[COLOR=chocolate]Babel

Vizyona Giriş Tarihi
10.11.2006

Türü
Dram

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
142 dakika - 2006

Yönetmeni
Alejandro González Iñárritu

Oyuncular
Brad Pitt
Cate Blanchett
Gael Garcia Bernal
Koji Yakusho

Senaryo
Guillermo Arriaga

Müzik
Gustavo Santaolalla

Görüntü Yönetmeni
Rodrigo Prieto


Çölde, dünyada, kendi içinde kaybolmak...

Fasın uçsuz bucaksız çöllerinde patlayan tek el silah sesi, üç kıtadaki dört farklı ailenin yaşamını derinden etkileyecek olaylar zincirinin fitilini ateşler. Bu olaydan etkilenenler arasında Fasta turistik gezi yaparken ölüm kalım mücadelesi yaşamak zorunda kalan Amerikalı karı-koca, kazayla işledikleri suç yüzünden başı derde giren iki Faslı çocuk, Amerikalı iki küçük çocukla Meksika sınırını yasadışı yollardan aşan Meksikalı çocuk bakıcısı ve Tokyoda babası polis tarafından aranan asi ruhlu sağır Japon genç kız vardır.

Birbiriyle çatışma halindeki kültürlerin ve uçsuz bucaksız mesafelerin ayırdığı dört farklı insan grubu, izolasyon, keder ve üzüntü duygularının eşlik ettiği paylaşılmış kadere doğru hızla yol almaya başlarlar.

Bu olayı izleyen birkaç günlük süre içinde korku ve karmaşanın en uç noktalarında gezinen bu insanlar, kaybolma duygusunun çölde, dünyada, kendi benliğinde kaybolma- başdöndürücü etkisiyle yüzleşirken, aynı zamanda bağlılık ve sevgi gibi duyguların derinlikleriyle tanışacaklardır.
İnsanlığı birbirinden ayıran engellere dair
2006 Cannes Film Festivalinde en iyi yönetmen ödülü de dahil olmak üzere üç ayrı dalda ödül kazanan Babil, ülkemizde ve dünyada büyük beğeni toplayan Amores Perros Paramparça Aşklar ve Köpekler ile 21 Gramın yönetmeni Alejandro González Iñárritunun yeni filmi. Senaryosunu Guillermo Arriaganın kaleme aldığı filmin başrollerini Brad Pitt, Cate Blanchett, Gael Garcia Bernal, Koji Yakusho, Adriana Barraza, Elle Fanning ve Rinko Kikuchi paylaşıyor.

Yönetmen Iñárritu, çekimleri üç farklı kıtada ve dört dilde gerçekleştirilen; derinlemesine kişisel ve politik boyutlar arasında sürekli geçiş yapan bu etkileyici filmde, insanoğlunu birbirinden ayıran engellerin doğasını keşfe çıkmış. İncildeki Babil Kulesi hikayesinden yola çıkan Iñárritu, hikayenin günümüzdeki yansımalarını sorgularken, çağdaş yaşamımızın itici güçleri olduğu halde genellikle görmezden gelinen hatalı kimlikler, yanlış anlamalar ve iletişimsizlik yüzünden kaçırılan şanslar gibi kavramları irdeliyor. - İncilde, insanoğlunun cennete ulaşmak amacıyla inşa ettiği Babil kulesi karşısında öfkelenen Tanrının, insanları farklı farklı diller konuşmakla cezalandırarak gezegenin her yanında yaşayan insanların birbiriyle iletişimini kopardığından söz edilir. -

Babilin başarılı isimlerden oluşan kamera arkası ekiplerinde Oscar ödüllü görüntü yönetmeni Rodrigo Prieto (Brokeback Mountain); Oscar ödüllü prodüksiyon tasarımcısı Brigitte Broch (Moulin Rouge); Oscar ödüllü kurgu editörü Stephen Mirrione (Traffic) ve Oscar ödüllü besteci Gustavo Santaolalla (Brokeback Mountain) görev yapmış.

Kültürel ve dilsel sınırların birbirinden ayırdığı insanların öyküsünü anlatan film, karakterlerin fiziksel ve psikolojik yolculukları çevresinde gelişiyor. Yönetmenlik açısından en büyük zorlukları bu filmde yaşadığını, ancak projeye katılan herkesi olumlu etkileyen bir süreç yaşandığını söyleyen Iñárritu, Yüreğimi ve aklımı işgal eden düşünce ve duyguları ifade ederek kendimi arındırma ihtiyacından Babil doğdu. Yakın ve uzak ülkeleri derinden etkileyen, sonuçta bireysel trajedilere yol açan acı verici paradoksları anlatmak istedim diyor.

Bir söyleşisinde, Babilin Nereden geliyorum? sorusunun değil, Nereye gidiyorum? sorusunun cevabını arayan bir film olduğunu ifade eden yönetmen, sözlerini şöyle sürdürüyor: Babili çekmeye başlarken insanlar arasındaki farklılıkları konu alan bir film yapma düşüncesinden yola çıkmıştık. Bizleri ayıran fiziksel sınırları ve dil engellerini anlatacaktık. Ancak süreç ilerledikçe bizleri birleştiren sevgi ve acı gibi kavramlar üzerine bir film yapmakta olduğumuzun farkına vardım. Bir Japon ile bir Faslıyı mutlu eden şeyler farklı farklı olabiliyordu, ama sonuçta tüm insanların yaşadığı çaresizlik duygusu aynıydı. Bence Babilin çekimlerinin en güzel yanı, farklılıkların yanısıra ortak duyguların da altını çizen bir öze sahip olmasıydı.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1115
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 16:38
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
milkboy Tarih: 09.03.2007 21:25
özgürlüklerin sorgulanışı, iletişimsizlik, yalnızlık vs. vs. sert bir dram filmi

insanın içine bir yumruk gibi oturan sahneler birazda olsa sympathy for lady vengeance tadını verdi

izlenilesi
by_endi Tarih: 07.03.2007 15:54
tşk
SeM Tarih: 05.03.2007 19:06
gayet gusel bir film begendim
milkboy Tarih: 03.03.2007 21:41
kalite film

Alejandro González Iñárritu yine kesişen hayatları farklı açılardan ele alarak kader'i sorgulamaya ve hayat denen bilmeceyi kendi bakış açısıyla çözmeye çalışıyor
kurtjara Tarih: 23.02.2007 08:22
Oscar töreninde telaffuz bilmecesi

7 dalda Oskar adayı olan Babil filmi, ödül gecesinin sunucularını kara kara düşündürüyor.

Oscar töreni için hazırlıklar sürerken, 7 dalda Oskar adayı olan Babil filminin adının nasıl telaffuz edileceği hala netlik kazanmadı.

Nitekim, filmin başrol oyuncusu Brad Pitt, kısa süre önce katıldığı bir ödül gecesinde, filmin adını önce Babil, sonra Beybıl, son olarak da Babel diye telaffuz etmiş, sahneyi terk ederken de filmin adını nasıl telaffuz edecekleri konusunda hala anlaşmaya varamadıklarını söylemişti.

Yapımcılar aday gösterildiği 7 dalda da ödül alması durumunda, 7 kez anons edilecek filmin adının nasıl telaffuz edileceğini belirlemek için Akad ve Sami diliyle İbranice kaynakları araştırıyor.
akin42 Tarih: 07.02.2007 18:26
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
hsnorh Tarih: 25.01.2007 18:08
epey bi dalda oscar'a
aday olmuş...
iyi bi film heralde....
eskitoprak Tarih: 19.12.2006 09:56
guzel bir film