Yetişkin dönemlerinde çölyak hastalığı teşhisi konulan insanların, aktif tüberküloz enfeksiyonu geliştirme riskinin diğer insanlara göre dört kat daha fazla olduğu belirtildi.

Çölyak hastalığının, tüberküloza yakalanma riskini arttırdığı bildirildi. Uluslararası sağlık dergisi 'Thorax'ta yayınlanan yeni bir çalışmada, yetişkin dönemlerinde çölyak hastalığı teşhisi konulan insanların, aktif tüberküloz enfeksiyonu geliştirme riskinin diğer insanlara göre dört kat daha fazla olduğu belirtildi. Hastalığa çocukken yakalananlarda ise riskin diğer insanlara göre üç kat fazla olduğu kaydedildi.

İsveç Orebro Üniversite Hastanesinde gerçekleştirilen ve 14 bin çölyak hastası ile hasta olmayan 70 bin kişinin karşılaştırıldığı çalışmada ayrıca, tüberkülozun önce teşhis edilmesinin, çölyak hastalığı riskini neredeyse ikiye katladığı sonucuna ulaşıldığı ifade edildi.

Araştırmacılar, "gluten intoleransı" olarak da bilinen çölyak ve tüberküloz arasındaki ilişkinin, D vitamini ve kalsiyumun az alınmasına bağlı olabileceği belirterek, bunun da çölyak hastalarında görülen sindirim bozukluğu ve gluten içermeyen bir diyetin yolaçtığı besin yetersizliğinden kaynaklandığını kaydettiler.

D vitamininin, tüberküloz enfeksiyonuna karşı bağışıklık sisteminin verdiği mücadelede önemli bir rol oynadığı belirtiliyor. Halk arasında ince bağırsak alerjisi olarak bilinen çölyak hastalığı, tahıllarda bulunan gluten maddesine karşı oluşan kronik bir reaksiyon olarak tanımlanıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 525
favori
like
share
refik Tarih: 22.10.2006 23:03
teşekkürler su-perısı eline saglık
ozlems_o Tarih: 19.10.2006 07:13
VERDİĞİN BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER
fiber_optic Tarih: 18.10.2006 15:15
Teşekkürler Ellerine sağlık