Büyük aşkın tanığı Pierre Loti

Pierre Loti Kahvesi, İstanbulun vazgeçilmez mekanlarından biri olarak, iki yüzyılı aşkın süredir hizmet veriyor. Haliç manzarası eşliğinde içilen kahve ya da çayın keyfi bambaşka oluyor. Kısa bir süre önce hizmete giren teleferik hattı sayesinde ulaşım daha kolay sağlanıyor.

Pierre Loti Kahvesi aşıkların buluşma yeri olarak bilinir. Şehrin karmaşasından bunalan ve huzur bulmak isteyenlerin de aklına gelen ilk mekanlardandır. Eyüp sırtlarındaki kahvenin yıllardır tercih edilmesinde, Haliç tepeden görülebildiği güzel bir İstanbul manzarasına sahip olmasının etkisi büyük.

Pierre Loti Kahvesinin geçmişi 19. yüzyıla dayanıyor. O zamanlarda adı, Rabia Kadın Kahvesiymiş. Kahvenin isminin Vahidizade ailesinden olan ve 1762de vefat eden Rabia Kadının adını neden aldığı bilinmiyor. 1800lü yıllarda Ragıp Ağa adında bir Bulgaristan göçmeni tarafından açıldığı ve o zamanki adının Ragıp Ağa olduğu da rivayetler arasında yer alıyor. Fransız yazar Pierre Lotinin 1870li yıllarda kahveye sık sık gelip gitmesiyle birlikte, kahve Pierre Loti Kahvesi olarak anılmaya başlanır. Bugün tipik bir Türk kahvesi olan mekanın bulunduğu bölge, Evliya Çelebi,nin Seyahatnamesinde ,İdris Köşkü Mesiresi olarak geçer. Kahvenin bulunduğu Eyüp semti, İstanbulun tarihi semtlerinden biri. Fatih Sultan Mehmetin, Eyüp Sultan Türbesini yaptırmasıyla birlikte semt gelişmeye başlamış. Aynı yıllarda bu yapılara medrese, aşhane, kütüphane, hamam ve diğer yapılar eklenmiş. Eyüp mezarlığı ve Eyüp Sultan Camisi, Eyüpün en çok bilinen ve ziyaret edilen tarihi yerleri arasında bulunuyor.


Fransız yazarla Aziyadenin aşkı

Pierre Loti Kahvesi ve Eyüpün tarihini anlatıp, kahvenin ismini aldığı ünlü Fransız yazardan söz etmemek olmaz. Gerçek adı Julien Viaud olan yazar, 1850-1923 yılları arasında yaşar. Aynı zamanda bir deniz subayı olan Loti, 1867 yılındaki Okyanusya Seferi sırasında, Büyük Okyanusta yetişen bir çiçeğin adı olan Loti takma adını alır. Loti, mesleği sayesinde dünyanın pek çok ülkesini gezer ve edindiği bilgiyi yazdığı romanlara yansıtır. Loti çok sevdiği erkek kardeşini ve çocukluk arkadaşını peş peşe kaybettikten sonra 15 yaşında ateist olur. Denizcilik öğreniminin ardından 1881de yüzbaşı, 1906 yılında da albay rütbesini alır. Selanikte karşılaştığı ve aşık olduğu Aziyade isimli Çerkez kölenin peşinden İstanbula gelir. Aziyade bir İstanbullunun kölesidir. İşte İstanbul aşığı olarak bilinen Pierre Loti;nin İstanbul serüveni bir aşkla başlar. Bu aşk yıllarca efsane gibi dilden dile aktarılır. İstanbula yerleşen yazar Türkçe öğrenir ve bir İstanbullu gibi yaşamaya başlar. Şehirden ve Osmanlı kültüründen çok etkilenen Loti, Eyüp sırtlarındaki tarihi kahveyi de o sıralarda keşfeder. Kahveye sık sık gelir, nargile içer ve insanlarla sohbet eder. O dönemde Aziyade ismini verdiği, hem aşık olduğu kadını hem de Osmanlı Dönemi İstanbulunu anlattığı romanını yazar ve bu romanla birlikte geniş kitleler tarafından tanınır. Kahvenin ismi de Pierre Lotiolarak anılmaya başlanır. Kahvenin bulunduğu tepeye de Pierre Loti Tepesi adı verilir.


Lotinin evinde Türk camisi

73 yıllık ömrü boyunca 40 esere imza atan Fransız yazar, Aziyade isimli kitabında aşkını şöyle dile getirir: Bir zaman gelecek ki bütün bu aşk rüyasından hiçbir şey kalmayacak. Bir zaman gelecek ki ikimiz de derin bir gecede kaybolacağız. Varlığımızdan hiçbir iz kalmayacak. Her şey, taşların üzerine kazılı isimlerimize kadar her şey silinecek Loti, bir süre İstanbulda kaldıktan sonra, Aziyadeyi bırakıp Fransaya dönmek zorunda kalır. Ülkesine döndükten sonra annesini mutlu etmek için zengin bir Fransız kadınla evlenir. Fransanın kuzeybatısındaki küçük bir kasaba olan Rochefortda yaşayan Pierre Lotinin evi ölümünden sonra müze haline getirildi. Turistlerin rehber eşliğinde gezdiği evin en büyük ve görkemli bölümü Türk camisinin bulunduğu bölüm. Caminin, mihrabı, türbeleri, tavandaki işlemeleri, duvardaki Osmanlı seramikleri ve havuzuyla gerçek cami niteliğinde olduğu söyleniyor. Caminin içinde üzerinde Arapça yazılar olan ve Aziyadenin İstanbuldaki mezarından getirilen yeşil bir mezartaşı da bulunuyor.

alinti

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 15773
favori
like
share
tuzla_buz Tarih: 15.10.2006 20:42
paylaşımın için saol..
ozlems_o Tarih: 15.10.2006 09:43
aradaki farklı karakterler gözümü aldığı için sildim onları

tarihimizin geçmişini bilmemek aslıdna bizim için çok kötü bi durum. istanbulda çok merak ettiğim yerlerden biri pierre loti kahvesi

bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler