Meyve ve sebzelerin vücudumuz için çok faydalı olduğunu biliyoruz. Peki ya bu besinlerin hiç bilinmeyen ilginç detayları olduğunu biliyor muydunuz?
- Domates aslında kirazın başka bir çeşidi. Eski çağlarda egzotik bir meyve olarak kabul edilen domatese 16. yüzyılda aşk elması deniliyordu.
- Bir meyvenin ya da sebzenin rengi ne kadar koyu olursa besin değeri de o kadar yüksek oluyor.
- Bol miktarda çinko içeren İstiridye cilt güzelliği için bire bir. Cinsel güce iyi geldiği söylenen istiridyenin Kazanovanın favori yiyeceği olduğunu söylesek herhalde şaşırmazsınız.
- İster donmuş, ister kuru, ister konservede olsun fark etmez bütün meyve ve sebze çeşitlerini günde beş öğün tüketmek sağlıklı bir yeme alışkanlığı.
- Diyet olarak satılan yiyeceklerin kalorileri içerdikleri ekstra şeker ve nişastayla hiç de düşünüldüğü kadar düşük değil. Diyet ürünleri almadan önce kalori miktarını okumayı ihmal etmeyin.
- Yapılan bir araştırmaya göre kahvaltıda yoğun lifli besinler tüketen insanlar mısır gevreği gibi az lifli yiyecekler tüketenlere göre çok daha dinç ve stressiz oluyor.
- Gece yemek yemenin kilo aldırdığı söylense de bilim adamları tüm gün boyunca alınan kalorilerin toplamının kilo almaya neden olduğunu ortaya çıkardı.
- Donmuş yiyecekler bunların taze versiyonları kadar besleyici olabiliyor. Donmuş gıdalar özellikle de birkaç gün boyunca oda sıcaklığında tutulan taze yiyeceklerin yanında çok daha sağlıklı.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 752
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 18.10.2006 14:04
paylaşımın için saol kardeşim
refik Tarih: 18.10.2006 10:02
teşekkürler kardeşim değerli bilgilerin için