Reflü sonucu sık tekrarlayan ve bazen bebek uykudayken gerçekleşen kusmalar, mide içeriğinin akciğere kaçmasına neden olabiliyor.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Kılınç, bebeklerde 6 aya kadar mideyle yemek borusu arasında bulunan kapağın gevşek olduğunu, bu nedenle mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması olarak tanımlanan reflünün, 6 aya kadar normal karşılandığını belirtti.

Bebek düz yatırıldığı zaman ağzından emdiği sütün ya da mamanın gelmesinin normal olduğunu, bunun önüne geçmek için bebeklerin 30 derece açılı yataklarda yatırılmasını önerdiklerini ifade eden Kılınç, "Böylelikle yer çekimi etkisiyle mide içeriği geri gelmez. Mide içeriğinin geri gelmesinin ciddi riskleri var. Reflü sonucu sık tekrarlayan ve bazen bebek uykudayken gerçekleşen kusmalar, mide içeriğinin akciğere kaçmasına neden olabilir. Bu durum, bronşit, zatürre, astım ve alerjik hastalıklara zemin hazırlar" dedi.

Kılınç, 6. aydan sonra kusmaların devam etmesi, bebeğin sık sık akciğer enfeksiyonu geçirmesi durumunda reflünün ciddi bir şekilde değerlendirilmesi ve bu konuda gerekli tetkiklerin yapılması gerektiğini kaydetti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 626
favori
like
share
adsiz Tarih: 17.10.2006 17:48
Emeğe Sağlık casper835
SU-PERISI Tarih: 16.10.2006 22:52
teşekkürler kardeşim eline saglık faydalı bilğilerin için
ozlems_o Tarih: 16.10.2006 22:40
verdiğin bilgiler için teşekkürler casper :3: