Başbakanlık Bursu Alma Şartları - Başbakanlık Bursu Başvuru Belgeleri - Başbakanlık Bursu Başvuru Formu - Başbakanlık Bursu Başvuru Tarihi - 2011 2012 KYK Öğrenim ve Burs Sonuçları Açıklanma Tarihi - 2011 2012 Üniversite Kredi ve Bursluluk Sonuçları - 2011-2012 başbakanlık burs başvuru tarihleri

Başbakanlık bursu nedir?

Başbakanlık bursu resmi adıyla ‘Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu’ Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu aracalığı ile Açıköğretim Fakültesi dahil tüm lisans ve yüksek lisans programlarında öğrenim gören üniversitelilerin yararlanabildiği ve 2009 itibariyle burs alma şansınızın en yüksek olduğu burs imkanıdır.

burs başvurularıKimler başbakanlık bursu alabilir?

Üniversiteye yeni gidecek bir adaysanız, öncelikle ÖSS tercih formunuzda bulunan burs, ya da kredi istiyor musunuz? bölümünü işaretlemeniz gerekmektedir. Bu kutuyu işaretlediyseniz, başbakanlık ya da öğrenim kredisinden biri çıkacak demektir. Sonuçlar ise okul açıldıktan sonra öğrenci işleri bürolarına asılır.

Bunun yanı sıra;

1-Ön lisans öğrencileri

2-Lisans öğrencileri

3-Açık Öğretim (Sadece öncelikli öğrenciler, şehit,gazi çocuğu,anne baba ölü vb.)

4-İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez.)

5-Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez)

6-Vakıf Üniversitesi öğrencileri

7-ÖSYM Sınavı sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık, yabancı dil dallarında ilk 100′e giren öğrenciler

8-Ülke adına müsabakalara katılan, Amatör Milli Sporcu öğrenciler,

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !
.

9-İkinci öğretim de okuyan öğrenciler

Burstan yararlanabilir.

Bursunuz hangi durumlarda kesilir?
Başbakanlık bursu her ayın 7′ sinde hesaplara yatar. Bursu almaya hak kazandığınızda alttan 3′ten fazla dersiniz olmadığı sürece bursunuz eğitim süreniz boyunca yatar.

İstenilen Belgeler

Burs müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi, anne, baba meslek belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler alınmamakta ancak, kontrolleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamlarda yapılmaktadır. İstenilen belgeler öğretim kurumlarında ve kurumun [url]www.kyk.gov.tr[/url] adresinde ilan edilmekte, Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin ise adreslerine duyuru yapılmaktadır.

üniversiteli kızÖncelik Belgeleri

- Amatör Milli Sporcu belgesi, ilgili federasyondan alınacak,

- Şehit veya gazi çocuğu belgesi

(Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar (tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak),

- Lise ve dengi öğrenimlerini Yetiştirme Yurtlarında tamamlama belgesi,

- Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlama belgesi,

- Anne ve/veya babası Yurtkur’da çalışanlar, emekli olanlar (ilgili kuruluştan alacakları onaylı belge),

- 5532 Sayılı Kanun kapsamında terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar (valilikten alınacak)

Öğrenciler söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun “Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Küçük bir hatırlatma!
Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi; öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Kimler başbakanlık bursu alamaz?

Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan ögrenciler, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,

Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler
Giriş tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
Yabancı uyruklu öğrenciler,
Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
Ek (Artık Yıl) süre öğrenim gören öğrenciler,
Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler , burs alamaz.


Binlerce üniversite öğrencisinin merakla beklediği Kredi Yurtlar Kurumu Başbakanlık Bursluluk Sonuçlarının ne zaman sonuçlanacağı netleşmeye başladı…

Başvuru formunda “Burs istiyorum.” seçeneğini işaretleyen öğrencilerin en az %80′lik bir dilimine başbakanlık bursu(karşılıksız) çıkacak. Burs alacak öğrencilerin belirlenmesinde, “okuyan kardeş sayısı”,”gelir durumu”,”mal-mülk miktarı” gibi unsurlar etkili olacak.

KYK Burs sonuçlarının aralık ayı sonu itibariyle öğrencilere duyurulması beklenmekte. Zirâ bu durum önceki yıllarda da bu şekilde olmuştu. 2011-2012 yılı için KYK Öğrenim Kredisi ve Burs başvurusu yapan öğrencilerin hangisine hak kazandığı şu anda belli fakat hükümet bu öğrencilere yapacağı ödemeleri 2012 Malî bütçesinde belirttiği için duyuruyu aralık sonunda yapmayı planlıyor. Hükümet’in öğrencilere ilk ödemeyi 2012 Ocak ayında yapması bekleniyor.

Öğrenim Kredisi ve Burs Miktarı

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, önceki hafta yaptığı açıklamada 2012 yılı itibariyle burs ve kredi miktarını arttıracaklarını söylemişti. Ancak bu açıklama henüz bir resmîyet kazanmadı. 2012 Burs ve Kredi miktarı konusunda şu anda net bir şey söyleyecek olursak o da öğrencilerin 2012 yılında en az 250 TL’den fazla alacakları… Bilindiği üzere 240 TL miktarı şu anda alınan miktar.


