Kan şekeri düşmesinin bazı rahatsızlıklara yol açabildiği bildirildi. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Sedat Demir, yaptığı açıklamada, kan şekeri düşüklüğünün, yükselmesinden daha tehlikeli bir durum olduğunu söyledi. Kan şekeri düşmesinin, diyabet hastalarında görülebileceği gibi, sağlıklı insanlarda da ortaya çıkabildiğini belirten Demir, şunları kaydetti:

''Diyabet hastalarında fazla miktarda şeker düşürücü ilaç kullanıldığında ortaya çıkan kan şekerinin düşmesi, sağlıklı insanlarda uzun süren açlıklar, yeterli sıvı alınamadığı zaman görülebilir. Genellikle aşırı halsizlik, fenalık hissi, kendini kötü hissetme, bitkinlik ve zihnin bulanmasının ardından gelen soğuk terleme ile ortaya çıkar. Kan şekeri düşmesi hızlı ilerlerse, arkasından şok gelebilir, beyin dokusunda ciddi tahribatlar oluşabilir. Kan şekeri düşüklüğüne en basit çözüm, ağızdan birkaç kesme şeker vermek veya şekerli şerbet içirmektir.''

Demir, kan şekeri düşmesinin, oruç nedeniyle ramazan ayında sık rastlanan bir durum olduğuna işaret ederek, ''Kan şekeri düşmesi, beslenmesine dikkat etmeyen ve sahura kalkmayanlarda sık rastlanır'' dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1570
favori
like
share
refik Tarih: 22.10.2006 22:28
paylaşımın için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 19.10.2006 07:15
ben kan şekerim açlığımı hissettiğim an düşe o an hareket edemez duruma geliyorum baygınlık geçirecek gibi

ehemen elimin altında şekerli ne varsa atıorum agzıma öle geçio :85:

gerçekten insanı bi anda boşluğa düşüren bişey bu :67:

teşekkürler canım
casper Tarih: 18.10.2006 16:27
evet ramamzanda bu tür vakalar çoğalıyor,
teşkkürler su-perim
fiber_optic Tarih: 18.10.2006 15:13
Teşekkürler Paylaşımın için