.
Frekans, periyod, sıcaklık, minimum-maksimum ve diyot testi gibi ilave fonksiyonlar.
Bağıl ve yüzde gibi matematiksel hesaplar.
Bilgisayar teknolojisinin tüm olanaklarını kullanabilme.
Multimetrelerle hem zamandan hem de fiyattan kazanıp otomatik test ve ölçme uygulamalarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kullanım Alanları

* Alana taşınabilir test
* Elektronik servis ve tamir
* Elektronik test
* Üretim testleri
* Genel amaçlı sayısal multimetre (kalibrasyon sertifikasıyla birlikte)

Anahtarlar

Birden fazla aletin birden fazla test noktasina baglanabilmesi için veri toplama ve ölçme sistemlerinde anahtarlara ihtiyaç duyulur. Anahtarlar, termokupl ölçmelerinden cep telefonu testlerine kadar birçok test tabanli, otomatize ve veri toplama sistemlerinde kullanilirlar. Anahtarlarla kolay ve çabuk ölçümler yapabilir ve ürünlerinize monte edebilirsiniz.

24 Kanalli 2 Kablolu Düsük Gerilim Multiplexer/Matrix Anahtarlar

Arbitary Waveform Generators

Kullanıcının seçtiği işaret ve standardı üretebilen aletlerdir. Yüksek doğrulukta olması ,kararlı olması ve kontrolünün kolay olması bu ürünün avantajlarından bazılarıdır. Sinüs, kare ve üçgen dalga seçenekleri mevcuttur. Haberleşme amaçlı işaretleri modüle edebilme yetenekleri vardır.

Kullanım Alanları

* Network analizi için sahte analog
* Video ve HDTV testi
* Otomatize elektronik test
* Titreşim testi
* FM ve AM dalga üretimi
* Seri haberleşme bağlantıları testi
* Paralel ve seri analog ve sayısal dönüştürücü testi
* Fonksiyon üreteci

Dynamic Signal AnalyzersNational Instruments dinamik sinyal işleme kartları size yüksek kaliteli ölçümler alma olanağı tanır. Ses, konuşma, sonar gibi dinamik akustik sinyallerin DC sinyallere göre farklı şekilde toplanmaları ve işlenmeleri gerekir. Bu nedenle National Instruments dinamik sinyal işleme kartları 1/6 oktavda 90 dB zayıflatma sağlayan giriş filtrelerine, aynı anda birden fazla karttan örnek alma yeteneğine, 95 dB dinamik çalışma aralığına, ve ± 42 V giriş aralığına sahiptirler. Bu ürünler kontrol sistemi karakterizasyonunda, titreşim ve akustik analizlerinde, dinamik testlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Digital Communication Testers

Telekomünikasyon, yarı iletken ve bilgisayarlarda sayısal haberleşme ve veri depolama yöntemleri hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Hızla gelişen bu endüstride çalışan mühendisler esnek ve yeniden konfigüre edilebilir sayısal test donanımına ihtiyaç duyar. Seri veri analizörü bu ihtiyacın çözümüdür.

Seri veri analizörü sayısal bilgiyi üretir,toplar ve analiz eder.
İstenilen biti sağlar ve iletir.
Herhangi bir seri sayısal örneği işler.
Seri örneklerde tetikleme
Bu ürünle, abone tarafında kullanıcı sesini ve veri servislerini kontrol edebilir. Sahada çalışanlar U ve S/T arabirimleriyle arızayı giderebilirler. PC kart (NI 6830 card) tipinde olanı taşınabilir. PC'lerin verileri işleme, sonuçları gösterme, işaret analizi ve veri depolama hızını ortaya koyar.

Temperature and Voltage Loggers


Aynı anda 16 kanalı görülebilen toplam 384 kanal veri alma kapasitesi vardır. Sistemdeki kanallara isim verebilir ve/veya ölçeklendirilerek konfigüre edilebilir.

Çift y ekseni, farklı işaretleri aynı göstergede görebilme olanağı sağlar.