KYK başvuru sonuçları 4 Eylül 2011 Pazar günü ([url]www.kvk.gov.tr[/url]
Asil listeden öğrenci kayıtlari 5 Eylül -16 Eylül 2011
2011-2012 öğretim yılı için yurt açılısı 12 Eylül 2011

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 38097
favori
like
share
Esra Özer Tarih: 23.08.2012 18:10
başvuru nasıl oluyor
Leyl-i Lal Tarih: 26.06.2012 21:59
Başbakanlık Bursu nedir - başbakanlık bursu başvuru tarihleri 2012

Bir öğrenci için, en güzel burstur T. C Başbakanlık Bursu. Neden? Çünkü, çıkması en kolay burstur. Özellikle sadece anne ve babanızdan birisi çalışıyor ve de okuyan başka kardeş ya da kardeşleriniz varsa. Ve bir güzel yanı da bir yıl boyunca en fazla alttan 2 ders bırakmanız durumunda 4 yıl boyunca bu burs kesilmeden, yaz-kış devam eder. Yani 4 yıl boyunca yılın 12 ayı bu bursu alırsınız. Ve işin garip yanı, üniversiteye yeni başlayan öğrenciler bu bursa başvuruda bi haberdir. Ben de şahsen bu bursu kazanan şanslı öğrencilerden birisiydim ve ne yazık ki; aşırı tembel olduğumdan dolayı bir kaç ay sonra kesilip, krediye dönüşmüştü.

2010 Başbakanlık Bursu nasıl yapılır? Başbakanlık Bursu başvurusu ne zaman yapılır? Başbakanlık Bursu başvurusu tarihleri…
Hepsini tek seferde yanıtlayacağım. Okula başladıktan, 1-2 hafta sonra, okulunuzun ”öğrenci işleri bürosu”na gidip; ”başbakanlık bursu başvuru formu” isteyin. Öğrenci işleri size bu formu verecek, siz de doğru bir şekilde doldurduktan sonra, öğrenci işlerine teslim edeceksiniz. Başbakanlık bursu çıkması durumunda ise, size 1 tl’lik (belki artmış olabilir) sembolik bir senet imzalatılacak. Bunun ardından yanılmıyorsam şubat ayı gibi, toplu bir para alacaksınız. Ve yine yanılmıyorsam alacağınız toplu para 800 tl gibi bir miktar olacak. Ve bundan sonra her ayın 7′sinde, herhangi bir Ziraat Bankası atmsinden düzenli olarak paranızı çekmeye devam edeceksiniz. Başbakanlık Bursu şartları yok. Herkes başvurabiliyor.

Başbakanlık Bursu ne zaman kesilir?
Bir sene boyunca altta 3 dersiniz kaldı mı, direkt kesilir ve krediye döner. Artık başbakanlık bursu aldığınız atm kartı da işe yaramaz, Ziraat Bankası’na gidip, yeni bir atm kartı alıp, kyk kredisini çekmeye devam edebilirsiniz. Sene sonunda 1 ya da 2 dersiniz altta kaldı mı herhangi bir kesilme olmaz, başarılı sayılırsınız ve bursu almaya devam edersiniz.

Başbakanlık Bursu ne kadar derseniz peki, geçen yıl 200 TL idi, bu yıl bilmiyorum. Başbakanlık bursuna 1. sınıfta da, ara sınıflarda da başvurabilirsiniz.

Alinti
Leyl-i Lal Tarih: 20.09.2011 09:58
2011-2012 başbakanlık burs başvuru tarihleri
KYK tarafından (Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü) yılın 12 ayı üniversite öğrencilerine karşılıksız olarak verilen burstur. Ödemeler her ayın 7'sinde burs alan öğrencinin Ziraat Bankası hesabına yatırılır. Burs miktarı 2009 - 2010 eğitim döneminde 200 TL, 2010 - 2011 döneminde ise 240 TL idi. 2011-2012 döneminde en az 250 TL'ye yükseleceği bekleniyor. (LYS'de ilk 100'e girmeyi başaran öğrencilere bu miktarın 3 katı ödenir.)

Başbakanlık Bursu başvuruları değerlendirirken KYK belli kriterlere önem verir. Örneğin öğrencinin şehit çocuğu olması, yetiştirme yurdunda barınması veya vakıf yurdunda kalması, anne ya da babanın vefat etmesi veya boşanması ve üniversitede okuyan kardeş varlığı burs tahsisi konusunda öncelik nedeni olmaktadır.
Başbakanlık Bursu için önlisans, lisans, yüksek lisans, vakıf üniversitesi öğrencileri ve ikinci öğretim öğrencileri başvurabilmektedir. 2011 LYS'ye giren öğrenciler için 2011-2012 Başbakanlık Bursu başvurusu tarihleri 19-28 Ağustos tarihleri arasında yapılıyor. 28 Ağustos da dahil... Ancak ara sınıf öğrencileri 7 Ağustos'ta KYK'ya burs başvurularını tamamladı.

Başbakanlık Bursu sonuçları 4 Eylül 2011 tarihinde açıklanacak. İlk bursların ödemeleri 7 Ocak 2012'de yatırılacak. Daha önceleri Ekim, Kasım, Aralık bursları da toplu olarak yatırılsa da 2 yıl önce bu uygulamadan vazgeçildi. Yani 4 aylık burs yerine sadece 1 aylık burs verildi. Dolayısıyla ilk bursunuz Ocak'tan itibaren her ay yatar.

Alinti