İddaa;dan aldıkları yüzde ;lik payın artırılmasını isteyen kulüpler, taleplerinin yerine getirilmemesi halinde maçlara çıkmayacak.
İDDAA elirlerinin paylaşımında yaşanan anlaşmazlık Türk futbolunu kaosun eşiğine getirdi. Turkcell Süper Lig;de yer alan 18 kulüp, İddaa; dan paylarına düşen miktarın artırılması için Futbol Federasyonu;na ültimatom vermeye hazırlanıyor. Kulüpler, isteklerinin yerine getirilmemesi halinde, ligi boykot etmeye dek varan eylemler yapacak. Konu ile ilgili bir çıklama yapan Bursaspor Kulübü Başkanı Levent Kızıl, İddaa gelirlerinin paylaşımında büyük haksızlıklar yaşandığını belirterek şunları söyledi:

Siyasiler devreye girdi
"Turkcell Süper Ligi;nde ve İkinci Lig A Kategorisi;nde yer alan takımlar İddaa;dan geçen sezon ayda ortalama 240 bin YTL gelir elde etti. Bu sezon, artan hasılata paralel olarak bu gelirin ayda 350 bin YTL;ye ulaşmasını bekliyorduk. Fakat, geçen ay bizim elimize geçen para 170 bin YTL oldu. Bu düşüş İddaa bültenine alınan takım sayısının artmasından kaynaklandı.

Geçen sezon İddaa 110 takımla oynanıyordu. Turkcell Süper Lig ve İkinci Lig A Kategorisi takımları her hafta, B Kategorisi ve Üçüncü Lig takımları ise ara sıra İddaa bülteninde yer alıyordu. Fakat, ortada dolaşan para ciddi boyutlara ulaşınca, B Kategorisi ve 3. Lig kulüpleri, siyasileri devreye sokup, maçlarını İddaa;ya daha çok koydurmaya başladılar. Geçen sezon 110 takımla oynanan İddaa artık 200 takımla oynanıyor. Bu da aylık kazancımızın düşmesine neden oldu.

Payımız artırılmalı
Bizim gözümüz kimsenin aldığı parada değil. Bütün B Kategorisi ve Üçüncü Lig takımları da çok para alsın, buna itirazımız yok. Bizim itirazımız İddaa;dan kulüplere verilen payın çok düşük olmasına...

İddaa;yı yaratan güç olan kulüplerinin hasılattan aldıkları pay sadece yüzde 8. Paranın büyük bölümü futbolla ilgisi olmayan yerlere gidiyor. Bayiler bile bizden daha fazla alıyor (yüzde 9).

Yüzde 15;e çıkarılsın
Bu işin çözümü kulüplerin İd-daa;dan aldığı payın artırılmasıdır. Avrupa;da kulüpler İddaa türü organizasyonlardan yüzde 15 pay alıyor. Bizde de böyle olması gerekir. Perşembe ya da cuma günü Kulüpler Birliği bu konuyla ilgili toplantı yapacak.

Payımızın artırılmasında kesin kararlıyız. Eğer isteklerimiz kabul edilmezse mahkemeye başvurup, İddaa;nın isim hakkımızı kullanmasını engelleyeceğiz. Ardından da ligi boykot etmeye kadar varan eylemler yapacağız."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 522
favori
like
share
eems34 Tarih: 29.10.2006 14:34
bişeyde olmadı o haberden sonra daha ses cıkmadı anlastılar galıba
MARDINLI1986 Tarih: 29.10.2006 13:16
önceden iddaa mi vardi... :5:

iddaa olmadanda Lig yürür... bosu bosuna kimse dert etmesin.. :46:
ZeuS Tarih: 29.10.2006 13:05
bişi oLmadan anLaşırLAr
okanoo28 Tarih: 29.10.2006 12:54
Hiç birşeycik olmaz konuşurlar birbirlerini tehdit ederler mangal ateş bırakmazlar sonucunda anlaşırlar..

Aynı fikirdeyim
olumsuzCO Tarih: 29.10.2006 12:21
[COLOR=coral]nsl yani bole sey olur mu?? :20:
puslukurt Tarih: 10.10.2006 10:07
Hiç birşeycik olmaz konuşurlar birbirlerini tehdit ederler mangal ateş bırakmazlar sonucunda anlaşırlar..