Grip aşısı, eylül-kasım arasında yapılırsa kış ortasında bağışıklık en üst düzeyde olur.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, ’’Grip aşısı, eylül-kasım arasında yapılırsa grip salgınlarının başladığı kış ayları içerisinde bağışıklık en yüksek düzeyde olmuş olur’’ dedi.

Özlü, gripten korunmak için düzenli yaşamak, uyku ve dengeli beslenmeyi ihmal etmemek, alkol ve sigara alışkanlığını sınırlamak ve eğer varsa kronik şeker, kalp, akciğer hastalıklarının bakım ve tedavisini usulüne göre yapmak gerektiğini ifade ederek, ’’Gripten korunma amacıyla aşılar da geliştirilmiştir. Aşının koruyuculuğu değişkendir. Grip olmayı önlemese bile hastalıktan dolayı hastanelere yatışı, zatürre ve ölüm gibi ağır komplikasyonların sıklığını azalttığı bildirilmektedir. Bazı çalışmalarda grip sonrası görülen zatürreleri önlemede yüzde 50-60, ölümleri önlemede yüzde 80 etkin olduğu bildirilmiştir’’ diye konuştu. Bir önceki yıl aşılanmış olmanın yeterli koruma sağlamayabileceğini belirten Özlü, şöyle devam etti:

’’Bu nedenle her yıl, o yıl için üretilmiş olan yeni aşıdan eylül-kasım ayları arasında tek doz olarak yapılması gerekmektedir. Çünkü, aşılamayı takiben yeterli bağışıklığın oluşması için 1-2 aylık süreye gerek vardır. Grip aşısı, eylül-kasım arasında yapılırsa grip salgınlarının başladığı kış ayları içerisinde bağışıklık en yüksek düzeyde olmuş olur.’’

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 452
favori
like
share
zealotchap Tarih: 11.10.2006 13:20
tkşler superisi...

ayrıca aşımızı olduktan sonra sıkı giyinmek lazım...