Erken yaşlanma ve güneşin zararlı etkilerinden korunmak için yaz aylarında güneş koruyucuların kullanılması kaçınılmaz bir gerekliliktir. Jel, krem ve losyon olarak edinebileceğiniz güneş koruyuculardan hangisinin sizin cildinize uygun olacağını bilmek için cilt tipinizi ve hassaslığınızı değerlendirip buna göre seçiminizi yapmanız gerekir.

SPF denilen güneşten koruma derecesi, yüksek olduğu nisbette cildin zarar görmesini engelleyecek ya da geciktirecektir.
Amerikan Dermatoloji Akademisi ve FDA’ya göre cilt kategorileri şöyle ayrılıyor:

Kolaylıkla güneş yanığı oluşabilen, asla bronzlaşamayan, aşırı derecede güneşe duyarlı, kızıl saçlı ve çilli kişiler. (Örneğin; İrlandalılar,Gallerliler, İskoçlar)
Kolaylıkla güneş yanığı oluşabilen, çok az bronzlaşan, güneşe çok duyarlı, açık tenli, açık renk saçlı ve mavi gözlüler. (Örneğin;Kafkasyalılar. )
Bazen yanabilen, yavaş ve açık kahverengi tonunda bronzlaşabilen, güneşe duyarlı, ortalama cilt tipidir. ( Klasik cilt tipi)
Çok az güneş yanığı olabilen, daima orta kahverengi tonunda yanan, çok az güneşe duyarlılık gösteren cilt tipidir. (Örneğin;Akdeniz tipli Kafkasyalılar)
Nadiren yanabilen, çok iyi bronzlaşabilen, güneşe duyarsız ciltlerdir. (Örneğin; Orta doğu, İspanya kökenliler, bazı zenciler)
Hiç yanmayan, çok koyu tenli, güneşe duyarsız cilt tipidir. (Örneğin; Zenciler)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 493
favori
like
share