Ramazan diyeti
Ramazanın üçüncü haftasına başladık, yani koca Ramazan ayının yarısı bitti neredeyse. Eminim ki oruç tutanlarınız, tutmak isteyenleriniz, iftarda ne yemeli, ne yememeli ve daha pek çok konuyu okumuşsunuzdur..
Ya da tecrübelerinizden biliyorsunuzdur.
Ben de bu sebeple biraz farklı olarak nasıl bir şeyler yazmalıyım diye düşünürken, çok sevdiğim bir arkadaşım Ramazan Diyeti yazısıyla imdadıma yetişti.. Yazının içeriği tamamen kendisinin çünkü fitoterapi ile ilgileniyor ve bir aktar dükkanı var.
Bakalım Ramazan Diyeti nasıl oluyormuş?
"Bütün gün vücudunuz susuz kaldığı için iftar yemeğine mutlaka bir bardak su, ardından 2 tane hurma, incir, ceviz ve mevsimin meyvesi ile başlayın.
Sonra hemen yemeklerle devam etmeyin, bir soluklanın, gözünüzü yemeklerde dolaştırın ve doyurun. Bu şekilde yemeğe bir 5-10 dakika ara verin. Bu aradan sonra fark edeceksiniz ki iştahınız kaçmış!
Simdi bir tabak çorba için. Bol salata, sebze yemekleri tercih edin. Unutmayın ki tıka basa doymak demek sağlıklı beslenmek demek değildir.
Tatlıyı yemekten 1-2 saat sonra yeyin..
İftardan sonra yatana kadar rezene+yeşil çay+biberiye+funda karıştırıp 1;5 fincan arası için. Gece yatarken ya da sahurda 1 yemek kaşığı bal, mide yanmalarını önler.
Sahurda muz yiyin bu sizi tok tutacaktır. Muzda bulunan magnezyum ve potasyum baş ağrılarını ve unutkanlığı engeller.
Kırmızı etten ve aşırı tatlıdan uzak durun.
Haftada 2 kere balık yemeye çalışın.
Pilav ve makarnanın üstüne mayonez, yoğurt dökmeyin. Kırmızıbiber veya karabiber tercih edin karbonhidratı yakar.
Ramazan boyunca iftarda ya da sahurda bir multivitamin ile bedeninizi destekleyin."
Hepinizin sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmenizi diliyorum.

Gilbert Sendromu
Bazı irsi karaciğer anormallikleri kanda bilirubin miktarının çok yükselmesine neden olur. Bu duruma sarılık diyoruz. Gilbert sendromu, doğumsal ve ailevi bir hastalıktır. Toplumun % 3-6sını etkilemektedir. 45 yaşlarında ve erkeklerde sık olarak görülür. Karaciğer hücreleri kandan bilirubini alamamakta, işleyip vücuttan atamamaktadır. Bunun nedeni bir enzimin eksikliğidir. Sarılık oldukça hafiftir, ancak uzun süren açlık, ateş ve enfeksiyon gibi nedenlerle daha belirgin hale gelebilir. Hastalarda bilirubinin arttığı dönemlerde hafif bir halsizlik, bulantı ve karın üst kısmında ağrılar meydana gelebilir. Gilbert sendromu karaciğere zarar vermez; tedavi edilmesi gerek yoktur.


Otoimmun hepatit
Bağışıklık sistemi hücreleri kemik iliğinde yapılır. Bu hücreler vücudumuza zarar verebilecek her türlü etkenle savaşır.
Bağışıklık sisteminin önemli özelliklerinden biri, savaşı asla kendi hücrelerine karşı vermemesidir. Ancak bazen bir sorun çıkar ve bu işleyiş bozulur.
İşte otoimmun hepatitte vücut kendi karaciğerini yabancı bir organ olarak algılayıp tahribat yapabilir. Eğer kronik hastalar zamanında teşhis konulup tedavi edilirse, yaşam süreleri normal insanlarınkinden farklı değildir.
Temel tedavi ilacı kortizondur. Tedavisiz bırakmanın sonuçları tehlikeli olabilir. Akut olanların yüzde 70'i tedaviyle iyileşiyor, yüzde 30'u ise karaciğer nakli gerektirebiliyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1139
favori
like
share
Gönülce Tarih: 11.09.2007 09:19
teşekkürler
Lulu Tarih: 10.09.2007 17:35
kuber Tarih: 28.08.2007 11:50
emeğine sağlık kardeşim faydalı bilgilerin için
kurtjara Tarih: 10.10.2006 08:09
Burası daha uygun bu haber için arkadaşım