Meyveleri rengine göre tüketilmek birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynuyor.


Meyve Suyu Endüstrisi Derneği'nin yaptığı araştırmaya göre, meyvelerin doğal renklerine göre tüketilmesinin hastalıkların tedavisinde etkili olduğu ortaya çıktı. Buna göre, ateşli kırmızı diye tabir edilen kırmızı meyvelerin birçok kalp ve damar hastalıklarında tedavi edici rol oynadığı ve kanser riskini azalttığı, idrar yollarının sağlıklı çalışmasını sağladığı ve hafızayı geliştirici etkisi bulunuyor. Hem kırmızı hem de turuncu meyve ve sebzelerde bulunan beta karoten maddesi, kardiyovasküler hastalıkları ve kanser riskini azaltıyor, gözleri güçlendiriyor. Yeşil meyve ve sebzeler de kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Doğum sırasında meydana gelebilecek olan kusurları engellerken, kırmızı kan hücreleriyle kemik ve dişlerin güçlü olmasına da yardımcı oluyor. Birçok meyvede bulunan K vitamini, demir, magnezyum ve kalsiyum, kemiklerin ve dişlerin güçlü ve kanın sağlıklı olmasını sağlıyor. Mavi, mor ve siyah kategorisinde bulunan sebze ve meyveler de kalp ve idrar yollarını geliştirirken aynı zamanda yaşlanmayı geciktiriyor. Yabanmersini ve kızılcıkta bulunan antioksidanlar mesane enfeksiyonlarından, ülser ve diş eti hastalıklarına kadar korunma sağlıyor. Ayrıca bunlarda bulunan ve yoğunlaşmış tanenler olarak bilinen maddeler istenmeyen bakterilerin hücrelere ve organlara yapışmasını engelliyor.

Yoğurt suyu çok faydalı

Yoğurdun suyuna sarı ve yeşilimsi rengi veren 'Riboflavin' isimli vitamin. Yoğurt suyunun dökülmesi ile sağlık açısından faydalı olan bu vitamin boşa gidiyor. B2 vitamini eksikliği, göz ve ağız kenarlarında çatlamalar ve yaralara neden oluyor. Yoğurt suyunda da bulunan B2 vitamini, vücuttaki protein, karbonhidrat ve yağlarla etkileşim içine girerek, onların kullanılmasını kolaylaştırıyor.

Yumurtanın sarısı yaşlılar için faydalı

ABD'de yapılan bir araştırma, yumurta sarısındaki lutein ve zeaksantinin gözlerde ortaya çıkan yaşla ilgili dejenerasyon ve katarakta karşı koruyucu etki gösterdiğini ortaya koydu. Yumurtanın faydaları konusunda birçok araştırma yapıldığı, yumurtanın anne karnındaki bebekten, 60 yaşındaki yaşlılara kadar herkes açısından faydalı bir gıda olduğu belirtildi. Göz sağlığındaki rolleri dışında yumurtanın, kalp-damar hastalıkları ve kansere karşı da iyi geldiği vurgulandı.

Böbrek dostu Elma

Meyve ve sebzelerin yararını bilmeyen yok. Reçetelerini 'Meyve ve Sebzelerin Gizli Güçleri' adlı kitapta toplayan Jay Kordich kabızlığa karşı patates, havuç, elma ve maydanoz suyunu önerirken baş ağrısına karşı da elmayla karıştırılan ceviz suyunu öneriyor. Tek başına yendiğinde de son derece yararlı bir meyve olan elma böbeklerin temizlenmesine, sindirim rahatsızlıklarının kontrol edilmesine yardım ediyor.

Brokoli sağlığın anahtarıdır

Uzmanlar, brokolide, havuçtakinden daha fazla beta karoten bulunduğunu söyleyerek, bu sebeple yenilebilecek, suyu içilebilecek en iyi besinlerden olduğunu kaydediyor. Beta karotenin, güçlü bir kanser savaşçısı olduğunu vurgulayan uzmanlar, yemek borusu, mide, bağırsak kanserleri tehlikesini azalttığını ifade ediyor. Brokolinin ayrıca, B1 ve C vitamini ile dolu olduğunun altını çizen uzmanlar, yüksek miktarda kalsiyum, kükürt, potasyum ve selenyum maddeleri içerdiğini belirtiyor. Mineral ve demir eksikliğini gideren brokolinin vitamin deposu olduğunu bildiren uzmanlar, suyunun havuç veya elma suyu ile karıştırılarak içilmesinin de faydalı olduğunu kaydediyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 664
favori
like
share
DİDEM Tarih: 14.10.2006 10:38
meyveyi çok sever vede tüketirim hepsinin
faydası var teşekkürler özlem
guven80 Tarih: 12.10.2006 14:12
faydalı oldun sagol
zealotchap Tarih: 11.10.2006 13:35
günümüzde hormonsuz meyve sebze bulabilmek o kadar zor ki...

tşkler...
SU-PERISI Tarih: 10.10.2006 13:17
meyvelerin doğal renklerine göre tüketilmesinin hastalıkların tedavisinde etkili olduğu biliniyor ama dogal olan meyveyi bulabilirsek
Adonis Tarih: 10.10.2006 11:06
Aslinda cok faydali bir arastirma lakin biz dogru dürüst dogal meyve bulamiyoruzki birde rengini arastiralim ne yazikki tükettigimiz meyvelerin cogu suni yani sera mali veya herhangi bir ek gelistirici enjekte edilip piyasaya sadece ticari amcli sürülmüs meyveler.Bu konuyu acan özlems arkadasa tesekkürler ana konu olarak cok faydali olacagina inaniyorum