Viral Hepatitle Savaşım Derneği Genel Sekreteri Pof. Dr. İsmail Balık, aşısı bulunmayan Hepatit C hastalığında en önemli unsurun erken teşhis olduğuna dikkat çekerek, Türkiye´de 600 bin kişinin Hepatit C hastalığını taşıdığını söyledi.

Hepatit C hastalığı hakkında kamuoyunu bilinçlendirme kampanyası başlatan Viral Hepatitle Savaşım Derneği, hastalığın bulaşma yolları ve tedavi yöntemleri konusunda toplantılar düzenliyor. Derneğin Genel Sekreteri Ankara Üniversitesi İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, henüz aşısı bulunmayan Hepatit C'nin tedavisinde en önemli unsurun erken teşhis olduğuna dikkat çekti. Hastalığın ilk safhasının hiçbir belirti göstermeden yıllarca sürebileceğini belirten Balık, "Hastalığın en önemli belirtisi hafif ateş, kas ve eklem ağrısı ile mide bulantısıdır. Bu emareleri kusma, iştah kaybı, karın ağrısı, ishal ve gözlerde sararma izler. Erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir hastalık olan Hepatit C, tedavi edilmediği durumlarda hastayı ölüme kadar götürebilir. HCV ile enfekte kişilerin sayısı Türkiye'de yaklaşık 600 bin kişi" diye konuştu.

Toplumun Hepatit C konusunda bilinçlenip, basit hijyen kurallarına uyarak hastalıktan korunabileceğini söyleyen Balık, yüksek tedavi maliyetleri olan siroz, karaciğer kanseri gibi komplikasyonların önüne geçilebileceğini ve ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlanabileceğini ifade etti. Dernek olarak herkesi test yaptırmaya çağırdıklarını dile getiren Prof. Dr. İsmail Balık, ekim ayı boyunca devam edecek kampanya süresince, olabildiğince fazla insana ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti. Hepatit C hastalığından korunma yöntemleri hakkında bilgi veren Balık, şöyle devam etti:

"Hastalıktan korunmak için tıraş bıçağı, diş fırçası, tırnak makası gibi şahsi eşyaları başkalarıyla paylaşmamak gerekir. Korunmasız cinsel ilişkide bulunmamalı, kesik, yanık ve diğer açık yaralar bandaj ile kapatılmalıdır. Dövme, piercing, akupunktur, sünnet, kulak deldirme, diş tedavisi gibi risk taşıyan işlemleri sağlıklı ve steril şartlarda yaptırmalı"


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 728
favori
like
share
DİDEM Tarih: 14.10.2006 10:33
tehlikeli bir hastalık erken teşhis çok önemli, teşekkürler
ozlems_o Tarih: 14.10.2006 00:47
erken teşhis ser hastalıkta çok önemmlidir

teşekkürler canım
refik Tarih: 13.10.2006 23:45
paylaşımların için teşekkürler
Adonis Tarih: 13.10.2006 23:45
Bu konuda bize yardimci oldugun icin tesekkürler