Gençlerbirliği'nin pilot takımı olmalarına rağmen beklentilerin üstüne çıkan OFTAŞ, Türk Telekom Lig A'da ağırlığını hissettirmeye başladı. Metin Diyadin'in öğrencileri maratonun adeta tozunu atıyor
Gençlerbirliği'nin kendisine altyapı desteği sağlaması ve kulübün transfer kazanımlarına yeni halkalar oluşturması için kurduğu Oftaş, Lig A'da fırtına estiriyor.
Eski adı ASAŞ olan, Başkent ekibinin basın sözcüsü Muammer Akyüz'ün inşaat şirketi Oftaş'ın sponsorluğunda yeni sezona başlayan kırmızı - siyahlılar, rakipleri tarafından gıptayla izlenecek bir çizgi yakaladı. Ligin namağlup temsilcisi lider İstanbul B. Belediyespor'un bu unvanına son veren Başkent ekibi, evinde Sebat'ı 5-1 yendikten sonra önceki gün de Mardin'i 4-1'le geçerek taraftarının alkışını aldı.
Gençlerbirliği'nde uzun yıllar görev yapan, bir dönem Fenerbahçe'de de forma giyen Metin Diyadin'in çalıştırdığı Oftaş, üzerinde şampiyonluk baskısı olmadan, güzel futbol oynayarak, bulundukları konumu korumayı hedefliyor.
Mücadeleci futbolunu, 90 dakika pes etmeyen yapısını takıma aşılayan Diyadin'in, Gençlerbirliği PAF takımı ile başlayan antrenörlük kariyerindeki 2. durağı geçen yılki adıyla ASAŞ olmuş. Diyadin, 4. haftada aldığı bu ekibi, şans tanınmamasına rağmen Lig A'ya taşımış.

Yaş ortalaması 21
Diyadin, istikrarlı çıkışın sırrını oyun prensiplerine olan sadakata ve takım içindeki uyuma bağlıyor. PAF takımından gelen ve 5-6 yıldır birlikte oynayan gençlerin oluşturduğu ekibin yaş ortalaması 21'i geçmiyor. Diyadin, Lig A'nın çetin atmosferine rağmen hiç 24 yaşında oyuncuları bulunmadığının altını çiziyor, bu ekipte milli takıma kadar gidecek yetenekli isimlerin bulunduğunu vurguluyor.
Diyadin, bu konuda iddialı, Süper Lig'de birçok takımda oynayacak kalitede oyunculara sahip olduklarını, birkaç yıl içinde Türk futboluna yeni yıldızlar kazandıracaklarını müjdeliyor. Ancak ilk tercihin Gençlerbirliği olduğunu da tekrarlamadan geçemiyor. Kayserisporlu Gökhan'ın, Emre Toraman'ın bu takımdan çıktığını da işaret edip, "bekleyin ve görün" diyor.
Evindeki dört maçı da kazanan Gençlerbirliği Oftaş, tek yenilgisini Altay'a karşı aldı. Metin Diyadin, karşılaşmaya eksik çıktıklarını, iyi oynamalarına rağmen kaybettiklerini belirtiyor, "Ancak bunu fazla önemsemedik. Çünkü potansiyelimizi biliyorduk. Bu açıdan Belediye galibiyeti de sürpriz olmadı" sözleriyle kendilerine olan özgüvene işaret ediyor.

Hedef güzel futbol
Oyun felsefelerini kaliteye endekslemiş olan bu genç takımda öncelikli hedef iyi futbol, sonra skor. Metin Diyadin, "İzleyenlere zevk veren, futbolcularımızın da keyif alacağı bir oyun tarzı benimsiyoruz. Ne olursa olsun bundan taviz vermeyeceğiz. Biliyoruz ki rakibe kendimizi kabul ettirirsek, sonuç da peşinde gelecek. Bizim Malatya gibi, Diyarbakır gibi koşulsuz şampiyonluk beklentisi içinde olan bir hüviyetimiz yok. Ben şahsen oyuncularımı kazanma adına şartlandırmıyorum. Bir hedef de koymuyorum, bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Bizden böyle bir çıkış da beklenilmediği için, kulübün koyduğu kesinleşmiş hedef de yok. Her maça final niteliğinde çıkıyoruz. Öncelikli amaç, Gençlerbirliği ve milli takımlara oyuncu yetiştirmek" dedi.
Maliyeti 1,5 milyon YTL civarında olan, mütevazı kadroya rağmen ligin tozunu atan Oftaş, öncelikli olarak yerini ilk altı içinde korumak istiyor. Teknik Direktör Diyadin, "Şu anda üst sıralardaki ilk 8 takımın ilk altıyı oluşturacağını düşünüyoruz. Ben iddialı şeyleri sevmiyorum. Ne oynadığınız daha önemli. Ama final haftalarına girilirken, mutlaka ilk altı içinde yer almak istiyoruz" açıklamasını yaptı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 585
favori
like
share