Türk toplumunda psikiyatrist ve psikologlara gitme alışkanlığı bulunmadığına dikkat çekilerek, ruh sağlığı konusunda uzman kişilerden yardım almanın önemi vurgulandı.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden ''10-14 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Haftası'' dolayısıyla yapılan açıklamada, insanda ruh ve bedenin beraber çalışan iki oluşum olduğuna dikkat çekilerek, herhangi birinde meydana gelen hastalığın diğerinde de denge bozulmasına ve hastalıklara yol açtığı belirtildi.

Açıklamada, Türkiye'de ruh sağlığı sorunlarının önemli yer tuttuğu ifade edilerek, kanser hastalarının yüzde 26'sında, 4 milyon şeker hastasının yüzde 27'sinde ve 1 milyon 200 bin kalp damar hastasının yüzde 20'sinde depresyon tespit edildiği belirtildi.

Türk toplumunda psikiyatrist ve psikologlara gitme alışkanlığı bulunmadığına işaret edilen açıklamada, ruh sağlığı konusunda uzman kişilere başvurma ve yardım almanın önemi vurgulandı.

Sigara ve alkol kullanımının ruh sağlığına olumsuz etki yaptığına dikkat çekilen açıklamada, ''Sigara ve alkol kullanımı yol açtığı bedensel zarar ve ölümlerin yanı sıra, kişilerin ruh sağlığına da büyük zarar veriyor. Bağımlılık yapma özelliği olan sigara ve alkol, kişi ve toplumlarda her açıdan kayıplara yol açıyor'' denildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 372
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 11.10.2006 12:42
toplumumuzda psikologa gitme alışkanlıgı yok denecek kadar az, ruh saglıgı için uzman kişilerden yardım alınmalı teşekkürler özlem