Dünya Sağlık Örgütüne göre, 2020ye kadar kalp hastalıkları ve inme tüm dünyada hem ölüm hem de sakatlığın başta gelen sebebi olacak

Uzmanlara göre, sağlıksız diyet, fiziksel aktivitenin az oluşu ve sigara içmek gibi temel kalp damar sistemi risk faktörlerini kontrol etmek kalp hastalıklarını ve inmeyi önleyebilir.

Dünya Kalp Federasyonu ve Bayer Healthcare firması tarafından 8 ülkede (Arjantin, Kanada, Çin, Almanya, Güney Kore, Meksika, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri) yürütülen anketin sonuçları açıklandı.

Dünya çapında 40 yaş ve üzeri kadın ve erkeklere yapılan bu anket, insanların kalp ve damar hastalık risklerini azaltma isteği ile bunun için aldıkları koruyucu önlemler arasındaki anlamlı çelişkiyi gözler önüne serdi. Ankete cevap verenlerin çoğu, kalben genç kalmayı istemelerine rağmen ya kalp hastalığı tanısı aldıklarını ya da kalp hastalığı geliştirme riski taşıdıklarını belirttiler.

Anket, katılan ülkeler arasında önleyici tedavilerin öneminin farkındalığı hakkında da büyük farklılıklar tespit etti. İlginç bir şekilde ABD, yüksek kan basıncı, yüksek kolestrol tedavisi için günlük 100 mg.’lık Kardiyolojik Aspirin kullanımında en bilinçli ülke. Buna karşın ABD, yine bu tedavilerin aktif kullanımında yaşanan sorunlar nedeniyle dünyanın en yüksek kalp damar sistemi hastalık riskine sahip ülkeleri arasında bulunuyor.

Sağlıklı diyet, tansiyon ve kolestrolün kontrol altına alınması, sigaranın bırakılması gerek

Kuzey Karolina Üniversitesi Kardivasküler Bilim ve Tıp Merkezi Direktörü Prof. Dr. Sidney C. Smith, düşük yağlı diyet ve düzenli egzersizi sağlıklı yaşam tarzı ile birleştirmenin (sigarayı bırakmak da dahil), kalp ve damar sistemine bağlı hastalık riskinin büyük ölçüde azaltabileceğini belirtti.

Prof. Smith:

Yüksek riskli hastalarda kalp krizini önlemek için bu medikal tedavilerin çoğu önerilmektedir. Oysa bunların ispatlanmış faydalarına rağmen sağlık profesyonelleri ve hastalar tarafından yeterince yararlanılmaması önemli bir problemdir. Kalp hastalıklarını korumaya yardımcı olabilecek tedavilere karşı insanların bilincini artırmak ve davranışlarını değiştirmek için hala yapılacak çok iş var.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 638
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 18.10.2006 14:01
paylaşımın için teşekkürler özlem.kalben genç kalmak için yedigimiz yiyeceklere ve sigara içmemeye dikkat edecegiz
refik Tarih: 18.10.2006 09:57
teşekkürler kardeşim faydalı bilgilerin için