bacak ağrısının nedenleri - bacak ağrısına ne iyi gelir - bacak ağrıları neden olur - bacaklarda ağrı - bacak ağrısı şikayeti - bacak ağrılarını önlemenin yollarıVarisleri olan bir hastanın şikayetlerini şu şekilde sıralamak mümkündür: Ayaklarda ağırlık hissi veya duygusu, genişleyen damarların üzerinde ve periyodik ağrılar, tüm bacakta gizli olan ağrılar, ayakta dururken veya ayakları sarkıtarak oturma pozisyonunda artar. Bacakta yanma ve kan akımında yavaşlama vardır. Akşama doğru ayaklarda şişme olur. Diz altındaki kaslarda kramplar olur ve daha çok gece rastlanır. Ayrıca büyük varislerin çirkin görünmesine bağlı olarak meydana gelen psikolojik bozukluklar gözlenebilir.
Damar cerrahi uzmanı Dr. Cafer Abbasoğlu, sübjektif olan belirtileri değerlendirmek için sorulması gereken sualleri şu şekilde sıralamıştır:
1-Ailenizde varis var mı?
2-İlk kez varislerinizi ne zaman farkettiniz?
3-Akşamları ayaklarda,bacaklarda şişme oluyor mu?
4-Ayaklarınızda, ayakta durmakla veya ayaklarınızı sarkıtarak oturmada rahatsızlık oluyor mu?
5-Gece ve dinlenmekte iken ağrınız oluyor mu?
6-Yürüyüşte veya yüzme esnasında ayaklarda ağrınız artıyor mu, yoksa azalıyor mu?
7-Ağrıyı daha çok bacağın iç yüzünde mi yoksa dış yüzünde mi hissediyorsunuz?
8-Ağrıyı bıçak saplar gibi mi yoksa künt mü hissediyorsunuz?
9-Merdivenlerden inip çıkarken bacak eklemlerinde ağrı oluyor mu?
10-Bayan ise geçirdiği hamilelik sayısı?
11-Rahatsızlık bayanlarda muayyen günlerden önce artıyor mu?
12-Yüzeylerdeki damarlarda tıkanma oldu mu?
13-Ven dediğimiz toplardamarlarda iltihaplanma oldu mu?
14-Herhangi bir ilaç alıyor musunuz?
15-Elastiki çoraplar kullanıyor musunuz?
16-Daha önce ilaç ile varis tedavisi yapıldı mı?
17-Varisler için operasyon geçirdiniz mi?
18-İşinizin gereği ayakta çok duruyor musunuz?
19-Araba kullanıyor musunuz?
20-Spor yapıyor musunuz?
21-Herhangi bir sistemik hastalığınız veya organ hastalığınız var mı?
Bu soruları kendi kendinize sorarak teşhis koyup doktorunuza gidersiniz. Kural olarak ağrı ve rahatsızlık varislerde sporla ve hareket etmekle azalır. Ayakta durmakla veya ayakları sarkıtarak oturmada artar.

zun süre ayakta durmayı ya da oturmayı gerektiren bir işte çalışan kişiler günün sonunda bacaklarında ağırlık hissedebilirler. Bu durumlarda kan dolaşımı, yerçekimine karşı verdiği savaşta zorlanmaya başlıyor. Kasların uygun bir şekilde hareket ettirilmesi (yüzmek ya da jimnastik) ve uygun çorapların tercih edilmesi kan dolaşımını kolaylaştırıyor.

Bunun yanında fazla kiloları atmak ve gün içinde arada sırada da olsa ufak hareketlerde bulunmak yararlı. Eğer ağırlık hissi şişkinlik ile birlikte ortaya çıkıyorsa, bu damarlarda önemli rahatsızlıklar olabileceğinin bir göstergesi.

Dengesiz kalp atışları ve siroz hastalığı sayesinde de bacaklar şişebilir ve ağırlaşabilir.

Birinci durumda kan dolaşımının yavaşlaması sonucu tuz ve sıvı akışı azalıyor, ikincisinde ise çalışmayan karaciğer sorun yaratıyor.

Eğer bacakların şişmesi belli oluyorsa, aniden ortaya çıkmışsa ve açıklanamıyorsa, sorun filtre görevini yerine getiremeyen böbreklerden kaynaklanıyor olabilir. Doktora başvurmak gerekiyor. Sabahları bacaklarınızın şişmesinde ve ayakkabı giymekte zorlanmanızda korkulacak bir durum yok. Yürümeye başladığınız an bu sorun ortadan kalkacaktır. Bu uzun gece dinlenmesi sayesinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Kadın bacaklarının bir diğer problemli bölümü ise kılcal ve atar damarlar ve bacakta oluşan morluklar. Kan bacaklardan kalbe doğru çıkıyor, bu sırada da küçük kapakçıklar sayesinde yerçekimine karşı geliyor. Damarlarda varis gibi önemli rahatsızlıklar meydana gelebiliyor. Ama bu sorunlar öldürücü hastalıklara yol açmıyor.

Estetik mucizeler ve siz

Mucizelerle dolu estetik cerrahi: Klinikte geçirilen birkaç gün ve düşlediğiniz fiziki sonuç! Tamamıyla böyle mi? Bazı önemli eğer’ler dışında evet…

Eğer size operasyon öncesi ve sonrası olacaklar ile ilgili yeterli bilgi verildiyse,

Eğer operasyonu yaptırmak istediğinizden eminseniz,

Eğer doktor işinde başarılıysa,

Eğer operasyonun yapılacağı ameliyathaneden ve anestezi uzmanından eminseniz,

Eğer sağlığınız buna elverişliyse,

İşte o zaman estetik cerrahi için evet diyebilirsiniz.

Ama bacaklarınız kısa, kemiksel özelliklerden dolayı şişman ya da kaslı ise estetik cerrahinin sizin için yapabileceği hiçbir şey yok.

Güneşe evet, sıcağa hayır

Kadın çekiciliğinin en önemli unsurlarından biri bacaklar. O zaman güzel ve sağlıklı olmaları gerekir. İşte unutmamanız gereken bazı noktalar:

Sıcak ile temastan kesinlikle kaçının; kaynar sular, saunalar, ayak ya da bacaklarla direk temasta bulunan ısıtma araçları.

Güneş banyosunun yararlarını unutmayın. Sahilde bacaklarınızı havlu ile kapatmamaya özen gösterin.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2466
favori
like
share