Digitizers

PCI için NI 5911 ve VXI için NI 5912 osiloskopta bulunanlardan daha fazla özelliğe sahiptir. Yüksek hız ve çözünürlükteki sayısallaştırıcılar frekans analizi, düşük gürültü ve düşük distorsiyon geçişleri tutma, dalgaları kaydedebilme olanaklarını sunar. Ölçmelerinizi çok daha hızlı yapabilirsiniz. Yarı iletken testi,video testi,eleman karakterizasyonu ve elektronik test uygulamalarında kullanabilirsiniz. Özel bir fitre, flash A/D dönüştürücü, flash D/A dönüştürücü içeren esnek bir çözünürlük teknolojisine sahiptir. Donanımına veri toplama ve depolama sistemi, saat işareti üretimi, tetikleme, eşzamanlı ölçme, kalibrasyon dahildir. Bu donanımları LabVIEW, BridgeVIEW, Borland C++ ve Visual Basic ile kullanabilirsiniz.

100 MS/s 100 Mhertz 8-21 bitlik sayısallaştırıcı

Kullanım Alanları

* 8 bitlik 100 Mhz osiloskop
* 100 Mhz 16 Mb hafızalı sayısallaştırıcı
* Ses frekans analizcisi
* Spektrum analizi
* Distorsiyon analizi
* İşaret-gürültü analizi
* 0 geçiş, tepe olayı, düzlük, yükselme zamanı özellikli tam dalga
* Kalibrasyon sertifikası dahildir.

Virtual Bench SW

Masaüstü ve notebook PC'lerin işlemci ve görselleme yeteneklerindeki yükseliş ölçüm araçları olarak da tercih edilmelerine neden oldu. Bu gün tak-çalıştır DAQ kartları, PC kartları (PCMCIA) ve paralel port I/O araçlarındaki teknolojik gelişim bunların veri toplama ve kontrol yeteneklerini geleneksel enstrumanlarla karşılaştırılabilir duruma getirmiştir.

Geleneksel ölçüm araçları üç temel unsura sahiptir :

* Toplama ve kontrol
* Veri analizi
* Veri sunumu

VirtulBench yazılım paketi, uygun veritoplama donanımıyla birlikte size bu üç unsuru da PC tabanlı bir sistemin tüm avantajlarıyla birlikte sunar.

* Size çalışmaya hazır sanal enstrumanlar sunar.
* Osiloskop Dinamik Sinyal Analizörü (DSA)
* Arbitary Waveform Generator (ARB)
* Sayısal Multimetre (DMM)
* Fonksiyon Jeneratörü (FG)
* Veri Kaydedici (Logger)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6795
favori
like
share
kostas karaman Tarih: 14.05.2011 16:04
arkadaslar ben yeni uye oldum labviewle calısıyorum yapılan bir virtual instruments VI nasıl .exe haline getiriliyor bilen varsa yardımcı olabilirler mi, tesekurler.
daywalkery Tarih: 04.02.2010 12:19
arkadaslar nı kartlarında bana bılgı gonderebılırmısnız?servo valfı kontrolunu nı kartlarında labwıev den yapacagım.nı kartları hakkına ve kulanımı uygun nı kartlarını hakkında yardımlarınızı beklıyorum
warring Tarih: 29.01.2010 16:33
COK ama cok guzel bi yazılım herturlu ısınızde kullanım alanı bulacaksınız tavsıye ederım fuzzy den PID den sinyal işlemeden goruntu işlemeden robot tool u da mevcut yeni hazırlandıı cRIO ile de plc segmentinede el atti scada vs yapamadıgı hıc bır ey yook gıbı
kerto Tarih: 05.08.2008 18:18
teşekkürler uzun süredir aradığım kaynaktı. Artık çeviri yapmaktan ingilizce düşünmeye başlamıştım....
has_elb Tarih: 02.06.2008 16:05
teşekkürler yeni üye oldum.
lab view konusunda paylaşımlarınızı çok beğendim.
teşekkürler.
ahya70 Tarih: 27.04.2008 16:16
Labview kullanamay yeni başladım faydalı olacağını düşünüyorum
adsiz Tarih: 28.11.2006 02:38
Rica edrim , Ne Mutlu sana Makina mühendisliği öğrenci olman vatana lazımsınız
iki gözüm bu bir samimi bir davranışsa elimden geldiğince seninle bildiklerimi ve kaynaklarımı seve paylaşırım ...