ABDnin Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Program Direktörü Doç. Dr. Duane S. Pinto, erken yaşlardaki kalp krizini birçok nedenin tetiklediğini söyledi.
Kadıköy Acıbadem Hastanesi Konferans Salonunda düzenlenen Kalp Krizi Önlenebilir mi? konulu toplantıda konuşan Doç. Dr. Duane S. Pinto, 50 yaş üzerindeki kişilerin kalp krizini daha yumuşak geçirdiğini, ancak 30 yaş altındakilerde ani ölümler görülebildiğini ifade etti.

Kalp krizindeki en önemli etkenlerden birinin sigara içilmesi olduğunu ifade eden Pinto, sigaranın bırakılması halinde kalp krizi riskinin 1 yıl içinde azaldığını, akciğer kanseri riskinin ise birkaç yıl daha sürdüğünü anlattı.

Birçok neden kalp krizinin erken yaşlarda ortaya çıkmasını tetikliyor diyen Duane S. Pinto, ABDde çocukların obezite sorunu yaşadığını, bunun önüne geçmek için büyük bir çaba sarf ettiklerini kaydetti.

Sporcularda sık sık meydana gelen kalp krizlerine de değinen Pinto, Sporcularda sıklıkla kalp ritm bozuklukları olur. Buradaki zorluk kalp hastalıklarının doğuştan olması ve fark edilememesidir. Sporun içinde kalp hastalıklarından anlayan bir spor hekimi olmalı, ayrıca sporcuların aile öyküsü da o hekimin elinde bulunmalı diye konuştu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 404
favori
like
share
DİDEM Tarih: 14.10.2006 10:37
çok dikkat etmek gerekir , özelliklede gençlerde çok riskli
ozlems_o Tarih: 14.10.2006 00:37
teşekkürler su perisi
Adonis Tarih: 13.10.2006 23:52
Bilgiler icin tesekkürler ama bazi yazilar rakam olarak cikmis düzeltilirse daha iyi olur sanirim