The Guardian

Vizyona Giriş Tarihi
27.10.2006

Türü
Aksiyon

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
dakika - 2006

Yönetmeni
Andrew Davis

Oyuncular
Kevin Costner
Ashton Kutcher
Derek Adams
Joe Arquette

Senaryo
Ron L. Brinkerhoff

Müzik
Trevor Rabin

Görüntü Yönetmeni
Stephen St. John

En azından diğerleri yaşasın

Başka hayatlar için kendilerini feda eden cesur Sahil Güvenlik Kurtarma Yüzücülerinin, daha önce gözler önüne serilmemiş heyecan dolu dünyası beyazperdede. Film bir çok Amerikalının, varlığından son Katrina Kasırgasının ölümcül sellerinden binlerce kişiyi kurtardıklarında haberdar oldukları, adı duyulmamış gözüpek kahramanların hayatlarını ve çalışmalarını konu alıyor. En azından diğerleri yaşasın! ilkesiyle yola çıkan kurtarma yüzücüleri, hayatlarını büyük fırtınalar ve devasa dalgalarda tehlikeye atmaktan çekinmeyen, özel eğitim almış bir ekip.

Efsanevi kurtarma yüzücüsü Ben Randall, yıkıcı bir fırtınanın yol açtığı ölümcül bir kazadan kurtulan tek kişi olmuştur. Kazanın hemen ardından, eğitmenlik yapmak üzere A Okuluna gönderilir. Bu okulda, genç ve kibirli çaylakların iyi ve cesur kurtarma yüzücülerine dönüşmelerini sağlayan üst düzey bir eğitim programı verilmektedir. Acı ve pişmanlıkla bozguna uğramış olan Ben, kendisini eğitime vererek okulun eğitim anlayışını baştan aşağı değiştirir. Ancak günün birinde öğrencilerinin, kimin ölüp kimin yaşayacağıyla ilgili çok zor bir seçim yapmak zorunda kalabileceklerini bilmektedir.

Ben, kendini beğenmiş yüzme şampiyonu Jake Fischerda en iyi olmak için gereken her şeyin olduğunu fark eder. Ancak en iyi olabilmesi için, olgunlaşmamış yeteneklerini kalbiyle birleştirebilmesi ve Benin geçmişte düştüğü hatalardan sakınması gerekmektedir. Alaska Bering Denizindeki ilk zorlu görevinde Jake, her şeyi riske etmenin ne demek olduğunu keşfederken, öğrendiği her şeyi ortaya koymak durumunda kalacaktır...

Kaçak (The Fugitive) filminin yönetmeni Andrew Davisin yönettiği Koruyucunun başrollerini Kevin Costner (Ben Randall) ve Ashton Kutcher (Jake Fischer) paylaşıyor. Senaryosu Ron L. Brinkerhoffa ait olan filmin oyuncu kadrosunda, Melissa Sagemiller, Clancy Brown, Sela Ward, Bonnie Bramlett, Neal McDonough, John Heard, Brian Geraghty, Dulé Hill ve Shelby Fenner var. Sahil Güvenlikin işbirliği ile gerçekleştirilen filmde gerçek kahraman cankurtaranlar da hem danışman, hem oyuncu olarak görev almış. Denizin gücünü hayata yansıtabilmek için bir çok yenilikçi mühendislik tekniğinin kullanıldığı filmde, inanılmaz hava koşulları ve etkenleriyle savaşı anlatmak için açık okyanustaki dalgaları ve rüzgarı simüle eden yenilikçi bir dalga tankı kullanılmış.


Askeriyenin hayat kurtarmaya dayalı tek kolu
Katılanların %50sinin başaramadığı kurtarma yüzücüleri eğitimi programı, tüm askeri eğitim programlarının en zoru olarak görülüyor. Eğitimi başarıyla tamamlayarak takdiri hak edenleri ise en derin, en soğuk ve en azgın sularda birbirinden tehlikeli görevler bekliyor. Bu görevlerde zor durumda kalmış, paniğe kapılmış ve tüm umudunu yitirmiş kişilere yardım etmeye çalışırken, aynı zamanda yön kaybı, yorgunluk, hipotermi, oksijen yetersizliği gibi sıkıntılarla da savaşmak zorundalar.

Sahil Güvenlik Kurtarma Yüzücüsü Programı, henüz 20 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen, tüm askeriyede en saygı duyulan kollardan biri. Program ilk olarak 1984 yılında, bir kargo gemisinin doğu kıyılarında fırtınaya yakalanıp mürettebatından 31 kişiyi kaybetmesi sonrasında Senatodan yetki almış. Ve bugüne kadar kadın ve erkeklerin katılabildiği türünün tek örneği olarak, ihtiyaç duyulan tüm felaketlere anında müdahale etmiş. Ancak buna rağmen, New Orleanstaki felaketzedelerin sel sularından kurtarılmalarına kadar bu cesur insanların hikayeleri pek anlatılmamış.

Kahramanlığın doğasını keşfedecek bir senaryo yazmak üzere yola çıkan senarist Ron L. Brinkerhoff, bu hikayeyi anlatmaya karar verme nedenini şöyle açıklıyor Polisler ve itfaiyeciler defalarca konu edilmişti, ama Sahil Güvenlik Kurtarma Yüzücüleri perdede henüz keşfedilmemişti. Beni bunu anlatmaya yönelten temel neden ise, Sahil Güvenlikin askeriyenin hayat almaya değil, kurtarmaya dayalı tek kolu olması oldu.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 642
favori
like
share
abilsan Tarih: 10.10.2008 10:27
teşeklkurler emeğinee
murat_dadas Tarih: 04.10.2008 14:34
çok saolun arkadaşlar
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 19:13
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
ozlems_o Tarih: 14.10.2006 20:06
çok güzel ve heyecanlı bi film bu azgın sularla savaşan sahil güvenlikçiler :85:

teşekkürler abi