ABD'de yapılan bir araştırma, kemoterapinin, beyin metabolizması ve kan dolaşımında değişikliklere sebep olduğu ve bu değişikliklerin etkilerinin, 10 yıla kadar devam edebileceğini ortaya koydu.

Çalışmayı yapan araştırmacılar, buluşun kanserden kurtulan pekçok kişinin yaşadığı zihinsel gerilik ve karmaşayı açıklayabileceğini ifade etti. Los Angeles'taki Kaliforniya Üniversitesinde yapılan çalışma, Meme Kanseri Araştırmaları ve Tedavi dergisinin (Breast Cancer Research and Treatment Magazine) internet sitesinde de yayımlandı.

Araştırma, meme tümörü aldırmış toplam 21 kadın üzerinde yapılırken, bu kadınlardan 16'sının kemoterapi tedavisi görmüş, beşinin ise görmemiş hastalardan oluştuğu belirtildi. Araştırmaya alınan 21 kadının test sonuçlarının, meme kanseri olmayan 13 kişilik kontrol grubunun sonuçlarıyla kıyaslandığı ifade edildi.

Araştırmacılar, 5 ila 10 yıl önce kemoterapi tedavisi görmüş olan kadınlarda, beynin ön yüzeyinde metabolizmanın daha yavaş çalıştığının ortaya çıktığını, aynı kadınların hafıza testine tabi tutulduklarında da beyinlerinin ön yüzeyi ve beyinciğe giden kan akışında ani bir hızlanma olduğunu kaydetti.

Uzmanlar bu ani hareketliliğin, belirli bir bilgiyi hatırlayabilmek için kemoterapi tedavisi görmüş kadınların beyninin, bu tedaviyi görmemis kadınlara oranla daha çok çalışmasından, yani o bilgiyi hatırlamakta zorlanmasından kaynaklandığını belirtti. Uzmanlar, kemoterapi tedavisi gören hastaların en azından yüzde 25'lik kesiminin, söz konusu belirtileri gösterdiğini belirtirken, Minnesota Üniversitesinde yapılan benzer bir araştırmada da bu oranın yüzde 82'ye çıktığı hatırlattılar.

Belirtileri gösteren kişilerin sıklıkla odaklanma, hatırlama ve aynı anda birkaç işi yapabilme sorunu yaşadıklarını da kaydeden uzmanlar, bu çalışmanın ilk kez kanser hastalarının beyin metabolizmalarında farklı değişiklikler olduğunu, ortaya çıkardığını vurguladılar. Araştırmada, meme kanserinin kadınlar arasındaki en yaygın kanser türü olduğuna ve her yıl, 211 bin yeni vakanın ortaya çıktığına da dikkat çekildi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 514
favori
like
share
casper Tarih: 12.10.2006 13:14
kesinlikle çok önemli bir konu,

ama kemoterapinin beyin metabolizmasına bu denli etkisini bilmiyordum,
tüm haStalara acil şifalar dilerim
sennur Tarih: 12.10.2006 11:39
:67:ihmal edilmemesi gereken bir konu 40 yaş üstü bayanların yılda bir kere mammografi ve meme ultrasonu çektirmeleri erken tanı ve tedavi açısından çok önemlidir.elle kontrolde genç veya yaşlı herkes için yapılması ,alınacak tedbirlerin başında geliyor. bilgiler için teşekkürler superisi
enrique Tarih: 12.10.2006 09:17
evet ihmal edilmemesi gerek, sağlık bu ya başka bişey değil, herşeyin başı,

Teşekkürler su perisi
ozlems_o Tarih: 12.10.2006 07:28
özellikle gögüs kanserinde bayanların kendini tedavi edebilmesi ve erken teşhise gitmesi imkanı var

bu türz sorunlarda ciddi olunması gerek :85:

teşekkürler su perisi
hicbirsey2001 Tarih: 11.10.2006 23:29
Bu haberi okuyan bütün bayan arkadaşlarıma annemle yaşadığım bir tecrübeye dayanarak sesleniyorum;

Memenizde ya da koltuk altı bölgenizde elinizle ya da gözünüzle farkettiğiniz sertliklerde (koltukaltı bölgenizde birkaç tane misket büyüklüğünde olabilir) kesinlikle hiç bekletmeden, bütün işinizi gücünüzü bırakıp hemen doktora koşun.

İhmal ederseniz , sonradan yaşayacaklarınız o anda hissettiklerinizden binlerce kat daha fazla acı olacaktır.

Allah kimseyi bu zor hastalıklara düşürmesin.